To będzie pierwsza transgraniczna kolejka linowa na świecie. Połączy Rosję z Chinami

Wkrótce powstanie pierwsza transgraniczna kolejka linowa. Połączy miasto Błagowieszczeńsk w Rosji z Heihe w Chinach. Będzie przewoziła podróżnych nad rzeką Amur. Umożliwi podziwianie rzeki z kilku perspektyw.

Transgraniczna kolejka linowa będzie kursować między Heihe w północno-wschodnich Chinach a Błagowieszczeńskiem w Rosji. Ben van Berkel, założyciel i główny architekt UNStudio, które stworzyło projekt, powiedział, że ta kolejka będzie pierwszą, która połączy dwa kraje i odmienne kultury. Budowa ma się rozpocząć w 2020 roku.

Systemy kolejek linowych zapewniają nową formę transportu publicznego, która jest zrównoważona, niezwykle szybka, niezawodna i wydajna. Chociaż to przede wszystkim pragmatyczne rozwiązanie, kolejki linowe są też bardzo dobrym sposobem podróżowania, ponieważ pozwalają nam spojrzeć na miasta w zupełnie nowy sposób.

Ile potrwa przejazd kolejką linową i ile osób może zabrać ten środek lokomocji?

Czas podróży pomiędzy miastami będzie wynosił ok. siedem i pół minuty. Kolejka będzie miała cztery kabiny, a w jednej kabinie może zmieścić się 60 pasażerów. Będą mieli przeznaczone miejsce na bagaż. Przejażdżki organizowane będą co 15 minut. 

Kto zaprojektuje stację kolejki?

UNstudio, holenderska firma architektoniczna, ma stworzyć projekt stacji, która znajdzie się po rosyjskiej stronie. Nie wiadomo jeszcze, kto zaprojektuje stację w Chinach. W Błagowieszczeńsku ma być budynek w "lodowej" formie. Inspiracją było naturalne połączenie między miastami - zamarzająca zimą rzeka, która co jakiś czas scala ze sobą brzegi. 

Ten kontekst był doskonałym źródłem inspiracji. Stacja kolejki linowej ma nie tylko obsługiwać podróżnych, lecz także stanowić podium dla przenikania się kultur

- tłumaczy Ben van Berkel, założyciel UNStudio w rozmowie z serwisem Dezeen.

Tarasy widokowe, restauracje i ogród na dachu stacji

Budynek ma być skonstruowany tak, aby podróżni mieli widok zarówno na Błagowieszczeńsk, jak i chińskie Heihe, które znajduje się po drugiej stronie rzeki Amur. Tarasy widokowe, z których będą mogli korzystać przyjezdni i wyjeżdżający, mają to umożliwić. Na szczycie stacji znajdzie się natomiast ogólnodostępna restauracja i centrum konferencyjne oraz ogród na dachu. 

Chiny słyną z nietypowych atrakcji. Jedną z nich jest zjazd na sankach z Muru Chińskiego. Więcej dowiesz się z naszego wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: