Rocznie ginie aż 25 milionów bagaży. Najwięcej w czasie podróży lotniczych z Europy

Statystycznie jeden pasażer co drugiego samolotu orientuje się po zakończonej podróży, że jego bagaż zaginął. Dzieje się tak często na przestarzałych lotniskach. Problem został naświetlony w najnowszym wydaniu "Pulsu Biznesu".

Ginące bagaże to komplikacja, której obawia się wielu podróżujących samolotami. Mimo że większość z nich w końcu się znajduje, jest to spore utrudnienie już na samym początku wyjazdu. I nie jest to zjawisko marginalne. Rocznie na całym świecie w czasie podróży lotniczych ginie aż 25 milionów bagaży.

Główni winowajcy

W 2019 roku liczba wszystkich lotów na świecie wyniesie 39,8 milionów. To dwa razy więcej niż dekadę temu. Jednak wzrost zainteresowania podróżami lotniczymi nie zawsze idzie w parze z rozwojem infrastruktury wielu lotnisk. Te z prostymi, a nawet przestarzałymi systemami obsługi pasażerów, narażone są na różnego typu pomyłki.

- Coraz częściej zdarza się również, że pasażerowie podróżują z wieloma walizkami lub latają z kilkoma przesiadkami. W 2018 roku do 46 procent przypadków zgubienia bagażu doszło podczas międzylądowań. Walizki spadające z wózków, bagaż pozostawiony na pokładzie samolotu i porzucone torby to jedna z największych bolączek lotnisk - powiedział w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Jacek Żurowski, dyrektor regionalny Zebra Technologies - firmy specjalizującej się w tworzeniu drukujących kodów paskowych, która zebrała przytoczone dane.

Gdzie bagaże giną najczęściej?

Jak dowiadujemy się z publikacji "Pulsu Biznesu", największe ryzyko dotyczy osób podróżujących z Europy. Na tysiąc pasażerów w ubiegłym roku zgubiono 7,3 sztuki bagażu. Na innych kontynentach jest pod tym względem nieco lepiej. Dla porównania, w Ameryce Północnej na tysiąc osób zgubiono 2,85 sztuki, a w Azji 1,8.

Co robić, gdy zginie nasz bagaż?

Gdy okaże się, że naszego bagażu nie ma, powinniśmy jak najszybciej udać się do punktu rzeczy zaginionych. Takie miejsce znajduje się na każdym lotnisku. Będziemy musieli wypełnić tam specjalny formularz, w którym podamy m.in. adres, na który przewoźnik na swój koszt prześle bagaż. Co istotne, w większości przypadków linie lotnicze oferują także zapomogę na zakup niezbędnych rzeczy. Zwykle wynosi ona około 100 euro.

Większość zagubionych w czasie podróży lotniczych bagaży w końcu się odnajduje. Czasami jednak czekanie na przesyłkę może trwać aż miesiąc. Dlatego podróżującym zaleca się, by nie wkładali do bagaży rejestrowanych rzeczy potrzebnych na co dzień oraz wartościowych przedmiotów.

Ciekawi cię, co w samolocie powinniśmy dostać za darmo? Dowiesz się tego z filmu poniżej:

Zobacz wideo

Zobacz także:

Więcej o: