Szlaki, wyciągi, atrakcje... Ferie w polskich górach

Beskidy, Sudety, Tatry: górale przygotowali mnóstwo atrakcji na ferie...

BESKIDY

Ustroń

Działa kolej linowa Czantoria - 1640 m, czas przejazdu 15 min ( http://www.czantoria.com.pl ), wyciąg talerzykowy Stokłosica - 198 m, wyciąg orczykowy Faturka - 670 m, a przy dolnej stacji kolei liniowej wyciąg talerzykowy Solisko - 340 m. Czynne są dwie trasy narciarskie: czerwona (1900 m, sztucznie naśnieżana) i niebieska (2600 m).

Szczyrk

30 stycznia - Snowparty cz. I, czyli wielka impreza plenerowa w Ośrodku Narciarskim Czyrna-Solisko. W programie m.in. wyścigi na dętkach, zjazdy na jednej narcie, wyścig w kaloszach, a wieczorem część kulturalno-rozrywkowa w urzędzie miejskim oraz w amfiteatrze Skalite (część druga odbędzie się 20 lutego).

SUDETY

W tym sezonie w Górach Stołowych otwarto 23 km tras biegowych dla narciarzy. Dzielą się na trzy pętle, wszystkie o podobnym stopniu trudności, bez większych przewyższeń i podjazdów - idealne dla rodzin z dziećmi i dla początkujących:

pętla zielona - 12 km przez Łąki Pasterskie i Pasterkę (tuż obok granicy czeskiej), w otoczeniu masywu Szczelińca Wielkiego;

pętla czerwona - 7,5 km przez tzw. Praski Trakt, który zaczyna się i kończy w Karłowie, głównej miejscowości Parku Narodowego Gór Stołowych;

pętla niebieska - 3,5 km od Batorówka przez Skalne Grzyby do Niknącej Łąki, czyli torfowiska z kładką edukacyjną.

Szlaki oznaczone sylwetką narciarza krzyżują się i łączą ze sobą tak, że można przejechać niemal cały Park. Na razie z braku śniegu czynna tylko pętla zielona. Uwaga: nie ma wypożyczalni biegówek, trzeba przywieźć własne.

Szczegóły: http://www.pngs.pulsar.net.pl

TATRY

Górale przygotowali mnóstwo atrakcji na ferie, które na Podhalu trwają sześć tygodni - od połowy stycznia do końca lutego

Szlaki pokrywa świeży śnieg, pod którym miejscami może być lód. Zamknięte są szlaki: niebieski - Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko; czerwony - Grzybowiec - Wyżnia Kondracka Przełęcz (na Giewont od Strążyskiej); zielony - Tomanowa Dolina - Chuda Przełączka. W rejonie Morskiego Oka zamknięte jest zejście od schroniska do jeziora (po schodkach).

Kolej linowa Kasprowy Wierch czynna do 16; wyciąg krzesełkowy w Kotle Gąsienicowym 9-14.45, w Kotle Goryczkowym 9-14.

Kolej linowo-terenowa Gubałówka czynna 8.30-22; wyciąg orczykowy od godz. 9. Na Nosalu wyciągi czynne 9-20, na Polanie Szymoszkowej wyciągi krzesełkowe czynne 8.30-20.

Aktualne warunki w Tatrach: http://www.topr.pl ; http://www.zakopane.pl

Zakopane i Bukowina Tatrzańska zapraszają:

23 stycznia, godz. 12 - "Kumotersko Gońba", czyli wyścigi góralskich sań pod Wielką Krokwią w Zakopanem.

29 i 30 stycznia - Puchar Świata w skokach narciarskich z udziałem Adama Małysza na Wielkiej Krokwi w Zakopanem; są jeszcze bilety na niedzielę.

30 i 31 stycznia, godz. 17.30 - galowy koncert kolęd w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej i Chóru im. Jana Pawła II oraz promocja drugiej części Nowego Testamentu w przekładzie na gwarę górali skalnopodhalańskich Marii Mateji Torbiarz, Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej, ul. Krzeptówki 14, Zakopane.

Do 31 stycznia można oglądać wystawę "Sporty zimowe w Zakopanem na przełomie wieków". Narty i osprzęt, łyżwy, sanki z kolekcji Mieczysława Króla Łęgowskiego, galeria Politechniki Krakowskiej "Stara Polana", ul. Nowotarska 59, Zakopane.

Od 2 do 6 lutego Bukowina Tatrzańska zaprasza na Karnawał Góralski z mnóstwem atrakcji, m.in. ogólnopolski konkurs grup kolędniczych, popisy par tanecznych, konkurs tańca zbójnickiego i kumoterek, przejazdy zaprzęgami paradnymi, wystawa twórczości ludowej, biegi w strojach regionalnych.

http://www.bukowinatatrzanska.pl

Więcej o: