Władze TPN apelują, by nie dokarmiać jelenia. Przyrodnicy muszą odganiać zwierzę gumowymi kulami

Pomimo apeli przyrodników, aby nie zbliżać się do dzikich zwierząt, turyści nadal to robią. Ostatnio głośno było o jeleniu w Tatrach, który jest na bieżąco dokarmiany przez ludzi. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego proszą turystów, by tego nie robili.

Od pewnego czasu nad Morskim Okiem można zauważyć dorodnego jelenia. Turyści notorycznie go dokarmiają. Zwierzę przez to przyzwyczaiło się do obecności człowieka. Je prosto z rąk turystów i pozuje do zdjęć. Zwierzę stało się do tego stopnia ufne, że władze parku zaczęły odstraszać jelenia gumowymi pociskami. 

 Jeleń jest przez nas monitorowany i odstraszany gumowymi kulami. Mimo że ten zabieg może wydać się brutalny, jest skutecznym sposobem na wywołanie lęku przed człowiekiem i powrót do jego naturalnych zachowań

- zakomunikowały władze Tatrzańskiego Parku Narodowego

Zakaz dokarmiania dzikich zwierząt w Tatrach

Mimo próśb przyrodników o przestrzeganie zakazu zbliżania się do dzikich zwierząt w parku, jeleń do tej pory jest dokarmiany przez turystów. Władze TPN tłumaczą jednak, że takie zachowanie sprawia, że zwierzęta mogą się przestraszyć i zaatakować albo zranić nieumyślnie człowieka. Jest też ryzyko przeniesienia chorób i pasożytów przez zwierzę.

Apelujemy o rozsądek i respektowanie zasad przebywania w parku narodowym

- czytamy w poście TPN.

Oprócz jeleni, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego można spotkać także inne dzikie zwierzęta, m.in. wilka, rysia, kozicę tatrzańską, lisa i świstaka. W okresie letnim na tatrzańskich polanach żerują niedźwiedzie. Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego radzą, co zrobić w przypadku spotkania z niedźwiedziem:

Należy spokojnie, bez gwałtownych ruchów, oddalić się w przeciwnym kierunku.

Turyści w Tatrach nie tylko w ten sposób nie respektują obowiązujących w parku narodowym zasad. Jakiś czas temu głośno było o wycieczce, która pomazała kamienie w drodze na szczyt Giewontu.

Zobacz wideo
Komentarze (31)
Władze TPN apelują, by nie dokarmiać jelenia. Przyrodnicy muszą odganiać zwierzę gumowymi kulami
Zaloguj się
 • john_yossarian

  Oceniono 29 razy 25

  Zaraz ugryzie jakiegoś namolnego Sebę albo jego Brajanka i gawiedź zarząda odstrzału "niebezpiecznego bydlęcia". Bo przecież kto to widział, żeby w rezerwacie były niewytresowane zwierzęta.

 • zajety-olek

  Oceniono 25 razy 19

  zaraz będzie afera, bo komuś zrobi przypadkiem krzywdę i będzie go "trzeba" odstrzelić

 • j_stalin

  Oceniono 29 razy 19

  boże czemu ten naród to tacy debile???? niech mi ktoś wytłumaczy.....

 • gregb60

  Oceniono 9 razy 9

  TPN pisze, że "Jeleń jest przez nas monitorowany i odstraszany gumowymi kulami". A może by tak "turystów" zmonitorować i odstraszyć gumową kulą albo solą. Skuteczność monitoringu gwarantowana.

 • nukula4

  Oceniono 10 razy 8

  To jest paranoja! Jedni przywabiają drudzy strzelają co biedne zwierzę ma w końcu sądzić o ludziach? na koniec przyjdzie Szyszko i go zamorduje! Popatrzeć i nie zbliżać się. Dajcie żyć zwierzętom!

 • jantarski11

  Oceniono 4 razy 4

  Krucjata debili którzy maja kasę a nic nie pojmują o otaczającym ich świecie .

 • siwywaldi

  Oceniono 19 razy 3

  z tego co wiem, to dokarmiają go głównie panie i to z litości.
  Bo nie jednej robi się go żal, kiedy wyobraża sobie swego męża czy partnera, któremu na głowie, NAPRAWDĘ wyrosły by przyprawione mu rogi... :-))

 • asasello_krakow

  Oceniono 2 razy 2

  Powinni strzelać gumowymi kulami, ale do głupich ludzi.

 • ja5569

  Oceniono 6 razy 2

  Bo ludziom sie zdaje, ze spelniaja jakis cholernie dobry uczynek. Ja mialem ciocie, ktora karmila miejskie golebie, bo uwazala, ze gloduja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX