Nowe nagranie z amazońskiej dżungli. Ci ludzie nie mieli kontaktu ze światem, teraz są zagrożeni

Ten mężczyzna niepewnie patrzący w kamerę to prawdopodobnie przedstawiciel plemienia Awa, które żyło w lasach Amazonii bez kontaktu ze światem. Na jego terytorium dotarli drwale. Los ludu Awa jest zagrożony. Próbują nawet uczyć swoje dzieci, by nie płakały, żeby nie zdradzić miejsca pobytu.

Amazonia to region położony na terenie kilku krajów z największym lasem deszczowym na świecie. Świat obiega właśnie nowe nagranie z brazylijskiej części lasu. Zza zasłony roślin widać mężczyznę z włócznią, który podchodzi do pozostawionej w lesie maczety, bada ją, po czym orientuje się, że może być obserwowany i znika w gęstwinie.

Członek zagrożonego plemienia nagrany w Amazonii: 

Zobacz wideo

Wideo jest dowodem na to, że drwale, którzy wycinają amazońską dżunglę, grożą plemieniu Awa, które żyło bez kontaktu ze światem. Część osób z plemienia otoczonego przez wycinki lasu już wcześniej została zmuszona do opuszczenia swojej ziemi - opisuje "The Guardian". Ale nie wszyscy, o czym świadczy powyższe nagranie. Wykonał je Flay Guajajara - mieszkaniec okolicy, należący do plemienia Guajajara, które próbuje bronić zielonej enklawy w masowo wylesionym stanie w północno-wschodniej Brazylii. Ma nadzieję, że dzięki temu wideo sprawa zostanie nagłośniona i pozwoli ocalić naturę oraz ochronić żyjących tam ludzi. 

A sytuacja jest dramatyczna. Dziennikarka Sonia Bridi opisuje, że ludzie Awa żyją w ciągłym lęku. Wedle jej relacji uczą dzieci, by nie płakały, bo w ten sposób mogą zdradzić miejsce przebywania plemienia - cytuje "Guardian". Pojawiają się też doniesienia o morderstwach dokonanych na lokalnych strażnikach i obrońcach lasu. 

Znika amazońska dżungla

Wycinkom amazońskich lasów sprzyja administracja nowego prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro. Bolsonaro deklarował udostępnienie przemysłowi chronionych dotąd terenów. Teraz kwestionuje dane o wylesianiu i mówi wręcz, że są fałszowane, by szkodzić Brazylii.

Najnowsze dane państwowego instytutu INPE pokazują, że w pierwszych piętnastu dniach lipca 2019 usunięto 1000 kilometrów kwadratowych lasów deszczowych - to wzrost o 68 procent w porównaniu z lipcem 2018

Komentarze (109)
Amazonia. Ci ludzie nie mieli kontaktu ze światem, teraz są zagrożeni [WIDEO]
Zaloguj się
 • totus.tytus

  Oceniono 50 razy 42

  Przyjdą jankesi, dadzą im kredyty i "demokrację", w zamian zabiorą im ziemię, przyjdą księża i ustanowią im "duszpasterstwo" oraz diecezję z biskupem i też zabiorą ziemię pod świątynie z plebaniami, tubylcy dostaną gratisy w postaci chorób wenerycznych (zarówno od jankesów jak i katabasów) i wyginą ci tubylcy błyskawicznie, po krótkim okresie niewolnictwa ekonomiczno-religijnego. Oni już są zgubieni, choć jeszcze o tym nie wiedzą (ale już przeczuwają zagładę).

 • roy-cohn

  Oceniono 18 razy 18

  Ja bym tym ludziom dał spokój generalnie ...

 • jan3211

  Oceniono 24 razy 18

  Konkwistadorzy , którzy pokonali plemiona zamieszkujące dawniej tereny obecnie zajęte przez Brazylię nie mają nawet odrobiny wyobraźni, niszcząc drogocenny las gwarantujący ludziom życie i zdrowie.

 • Hrabia Przezdziecki

  Oceniono 22 razy 16

  Do wszystkich idiotow, jeśli świat pozwoli na zniszczenie puszczy amazonskiej zginiemy wszyscy wskutek katastrofy klimatycznej. Kto tego nie rozumie ma we łbie kupę gnoju i brak zdolności honorowych.

 • czarna_zoska

  Oceniono 18 razy 14

  Mnie w szkole uczono ze to sa płuca Ziemii. Wtedy nie bylo jeszcze mowy o ocieplaniu klimatu. Bez płuc sie nue oddycha.

 • jr968

  Oceniono 12 razy 12

  Już op nich. Wszyscy pomrą. Od naszej cywilizacji. Od naszego chleba, naszych mieś, naszego mleka. ja ta rodzina rosyjska, która żyła w tajdze kilkadziesiąt lat, aż ją znaleziono. I potem w ciągu kilku lat zmarł ojciec, matka i trzy córki, o ile pamiętam. Bo się ludziom ich żal zrobiło i zaczęli im dawać chleb i inne zdobycze cywilizacji.

 • spyderman2

  Oceniono 15 razy 11

  dajcie tam ministra szyszke z pissu, wytnie dzunglę jak Polakom wyciął puszczę a drzewo sprzeda na lewo

 • baramboo

  Oceniono 8 razy 8

  Chciałbym powiedzieć, że należy im wysłać im polskich misjonarzy, którzy są w nadmiarze, ale szkoda dzieci, nawet a może zwłaszcza, amazońskich niedoświadczonych plemion.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX