Dostęp do jednej z największych atrakcji Rzymu może być ograniczany. W sobotę strażnicy zakleili ją taśmą

W czasie wakacji okolice fontanny di Trevi są zwykle bardzo zatłoczone. Przez to strażnikom miejskim trudno jest dopilnować, czy zwiedzający przestrzegają panujących w tym miejscu zasad. Władze miejskie postanowiły pomóc im w tym niełatwym zadaniu i wprowadzają nowe przepisy.

To nie pierwszy raz, kiedy głośno jest o ograniczeniach dla turystów w Rzymie. Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy m.in. o zakazie picia alkoholu w miejscach publicznych oraz zniesieniu działalności centurionów, czyli mężczyzn przebranych za rzymskich żołnierzy, z którymi można było robić odpłatnie pamiątkowe zdjęcia.

Nowe zasady

Niedawno pojawiły się doniesienia, że w stolicy Włoch wprowadzono kolejne ograniczenia dla zwiedzających. Dotyczą one jednej z najpopularniejszych atrakcji Wiecznego Miasta, czyli barokowej fontanny di Trevi. Gdy przy słynnym zabytku zgromadzi się zbyt wiele osób, straż miejska będzie mogła zakazać zbliżania się w to miejsce. Przez tłumy strażnikom trudno było dopilnować, czy zwiedzający przestrzegają obowiązujących w tym miejscu zasad (m.in. zakazu siadania na brzegu fontanny).

Nowe przepisy są już egzekwowane. W ubiegłą sobotę, 13 lipca, przy fontannie zrobiło się bardzo tłoczno. Wówczas strażnicy otoczyli zabytek taśmą. Na dwie godziny zakazano zbliżania się do fontanny, a także robienia zdjęć.

Co ciekawe, strażnicy, którzy pilnowali miejsca, zbierali monety, które turyści usiłowali z daleka wrzucić do wody. Zgodnie z tradycją ma to zagwarantować im szczęśliwy powrót do Rzymu.

Rzym to nie jedyne miasto, które zmaga się z nadmierną liczbą turystów. Dzięki temu filmowi dowiesz się, które miejscowości mają podobny problem i jaki jest jego powód.

Zobacz wideo

Zobacz także:

Więcej o: