W Tatrach trwają remonty szlaków. Trasa na Giewont też zostanie zamknięta

Tatrzański Park Narodowy w ubiegłym roku rozpoczął remonty szlaków turystycznych. Z tego powodu od 11 lipca zamknięty jest szlak od Polany Chochołowskiej przez Dolinę Wyżnią Chochołowską do przełęczy pod Wołowcem. W planach jest także zamknięcie trasy na Giewont.

Remonty objęły najpopularniejsze szlaki turystyczne w Tatrach. Na razie prace prowadzone są w Tatrach Zachodnich, potem przeniosą się w Tatry Wysokie.

"Gazeta Krakowska" podaje, że w najbliższym czasie naprawiany będzie m.in. szlak na Nosal i z Myślenickich Turni na Kasprowy Wierch. W planach jest również remont szlaku na kopule szczytowej Giewontu. W związku z tym wejście na Giewont, który jest jednym z najpopularniejszych szczytów w polskich Tatrach, także nie będzie możliwe.

TPN nie podał jeszcze dokładnej daty zamknięcia szlaku. W rozmowie z "Gazetą Krakowską" Magdalena Zwijacz-Kozica poinformowała, że trasy turystyczne zamykane będą czasowo, na kilka dni. Komunikaty o kolejnych utrudnieniach na bieżąco pojawiają się na oficjalnej stronie parku, dlatego warto zajrzeć tam przed zaplanowaniem wycieczki. 

Jesienią mogą rozpocząć się naprawy szlaków w Tatrach Wysokich. - Podpisaliśmy właśnie umowę na dofinansowanie remontu 42 kilometrów szlaków w Tatrach Wysokich. W tym momencie przygotowujemy przetarg. Jeśli uda się go rozstrzygnąć późnym latem, wówczas prace rozpoczną się jesienią - powiedziała "Gazecie Krakowskiej" Marta Mazik z TPN.

Wśród szlaków, które zostaną wyremontowane, są: szlaki na Orlej Perci, szlaki z Morskiego Oka do Pięciu Stawów przez Świstówkę, na Przełęcz Krzyżne, Kozi Wierch, Skrajny i Zadni Granat oraz Żleb Kulczyńskiego. W planach jest też wymiana niektórych sztucznych ułatwień, w tym m.in. drabinki na Kozi Wierch.

Remonty i rewitalizacje szlaków w Tatrach to długi i trudny proces, nie tylko ze względu na warunki pogodowe, które mogą się szybko zmieniać, czy ochronę przyrody. Zadania nie ułatwiają niektórzy turyści, niszcząc i oszpecając trasy, jak zdarzyło się to niedawno w drodze na Giewont.

Komentarze (19)
W Tatrach trwają remonty szlaków. Trasa na Giewont też zostanie zamknięta
Zaloguj się
 • apollo1966

  Oceniono 32 razy 24

  Szlak na Giewont powinien zostać zamknięty na czas dłuższy. Może nie na zawsze, ale na kilka lat co najmniej, aż się ludzie odzwyczają. Potem można by go znów otworzyć, jak większość o Giewoncie zapomni i tylko prawdziwi miłośnicy gór będą ze zrozumieniem czekać, by wrócić na ten szczyt.

 • 3xm

  Oceniono 10 razy 8

  No to Janusze i Grażyny będą skargi pisać.

 • zelenyles

  Oceniono 5 razy 5

  turyści w dzisiejszej dobie to zaraza tej Ziemi, gdzie są te czasy jak przez cały dzień na szlaku można było spotkać z dziesięć osób i góralkę z herbatą w termosie,,,,, to była turystyka która miała sens, teraz jest syf

 • 162tony

  Oceniono 4 razy 4

  O jej... no to gdzie Farszafscy Turyści Korporacyjni będą sobie robić selfiaki żeby wrzucić na Insta?
  To zostały im tylko Krupówki i Mielno?

 • grundol1

  Oceniono 4 razy 4

  Nie ma drabinki na Kozi Wierch. Słynna drabinka jest przy zejściu do Koziej Przełęczy.

 • olsah

  Oceniono 6 razy 4

  Zamiast włazić na Giewont można pojechać do Pustkowa.

 • adam66-sz

  Oceniono 3 razy 3

  Uwielbiam te tytuły rodem z brukowca. Sugerowanie, że wkrótce nie będzie mozna juz wejść na Giewont w sytuacji gdy szlak mogą zamknąć jesienia na kilka dni maksymalnie. Brawo Wy!

 • pwiejacz

  Oceniono 5 razy 1

  Przy okazji poddadzą Giewont drobnym przeróbkom by upodobnić go do profilu Kaczyńskiego. Oczywiście ś.p. Lecha Kaczyńskiego, ale czy profil Jarosława przypadkiem nie jest taki sam?

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 5 razy 1

  Mam pomysła, ogłosić Giewont 'świntą górą' dostępną tylko dla czarnej mafii!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX