Atrakcja tylko dla odważnych. Na Słowacji otworzyli most wiszący nad przepaścią

Kilka dni temu na Słowacji został otwarty nowy most dla turystów. Ale uwaga - spacer po nim gwarantuje spory skok adrenaliny. Atrakcja została bowiem zawieszona nad około 30-metrową przepaścią. Most jest tak wąski, że w danym momencie ruch po nim może odbywać się tylko w jedną stronę.

Most powstał w miejscowości Skalka, która leży niedaleko Bańskiej Bystrzycy, około 150 kilometrów od granicy polsko-słowackiej. Znajduje się tam szlak via ferrata (wspinaczkowa trasa turystyczna, po polsku bywa nazywana żelazną percią), którego częścią jest nowo otwarty most. 

Jak podają słowackie media, atrakcja została zawieszona na wysokości około 30 metrów nad ziemią i ma długość 78,5 metra. Na YouTube'e można obejrzeć film, na którym widać, jak wygląda spacer po moście. Śmiałkowie przechodzą ponad koronami drzew, ostrożnie stąpając po szczebelkach konstrukcji. Do mostu przypięci są linami. 

 

Ruch po moście może odbywać się w jednocześnie tylko w jedną stronę, ponieważ jest zbyt wąski, aby mogły minąć się dwie osoby. Musimy przyznać, że już samo oglądanie filmu przyprawia o dreszcze. Z pewnością jednak nie brakuje chętnych, którzy skorzystają z atrakcji. Będziecie jednymi z nich?

Komentarze (18)
Atrakcja tylko dla odważnych. Na Słowacji otworzyli most wiszący nad przepaścią
Zaloguj się
 • 0roman0

  Oceniono 53 razy 39

  Zieeew... nuuudy...
  My za to mamy dorożki wożące ludzi asfaltową drogą. Mamy sery z mleka owczego bez mleka owczego. mamy plastikowe pamiątki z gór i to prosto z Chin. Czesi i Słowacy są wiek za nami.

 • dolorek

  Oceniono 15 razy 11

  A u nas Giewont w szpilkach :-)

 • spam_box

  Oceniono 23 razy 11

  U nas też taki można zrobić, ale kasę lepiej przeznaczyć na pjęcetpatoli.

 • topoco

  Oceniono 10 razy 8

  Fajnie , blisko, szkoda że u nas się ferrat nie buduje. W Alpach mostów i mostków linowych na wysokościach 500m a po skosie (małym) 2000m jest na pęczki . Mostki są 2-3-4-5 linowe , ze szczebelkami i bez, do tego miękkie i sztywne przewieszone drabinki itd. Czyt. np. przewodnik "Ferraty Alp Austriackich" Tu z powodu szczebli i poręczy gęsto wiązanych prawie nie będzie oscylacji i można go łatwo przejśc be zabezpieczania więc adrenalina raczej słaba - ale zachwycajmy się tym co znamy. Inż Mamoń też lubił to co znał.
  ps. Ze zdjęcia wygląda że mostek zawieszony jest raczej ponad 50m a nad nad dnem doliny obok pewnie ze 100+, radzę sprawdzić te 30m podane w tekście.

 • franclajn

  Oceniono 7 razy 7

  A u nas jest za to więcej pomników krem#wkożercy i spie#rzajdziada.

 • ax-les-thermes

  Oceniono 2 razy 2

  Wow! Via ferraty powstaly w czasie I wojny swiatowej w Poludniowym Tyrolu gdzie walczyly armie wloska i austrowegierska. Teraz jest ich pelno i prawie w kazdym kraju z jako takimi gorami. Polecam via ferrata de Rochefort kolo Florac we francuskim departamencie Lozere. Tam taki most wisi minimum 100m ponad drzewami ale najwieksza atrakcja jest wspinanie sie bardzo przewieszona sciana.
  www.directmountain.com/fr/activites/583-via-ferrata-rocherfort-florac-lozere/

 • palo_ma1

  0

  Są dwa pozytywy:
  1. konstrukcja jest lekka i mało widoczna
  2. da się to łatwo rozebrać jak już ludzie zmądrzeją

 • ja_prostak

  Oceniono 4 razy 0

  powinno się przechodzić po nim w kasku , w razie upadku głowa jest chroniona

 • himils

  Oceniono 9 razy -3

  Inteligencja społeczna - budowanie mostów. Zwycięstwa PiSu i Biedronia w parlamencie EU - myśl społeczna nadwiślańska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX