Krzemionki Opatowskie zaleje fala turystów z całego świata? Zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Krzemionki Opatowskie (województwo świętokrzyskie) trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To ogromna szansa dla regionu i jednocześnie reklama, która może przyciągnąć turystów z całego świata.
Zobacz wideo

Krzemionki Opatowskie zostały wpisane na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO. Decyzja zapadła w sobotę podczas 43. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Baku (stolicy Azerbejdżanu). Nominowanych było w sumie 36 miejsc z całego świata, przy czym tylko jedno z Polski.

Krzemionki tworzą prehistoryczny region górniczy, w którym znajdują się kopalnie krzemienia pasiastego. To ozdobna odmiana kamienia, która odznacza się koncentrycznym, mniej lub bardziej regularnym ułożeniem ciemnych i jasnych smug lub warstewek. W ten sposób na krzemieniu tworzą się niezwykłe wzory.

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znalazły się również m.in.: dawna stolica Birmy - Pagan, słynne "różowe miasto" w Indiach - Dźajpur, górniczy region Rudaw, pozostałości archeologiczne Liangzhu w Hangzhou (Chiny), ziemne kurhany w prefekturze Osaka w zachodniej Japonii oraz wodociąg z Augsburga, który uważany jest za najstarszy w Europie.

Krzemionki Opatowskie - co to, gdzie się znajdują?

Krzemionki, znane także jako Krzemionki Opatowskie, stanowią rezerwat archeologiczny, na który składa się zespół neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego. Położony jest w województwie świętokrzyskim, mniej więcej pięć kilometrów na północny-wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego.

W 1994 roku Krzemionki uznane zostały za pomnik historii Polski na podstawie zarządzenia prezydenta RP. Kopalnie krzemienia pasiastego używane były mniej więcej w latach ok. 3900-1600 p.n.e. Na ich terenie, a także w ich otoczeniu od 1995 roku istnieje rezerwat przyrody Krzemionki Opatowskie, który jest częścią Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej. W tym regionie znajduje się 39 gatunków roślin rzadkich i chronionych.

Krzemionki [Opatowskie] są pomnikiem górnictwa pierwotnego, religii neolitycznej i przyrody nieożywionej

- czytamy na stronie rezerwatu.

Polskie obiekty na liście UNESCO

Krzemionki Opatowskie są już 16. obiektem z Polski, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pozostałe to:

  1. Stare Miasto w Krakowie,
  2. Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni,
  3. Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady,
  4. Puszcza Białowieska,
  5. Stare Miasto w Warszawie,
  6. Stare Miasto w Zamościu,
  7. Średniowieczny zespół miejski Torunia,
  8. Zamek krzyżacki w Malborku,
  9. Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy,
  10. Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy,
  11. Drewniane kościoły południowej Małopolski - Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa,
  12. Park Mużakowski/Muskauer Park (obiekt transgraniczny polsko-niemiecki),
  13. Hala Stulecia we Wrocławiu,
  14. Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat,
  15. Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach oraz system gospodarowania wodami podziemnymi.
Więcej o: