Grecy szukają osób, które zgodziłyby się zamieszkać na ich wyspie. Chcą za to zapłacić

Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o tym, aby zamieszkać w odosobnionym miejscu, w którym miałbyś zagwarantowaną ciszę, spokój, malownicze plaże oraz dziką naturę, masz teraz na to niepowtarzalną szansę. Grecka wyspa Andikitira szuka nowych mieszkańców.

Andikitira to grecka wyspa zaliczana do Wysp Jońskich. Właśnie pojawiła się niepowtarzalna okazja, aby stać się jej mieszkańcem. Co więcej, nowi rezydenci nie będą musieli za to płacić. Tak, to nie żart. Uruchomiony został bowiem specjalny program, którego celem jest zwiększenie populacji w rejonie.

Ta historyczna grecka wyspa zajmuje powierzchnię zaledwie 20,5 km kwadratowych i w zdecydowanej większości składa się z praktyczniej nienaruszonej przez człowieka przyrody. Do tego piękna, szmaragdowa woda i tylko jedna wioska Potamos, która służy przede wszystkim za port. Wyspa oddalona jest mniej więcej o dwie godziny rejsu promem od Krety i około czterech godzin od najbliższego miasta na kontynencie, czyli Lakonii.

Pomimo wielu uroków wyspa pustoszeje. Obecnie Andikitira ma 40 mieszkańców. Dlatego uruchomiono specjalny program, którego celem jest zwiększenie populacji w rejonie. Projekt sponsorowany jest przez Kościół prawosławny.

Potencjalni kandydaci przejdą jednak proces selekcji. Pierwszeństwo mają rodowici Grecy, ale startować mogą obywatele wszystkich krajów. Na wybranych szczęśliwców czekają dom oraz działka, na której będą mogli uprawiać rolę bądź też otworzyć swój własny biznes. Do tego przez pierwsze trzy lata pobytu na wyspie nowi mieszkańcy będą otrzymywać wsparcie finansowe w postaci 500 euro miesięcznie. Na wyspie zapewnione są elektryczność oraz połączenie internetowe.

Andikitira przeszła do historii jako miejsce, w którym odkryto jeden z najstarszych komputerów analogowych, tzw. mechanizm z Andikitiry, którego budowa datowana jest na 150-100 lat p.n.e. Jego koła zębate oraz mechanizm zegarowy prawdopodobnie używane były do wyznaczania pozycji obiektów astronomicznych, przewidywania zaćmień, a nawet do odliczania czteroletniego okresu między igrzyskami olimpijskimi.

Kontakt:

Community of Antikythera
Antikythera, 80100
Tel.: +30 2736033004
Fax: +30 2736033471

Komentarze (32)
Grecy szukają osób, które zgodziłyby się zamieszkać na ich wyspie. Chcą za to zapłacić
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 20 razy 16

  Ta wyspa należy się kościołowi katolickiemu. Sejm podejmie w nocy stosowną uchwałę.

 • yggdrasil8

  Oceniono 20 razy 16

  A moze jednak wypadalo by dodac, ze trzeba miec minimum trojke dzieci? Hę?!

 • m.godwin

  Oceniono 17 razy 15

  Jak ktoś potrafi udawać Greka - może próbować.

 • ronin521

  Oceniono 4 razy 4

  Witam. Trochę się rozpiszę na ten temat, ponieważ jestem dziennikarzem z wykształcenia i lubię grzebać w różnych sprawach, ciekawostkach. Po pierwsze artykuł to pić na wodę. Zastanawia mnie kto to wrzucił bez sprawdzenia źródła, podstawowy błąd dziennikarski i redaktora naczelnego. Teraz powinniście przynajmniej napisać sprostowanie. Aby nie być gołosłownym sam dzwoniłem pod podany numer. Zainteresowało mnie to, że nikt nigdy nie odbiera. W rezultacie postanowiłem dalej szukać. Skontaktowałem się z Ambadadą Grecji i tam dowiedziałem się, iż artykuł jest wyssany z palca i pojawił się ponad rok temu w innych zagranicznych mediach. A do Polskich mediów trafił dopiero w sezonie ogórkowy poprzez Facebooka gdzie ktoś to przetłumaczył. Następnie na zasadzie kopiuj, wklej rozeszło się po mediach. Tak oto wygląda cała prawda. Nie dość, że jesteście ponad rok do tyłu. To i do tego z nie prawdziwymi informacjami. Sprawdzaj ie źródła. Pozdrowienia Łukasz.

 • xnww

  Oceniono 1 raz 1

  Między Kretą a Peloponezem są Wypsy Jońskie ?????
  Gdzie jest miasto Lakonia ?????

 • hipis3308

  Oceniono 13 razy 1

  Polskie Janusze i Grażyny nie pojadą, ponieważ za żadne skarby, nie rozstałyby się ze swoim szrotem, kupionym za 500 +, a jak wiemy na wyspie nie ma praktycznie dróg do jazdy po nich samochodem.

 • 354hamburgery

  Oceniono 5 razy 1

  Faktycznie , okazja niesamowita . :)
  Nawet na klasztor kontemplacyjny się nie bardzo nadaje .

 • shane00

  Oceniono 8 razy 0

  Nie, nie "marzyłem" bo jestem kobietą. Co to za maniera pisania tylko dla mężczyzn?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX