Dziennikarz z Indii zachwyca się polskimi miastami. Wybrał cztery najpiękniejsze

Indyjski magazyn Mid Day opublikował artykuł poświęcony Polsce. Jego autor wytypował cztery miasta, które, jego zdaniem, najbardziej zasługują na uwagę. Są to Lublin, Kraków, Warszawa i Wrocław.
Zobacz wideo

Bogata kultura, pyszna i wyjątkowa kuchnia, doskonałe piwo i zachwycająca architektura. Tak w skrócie dziennikarz indyjskiego magazynu Mid Day opisał nasz kraj. Wybrał też cztery miasta, które zrobiły na nim największe wrażenie. W gronie najbardziej wartych uwagi znalazły się: Lublin, Kraków, Warszawa i Wrocław. Co autorowi tekstu spodobało się najbardziej w każdym z nich?

Lublin - historia, dziedzictwo i piłka nożna

Zdaniem dziennikarza w Lublinie wyjątkowo pielęgnuje się historię i dziedzictwo narodowe. Autor tekstu zachęca, aby przespacerować się po starówce (i zjeść tam pierogi oraz napić się piwa), odwiedzić zamek królewski, wziąć udział we mszy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, a także wybrać się na mecz piłkarski. 

Indyjski magazyn określa Lublin mianem "centrum przemysłowego południowo-wschodniej Polski".

Zamek w LublinieZamek w Lublinie Shutterstock

Kraków - jeden z najważniejszych ośrodków kultury 

W dawnej stolicy Polski autor artykułu poleca przede wszystkim spacer po Rynku Głównym, odwiedzenie Bazyliki Mariackiej i zobaczenie Sukiennic. Jego uwadze nie umknęły też podziemia krakowskiego Rynku, a także Brama Floriańska i ulica Floriańska, którą dziennikarz uznał za jedną z najsłynniejszych w mieście. W tekście czytamy również, że Kraków jest "jednym z najważniejszych ośrodków kultury i edukacji w Polsce".

Sukiennice w KrakowieSukiennice w Krakowie Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta

Warszawa - zawsze coś nowego do odkrycia

Warszawa urzekła dziennikarza zabytkami architektury, kolorowymi kamienicami na starówce i tym, jak w mieście przedstawiane są jego dawne dzieje. Autor tekstu o Polsce zachęca, aby przespacerować się po starym mieście, które pełne jest kawiarni i restauracji, a także zajrzeć do Muzeum Narodowego. Magazyn Mid Day podsumowuje, że w Warszawie zawsze jest coś nowego do odkrycia.

Uwadze dziennikarza nie umknął też klimat. Jego zdaniem charakteryzuje się on "ciepłymi latami, rześkimi i słonecznymi jesieniami oraz mroźnymi zimami".

Plac Zamkowy w WarszawiePlac Zamkowy w Warszawie Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Wrocław - najpiękniejsze miasto w Polsce

Wygląda na to, że to Wrocław zrobił na autorze największe wrażenie, bo określił je mianem "najpiękniejszego miasta w Polsce". Spodobało mu się jego położenie nad Odrą i to, że jest poprzecinane licznymi kanałami. Dziennikarz docenił też wrocławskie tereny zielone: liczne parki, ogród botaniczny z ogrodem kwiatowym oraz ogród zoologiczny. 

Autor magazynu Mid Day uznał Wrocław za "miasto muzyki, kultury, historii i piękna".

Komentarze (156)
Dziennikarz z Indii zachwyca się polskimi miastami. Wybrał cztery najpiękniejsze
Zaloguj się
 • marc.pl

  Oceniono 69 razy 33

  Hindusi mają ciemniejszą karnację skóry tak więc poruszanie się po ulicach w naszym kraju może skończyć się dla nich tragicznie. W Łodzi jakiś narodowy świr zaatakował studenta hinduskiego kijem wrzeszcząc przy tym "Polska tylko dla Polaków".

 • owrank

  Oceniono 31 razy 25

  A spacerując po ulicach nie odniósł wrażenia, że narodowa potrawą Polaków jest Kebab? :)

 • hellk

  Oceniono 27 razy 23

  Warto przyjechac, chocby po to aby posluchac motocyklowych tlumikow rozwiercanych na wiosne.

 • veni.vici

  Oceniono 12 razy 12

  ciekawe, ilu Hindusów ma szansę odwiedzić Polskę, a ilu Polaków - Indie... reszta to bicie piany, bo wszędzie jest ładnie

 • oyesu

  Oceniono 13 razy 11

  Zdjecia jak makijaz potrafia miec mało z rzeczywistoscia

 • klex4

  Oceniono 14 razy 10

  Pewien Japończyk którego kiedyś spotkałem powiedział mi że chciałby przyjechać do Polski zobaczyć Oświęcim bo słyszał że tam zamordowano mnóstwo żydów. O niczym innym nie słyszał.

 • delco

  Oceniono 24 razy 8

  Mieszkam w Lublinie od urodzenia i wlasnie dowiedziałem się że jest jakaś starówka - zawsze było to Stare Miasto...
  Podobnie dowiedzialem się że jest jakiś zamek królewski - zawsze był to Zamek - bez jakiegokolwiek przymiotnika....A jezeli juz to dopytuję lekko zlosliwie - jakiego króla to niby ma być ten zamek...

 • peterjk

  Oceniono 20 razy 8

  Dla tych wszystkich, którzy, nie zauważyli obecności Polaków we Wrocławiu: Według tradycji, gród we Wrocławiu został założony przez czeskiego księcia Wratysława (czes. Vratislav I.) (panował 915-921). Nazwa miasta pochodzi być może od skróconej formy imienia założyciela, patrz Wrocisław, jednakże ekspansję na teren Śląska mógł przeprowadzić Bolesław I Srogi dopiero po roku 935, dlatego kwestia nazwy miasta jest polem do dalszych interpretacji. Według ostatnich badań nie ma śladu, który by wskazywał na funkcjonowanie wcześniej niż przed 940 rokiem grodu na wrocławskim Ostrowie Tumskim[3]. Nie ma więc możliwości, aby Wrocław wcześniej pełnił rolę czeskiego ośrodka administracyjnego[4]. W roku 985 na Ostrowie Tumskim powstał pierwszy gród wybudowany przez Mieszka I[5]. W tym też okresie miasto wraz z resztą Śląska przeszło we władanie rodu Piastów.

  W 1000 roku na zjeździe gnieźnieńskim cesarz Otton III i Bolesław Chrobry ustanowili w mieście biskupstwo rzymskokatolickie podporządkowane arcybiskupstwu w Gnieźnie. Krótko po tym powstała w obrębie grodu pierwsza katedra romańska. Choć miasto istniało już wcześniej – datę tę traktuje się oficjalnie jako początek jego istnienia – w 2000 roku uroczyście obchodzono tysiąclecie Wrocławia. Z czasem ośrodek urbanistyczny przeniósł się na lewy brzeg Odry w okolice kościoła św. Andrzeja i Magdaleny, a potem około wieku XIII w okolice kościoła św. Elżbiety i dzisiejszego Starego Miasta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX