Komitet Światowego Dziedzictwa zbierze się w Baku (stolica Azerbejdżanu), aby zadecydować, które nowe obiekty wpisane zostaną na listę UNESCO. Nominowanych jest 36 miejsc (TUTAJ znajdziesz pełne zestawienie). Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa rozpocznie się 30 czerwca i potrwa do 10 lipca.
Na liście nominowanych pojawił się również polski akcent w kategorii dziedzictwo kulturowe. Jest nim prehistoryczny region górniczy Krzemionki, w którym znajdują się kopalnie krzemienia pasiastego. To ozdobna odmiana kamienia, która odznacza się koncentrycznym, mniej lub bardziej regularnym, ułożeniem ciemnych i jasnych smug lub warstewek. W ten sposób na krzemieniu tworzą się niezwykłe wzory.
W tej samej kategorii na liście nominowanych pojawiły się m.in. starożytne miasto Babilon (Irak), sanktuarium z neoklasycystycznym kościołem, wystawą i zadrzewionymi ogrodami Bom Jesus do Monte (Portugalia), pałac w Mafrze (Portugalia) oraz obserwatorium radioastronomiczne Jodrell Bank (Wielka Brytania).
Krzemionki, znane także jako Krzemionki Opatowskie, stanowią rezerwat archeologiczny, na który składa się zespół neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego. Położony jest w województwie świętokrzyskim, mniej więcej pięć kilometrów na północny-wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego.
W 1994 roku Krzemionki uznane zostały za pomnik historii Polski na podstawie zarządzenia prezydenta RP. Kopalnie krzemienia pasiastego używane były mniej więcej w latach ok. 3900-1600 p.n.e. Na ich terenie, a także w ich otoczeniu, utworzony jest od 1995 roku rezerwat przyrody Krzemionki Opatowskie, który jest częścią Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej. W tym regionie znajduje się 39 gatunków roślin rzadkich i chronionych.
Krzemionki [Opatowskie] są pomnikiem górnictwa pierwotnego, religii neolitycznej i przyrody nieożywionej
- czytamy na stronie rezerwatu.
Obecnie na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się 15 obiektów z Polski.
Waszym zdaniem, jakie jeszcze obiekty i miejsca z Polski powinny się znaleźć na liście światowego dziedzictwa UNESCO?