W Zakopanem stanęły multimedialne ławeczki. "We Wrocławiu krasnale, a u nas moc nagrobków"

W Zakopanem stanęły interaktywne ławeczki, poświęcone znanym osobistościom z regionu. Okazuje się, że nie wszystkim się podobają. Część osób sugeruje, że ławeczki wyglądają jak nagrobki. Zdaniem innych nie nawiązują do tradycji regionu.
Zobacz wideo

Zakopane może się pochwalić kolejną atrakcją turystyczną. Pod Giewontem pojawiły się multimedialne ławeczki. Co w nich takiego wyjątkowego? Każda z nich poświęcona jest znanej osobie związanej ze stolicą Tatr oraz generalnie z góralszczyzną. Ławeczki wyposażone są w specjalne odtwarzacze. Po wciśnięciu guzika można posłuchać opowieści o danym twórcy, a także muzyki i utworów literackich z nim związanych.

Interaktywne ławeczki postawione zostały na zlecenie urzędu miasta w Zakopanem. Zaprojektował je lokalny rzeźbiarz, Marek Szala. Inwestycję w dużej części pokryły dotacje z Unii Europejskiej. Są już ławeczki dedykowane Kornelowi Makuszyńskiemu, Mieczysławowi Karłowiczowi, Bartusiowi Obrochcie, Janowi Kasprowiczowi oraz jedna - muzyce góralskiej.

Każda ławka wykonana jest z granitu. Na oparciach wyrzeźbione są specjalne symbole, które odnoszą się do upamiętnionej osoby. I tak na tej poświęconej Mieczysławowi Karłowiczowi (kompozytorowi i dyrygentowi) jest klucz wiolinowy, zaś na ławeczce dedykowanej Kornelowi Makuszyńskiemu znajduje się postać Koziołka Matołka.

Ławeczka Makuszyńskiego, jako pierwsza, stanęła w maju tego roku. Znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Tetmajera, kilkadziesiąt metrów od Muzeum Makuszyńskiego.

Jednak nie wszystkim mieszkańcom ławki przypadły do gustu. Jak informuje Tygodnik Podhalański, zdaniem wielu przypominają katafalki.

Wygląda jak nagrobek i tyle.
Tragiczne. Dziękuję, postoję.
We Wrocławiu Krasnale, a u nas moc nagrobków.
Pierwsze wrażenie negatywne, przypominają nagrobki.

Niektórzy uważają również, że multimedialne ławeczki nie nawiązują do tradycji i kultury regionu. A wy co o nich myślicie? Podobają wam się czy niekoniecznie?

Więcej o: