Sprawdzili, w których krajach najchętniej zwracane są znalezione portfele. Polska wysoko w rankingu

Wiele osób na całym świecie zwróci zgubiony portfel. Chętniej, jeśli jest wypełniony pieniędzmi niż pusty. Tak wynika z badania, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Science". Polska znalazła się w gronie najuczciwszych krajów.
Zobacz wideo

Zgubienia lub kradzieży portfela, nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdów, obawia się każdy. Grupa szwajcarskich naukowców przeprowadziła badanie, w którym sprawdziła, gdzie i kiedy ludzie najchętniej zwracają znalezione portfele. Jego wyniki zostały opublikowane w magazynie "Science".

Badanie trwało trzy lata i pochłonęło około pół miliona dolarów. Wzięło w nim udział trzynastu asystentów badawczych, którzy podróżowali dookoła świata - odwiedzili 355 dużych miast w 40 krajach. Ich zadaniem było "gubienie" portfeli w różnych miejscach, a następnie sprawdzanie, ile z nich zostało zwróconych.

W eksperymencie wykorzystano 17 tysięcy portfeli - część z nich była pusta, w części znajdowały się pieniądze (w lokalnej walucie). Poza tym w środku umieszczone zostały też klucze, wizytówka i dane kontaktowe do osoby, do której portfel teoretycznie miał należeć. Jeśli chodzi o pieniądze, przeważnie była to równowartość 13,45 dolarów amerykańskich, a w trzech krajach (Polsce, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych) - 94,15 dolarów lub 13,45 dolarów, ale bez klucza.

Wyniki badania pokazują, że, biorąc pod uwagę średnią ze wszystkich krajów, około 40 procent osób skontaktowało się z "właścicielem" portfela, jeśli nie było w nim pieniędzy, a nieco ponad połowa (51 procent), gdy były w środku. Co ciekawe, znalazcy dużo chętniej zwracali portfele z większą zawartością pieniędzy - aż 72 procent próbowało oddać zgubę z równowartością 94,15 dolarów.

Polska wysoko w rankingu

Wśród przebadanych krajów Polska zajęła szóste miejsce. Badanie pokazało, że dla Polaków nie ma większego znaczenia, czy portfel zawiera pieniądze, czy jest pusty. W tej pierwszej sytuacji zwróciło go 69 procent osób, w drugiej - 63 procent.

Polskę wyprzedziły Szwajcaria, Norwegia, Holandia, Dania oraz Szwecja. W Szwajcarii portfele oddało najwięcej osób - 79 procent z zawartością, a puste 74 procent. Tuż za naszym krajem znalazły się z kolei Czechy, Nowa Zelandia, Niemcy oraz Francja.

Na oddanie portfeli najmniej osób zdecydowało się w Peru, Maroko i Chinach, które zajęły ostatnie miejsce. Tam tylko siedem procent znalazców zwróciło puste portfele i 22 procent z zawartością. Co ciekawe, w zestawieniu wyróżniły się dwa kraje - Peru i Meksyk. Ludzie rzadziej zwracali tam portfele z pieniędzmi niż bez. Autorzy badania nie potrafią jednak jasno wyjaśnić tej różnicy.

Nie chcemy czuć się jak złodzieje

Jeden z naukowców, który pracował przy eksperymencie, odpowiedział na pytanie, dlaczego generalnie chętniej zwracane są portfele z pieniędzmi niż puste. 

Nasze wyniki sugerują, że jest to połączenie altruizmu i awersji do kradzieży. Nikt nie chce poczuć się jak złodziej

- wyjaśnia Christian Lukas Zünd, ekonomista z Uniwersytetu w Zurychu. 

Aby wesprzeć swoją teorię, zespół badaczy poinformował, że więcej osób zwracało portfel, jeśli były tam i pieniądze, i klucz, niż jeśli zawierał on jedynie gotówkę. Ich zdaniem klucz, który dla właściciela zguby jest prawdopodobnie bardziej osobistą rzeczą, motywował znalazców do pomocy i bezinteresownego działania.

Naukowcy poprosili też grupę chętnych o powiedzenie, jak zareagowaliby, gdyby trzymali przy sobie zgubiony przez kogoś portfel. Pytani przyznali, że ich zdaniem bardziej za kradzież uznaliby posiadanie portfela z pieniędzmi niż bez. Im więcej byłoby w nim pieniędzy, tym więcej osób poczułoby się jak złodzieje.

Inny badacz związany z badaniem, Michel Marechal, przyznał, że założona na początku teza była zupełnie inna. Naukowcy spodziewali się bowiem, że puste portfele będą chętniej zwracane, a te z pieniędzmi zostaną u znalazców. Okazało się jednak, że jest całkiem odwrotnie.

Więcej o: