Mieszkanka Wirginii uchwyciła niezwykłe zjawisko na niebie. Chmury wyglądają jak fale z obrazu van Gogha

Patrząc na zdjęcie chmur, które zostało wykonane w okolicy jeziora Smith Mountain w USA, trudno uwierzyć, że to dzieło natury. Okazuje się jednak, że przedstawia ono pewne rzadkie zjawisko meteorologiczne.
Zobacz wideo

Amy Christie Hunter, mieszkanka stanu Wirginia w USA, wykonała zdjęcie, które zaczęto porównywać do słynnego obrazu Vincenta van Gogha pod tytułem "Gwieździsta noc". Falujące chmury wydają się wręcz nierealne.

"Dochodzi do niego bardzo rzadko"

Widok ten został uchwycony kilka dni temu w okolicy jeziora Smith Mountain. Autorka zdjęcia podzieliła się nim w mediach społecznościowych. Nietypowy obrazek bardzo szybko stał się wiralem. Amy Christie Hunter domyśliła się, że dla wielu osób ten widok może wydać się nieprawdopodobny. Dlatego postanowiła dowiedzieć się, jak powstał.

- Wysłałam zdjęcie do lokalnej stacji informacyjnej, a odpowiedzi udzielił mi tamtejszy meteorolog. To zjawisko, które nazywane jest niestabilnością Kelvina-Helmholtza. Dowiedziałam się także, że dochodzi do niego bardzo rzadko - napisała Amy Christie Hunter.

Prawdziwość zjawiska uchwyconego na zdjęciu potwierdza także meteorolog związany z "The Washington Post" Jason Samenow. - Zwykle niestabilność Kelvina-Helmholtza utrzymuje się na niebie przez mniej więcej dziesięć minut - zdradza ekspert. 

Jak to powstaje?

Niestabilność Kelvina-Helmholtza nie jest dziełem przypadku. Warunkiem do powstania tego nietypowego zjawiska na niebie jest zetknięcie się dwóch warstw powietrza o odmiennej gęstości. Poza tym górna część powinna poruszać się szybciej niż ta dolna. Dzięki temu na granicy dwóch warstw powstają zawirowania. Co więcej, gdy w pobliżu znajduje się skroplona para wodna, na niebie tworzy się charakterystyczna chmura, która może przypominać falę morską.

Obraz 'Gwieździsta noc' przyciąga zwykle tłumyObraz 'Gwieździsta noc' przyciąga zwykle tłumy shutterstok

Zobacz także:

Więcej o: