W Łodzi pojawił się wyjątkowy pomnik jednorożca. To pomysł mieszkańców

W Łodzi odsłonięto osobliwy pomnik, który przedstawia jednorożca z metalu. Projekt powstał w ramach budżetu obywatelskiego, a jego autorem jest znany na całym świecie japoński artysta. W weekend na uroczystym odsłonięciu instalacji pojawiły się tłumy łodzian.

Łódź może się pochwalić wyjątkowym pomnikiem. W mieście, przed popularnym Domem Handlowym Central (przy skrzyżowaniu ul. Piotrkowskiej i al. Mickiewicza), odsłonięto rzeźbę jednorożca. Na uroczystości nie zabrakło autora projektu, japońskiego artysty Tomohiro Inaby. Pojawiła się również prezydent miasta, Hanna Zdanowska.

Pomnik wykonany został w ramach budżetu obywatelskiego. Na jego odsłonięcie czekano dwa lata. Jednorożec i jego montaż kosztowały w sumie 400 tysięcy złotych. Jak sugerują lokalne media, jest to jeden z bardziej kontrowersyjnych projektów w historii budżetu obywatelskiego w Łodzi.

Mam nadzieję, że ten pomnik przypadnie do gustu łodzianom, że stanie się także magnesem przyciągającym turystów i że będzie kolejnym ważnym znakiem rozpoznawczym miasta (...). Zawsze uważałam, że łodzianie są kreatywni, mają poczucie humoru i wyjątkowy dystans do rzeczywistości

- mówiła podczas uroczystego odsłonięcia Hanna Zdanowska.

Pomnik jednorożca nawiązuje do tzw. stajni jednorożców. Tak właśnie łodzianie nazwali przystanek przesiadkowy w centrum miasta, który ozdobiony jest kolorowym dachem. Rzeźba zbudowana jest z metalu, ma około czterech metrów długości, pół metra szerokości oraz trzy metry wysokości.

Nietypowa rzeźba nie jest jednak jedyną atrakcją miasta. O tym, co jeszcze warto zobaczyć w Łodzi i dokąd pójść, dowiecie się z naszego wideo.

Zobacz wideo
Więcej o: