W Łodzi pojawił się wyjątkowy pomnik jednorożca. To pomysł mieszkańców

W Łodzi odsłonięto osobliwy pomnik, który przedstawia jednorożca z metalu. Projekt powstał w ramach budżetu obywatelskiego, a jego autorem jest znany na całym świecie japoński artysta. W weekend na uroczystym odsłonięciu instalacji pojawiły się tłumy łodzian.

Łódź może się pochwalić wyjątkowym pomnikiem. W mieście, przed popularnym Domem Handlowym Central (przy skrzyżowaniu ul. Piotrkowskiej i al. Mickiewicza), odsłonięto rzeźbę jednorożca. Na uroczystości nie zabrakło autora projektu, japońskiego artysty Tomohiro Inaby. Pojawiła się również prezydent miasta, Hanna Zdanowska.

Pomnik wykonany został w ramach budżetu obywatelskiego. Na jego odsłonięcie czekano dwa lata. Jednorożec i jego montaż kosztowały w sumie 400 tysięcy złotych. Jak sugerują lokalne media, jest to jeden z bardziej kontrowersyjnych projektów w historii budżetu obywatelskiego w Łodzi.

Mam nadzieję, że ten pomnik przypadnie do gustu łodzianom, że stanie się także magnesem przyciągającym turystów i że będzie kolejnym ważnym znakiem rozpoznawczym miasta (...). Zawsze uważałam, że łodzianie są kreatywni, mają poczucie humoru i wyjątkowy dystans do rzeczywistości

- mówiła podczas uroczystego odsłonięcia Hanna Zdanowska.

Pomnik jednorożca nawiązuje do tzw. stajni jednorożców. Tak właśnie łodzianie nazwali przystanek przesiadkowy w centrum miasta, który ozdobiony jest kolorowym dachem. Rzeźba zbudowana jest z metalu, ma około czterech metrów długości, pół metra szerokości oraz trzy metry wysokości.

Nietypowa rzeźba nie jest jednak jedyną atrakcją miasta. O tym, co jeszcze warto zobaczyć w Łodzi i dokąd pójść, dowiecie się z naszego wideo.

Zobacz wideo
Komentarze (56)
W Łodzi pojawił się wyjątkowy pomnik jednorożca. To pomysł mieszkańców
Zaloguj się
 • mcguirre

  Oceniono 54 razy 46

  Łódź jest jednak inna. Nie pomnik Lecha, papieża, wyklętego, ofiar czegokolwiek, tylko jednorożca. Super !

 • dawno.urodzony

  Oceniono 49 razy 37

  Brawo Łodzianie... nie wchodząc w politykę.... szacunek :-)))

 • net_friend

  Oceniono 37 razy 27

  Kontrowersyjne to są nasze pieniądze na szamana z Torunia.

 • puszczykowo26

  Oceniono 32 razy 26

  Brawo Łódź!:)

 • baby1

  Oceniono 25 razy 19

  Jak się zatrudnia znanego artystę, to trzeba zapłacić. Zresztą jest to dzieło sztuki, a nie jakiś kolejny duży krasnal imitujący jakiegoś współczesnego "bohatera" narodowego.

 • 1852m

  Oceniono 27 razy 15

  Zaraz miejscowy biskup przerwie molestowanie kleryków i ogłosi: W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ TRADYCYJNIE KATOLICKIEGO MIASTA ŁODZI NIEMA MIEJSCA NA POGAŃSKIE SYMBOLE!

 • tytus.k

  Oceniono 15 razy 13

  Dla mnie - bomba!

 • john_yossarian

  Oceniono 26 razy 12

  Jednorożce zazwyczaj występują w połączwniu z tęczą.... Zaraz jakiś z obrażonymi uczuciami odłamie mu róg.

 • 2fat

  Oceniono 14 razy 10

  Odważne i nowatorskie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX