Komentarze (287)
Turyści z zagranicy dostali mandat w SKM. Nie wiedzieli, że bilet należy skasować. I mieli do tego prawo
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • sim.salabim

  Oceniono 23 razy 11

  Zastanaiwnie sie w XXI wieku, jak zmiescic napisy w obcych jezykach na papierkowych biletach, jest nieco anachroniczne, nie?
  Nie lepiej skupic sie na zbudowaniu aplikacji, ktora w roznych jezykach bedzie w stanie obsluzyc wszystkich?

 • bik4done

  Oceniono 8 razy 8

  Wiem, ze s***ć we własne gniazdo to nie jest fajnie, ale w Bydgoszczy w komunikacji publicznej jest ten sam problem. Nawet napisy we wszystkich językach nie pomogą, jak pasażer nie ma okularów, albo ni w ząb nie kuma żadnego języka oprócz swojego.
  Ratują sprawę tylko życzliwość i zrozumienie, której niestety wszystkim kontrolerom brakuje, bo nie rozlicza się ich z opinii pasażerów, tylko z kasy.

  Kontrolerzy na spółę z ZDMiKP też mają swój odrębny język i też ich nikt nie rozumie. Kasują wystraszoną uczennicę za brak legitymacji, choć widać, że jest w wieku szkolnym, a pijanego osiłka mijają z daleka.
  Cóż, taki kraj.

 • medianowy

  Oceniono 7 razy 5

  Nooo, gonić obcokrajowców, Szydło do Europarlamentu, piekna nasza Polska cała. Smród tej zgnilizny nas zadusi.

 • poszum

  Oceniono 5 razy 5

  Proces kasowania biletow w SKM w Trojmiescie jest troche skomplikowany. Bilety kasuje sie nie w pociagu, a w przejsciu podziemnym przed wejsciem na peron. Latwo w tlumie owe kasowniki w ogole przeoczyc, czy ich nie zlanezc. Najlepiej bylo by gdyby na pewony wposzczaly drzwi-widelki. Wtedy wiadomo o co chodzi.

 • wkoz1

  Oceniono 5 razy 5

  w berlinie kolezka tez nie skasowal a bilet mial.. kanar jak zobaczyl ze z Polski to puscil.. inna sprawa ze zadnych info w jeZ polskim nie ma

 • mundek42

  Oceniono 4 razy 4

  nadgorliwosc gorsza od faszyzmu

 • kttosia1

  Oceniono 4 razy 4

  Ja miesiąc temu dostalam mandat w SKMce bo okazalo sie ze kupilam bilet na autobus a nie na kolejke! Do glowy mi nie przyszlo ze na dworcu kolejowym sa automaty z biletami autobusowymi :-(

 • aldisek

  Oceniono 4 razy 4

  Nieprawda. Na tablicach peronowych Trójmiasta jest informacja ..... to validate your ticket.

 • janjan101

  Oceniono 6 razy 4

  Obowiązuje zasada, że jeżeli kontroler stwierdzi, że z turystą nie jest w stanie porozumieć się w języku polskim, to ma obowiązek takiemu podróżnemu bilet skasować bez żadnej dodatkowej opłaty
  Kolejowe ćwoki po polsku nie potrafią czytać ze zrozumieniem a co dopiero w jakimkolwiek innym języku.

 • frankyy

  Oceniono 6 razy 4

  Polskie chamstwo!

 • nietyp

  Oceniono 6 razy 4

  To mały pikuś… Poczta polska wysyła przesyłki polecone poza Polskę z drukiem, na którym instrukcja o konieczności podpisania odbioru przesyłki, jest tylko w języku polskim... i francuskim!!! Również do krajów anglojęzycznych!!! Nie ma tam nawet jednego słowa w języku angielskim!!!

 • bono74

  Oceniono 8 razy 4

  W Warszawie nie lepiej i takie przypadki są częste.
  Trzeci świat. Zwłaszcza mentalnie, w głowach kontrolerów i naszych służb.

 • aulopora

  Oceniono 4 razy 4

  System ze skasowaniem biletu przed peronem występuje np. we Francji. Proszę mi pokazać w Lille, Arras, czy Amiens choć jedną tablicę informującą o tym obowiązku. Wszystko jedno w jakim języku. Na biletach ta informacja jest, ale tylko po francusku.

 • pan.szklanka

  Oceniono 12 razy 4

  Studiowałem na PG i wielokrotnie kontroler w SKM nie był w stanie porozumieć się ze mną w języku polskim, ale biletu nie kasowałem z zupełnie innego powodu.
  Otóż do otworu kasownika nie pasował miesięczny., co pewnie kilka razy sprawdziłem.

 • cup_of_t

  Oceniono 3 razy 3

  Jak gdzies jade to zazwyczaj staram sie dowiedziec jaki bilet potrzebuje i gdzie go kupic czy trzeba kasowac. Ale mialam tez okazje jechac SKM w Gdansku i co uwazam jest nieco dziwne - kasownik jest przy schodach, w tunelu, a nie na peronie(choc moze sie czepiam?). Z innych 'perelek' - automaty do biletow wewnatrz autobusu w Wawie, a nie np na przystanku. I jak jest 'kolejka' to czekasz i sie zastanawiasz, czy wsiadzie kontroler i np uwzgledni, ze czekasz zeby kupic bilet. Pod tym wzgledem Krakow ma to o wiele lepiej rozwiazane.

 • premier_scretyna

  Oceniono 5 razy 3

  No dobrze. Będzie po polsku, angielsku, rosyjsku.
  Przyjeżdża turysta choćby z Czech. Czy ma o prawo nie wiedzieć o obowiązku kasowania biletu?
  Znajomość angielskiego chociaż dość powszechna, nie jest chyba obowiązkowa?

 • izaluska205

  Oceniono 3 razy 3

  A nie lepiej zainstalować kasowniki w pociągach? Opcja kasowania przed schodami na peron jest dość kłopotliwa. Czasami biegnie się na ostatnią chwilę a tu jeszcze kasownik!

 • madammontagne

  Oceniono 3 razy 3

  Wystarczy wprowadzić kasowniki w pociągach i nie będzie problemu. Sama kilka lat temu nie skasowałam biletu na SKM w Gdańsku, bo w tłumie po prostu nie zauważyłam kasownika. W pociągu nie znalazłam kasownika, więc poszłam prosto do konduktora. Zwyzywał mnie od głupich damulek z warszawy, które nie wiedzą, że bilet trzeba kasować na peronie, ale łaskawie bilet skasował. Może to jednak system nie jest intuicyjny?

 • jezry777

  Oceniono 3 razy 3

  takiego kontrolera wyrzucić na zbity pysk , jeśli nie stosuje się do zasad , a swoją drogą ile takich przypadków zdarza się rocznie takiemu kontrolerowi i jak by był rozsądny i nie robił cyrków to chyba z paru nie wypisanych mandatów kolejka by nie zbankrutowała

 • xynat

  Oceniono 5 razy 3

  A we Wrocławiu w kasownikach w MPK jest oprócz polskiego - angielski, niemiecki i ukraiński. Podobnie w biletomatach na przystankach.

 • hubag

  Oceniono 2 razy 2

  Narodowe koleje mogą mieć narodowe bilety wyłącznie w języku przodków. A obcym wara i po mandacie na dzień dobry. Co będą nam wdychać narodowy smog w kolejach narodowych za darmo?

 • ale.sobie.konto.wymyslilem

  Oceniono 2 razy 2

  Trzeba tylko zadbać żeby wywieszka po angielsku nie prosiła 'Cancel your ticket'. My nawet nie zdajemy sobie sprawy że język polski jest tu niekonsekwentny, skasowanie biletu powoduje jego ważność ;-)

 • zegrz

  Oceniono 2 razy 2

  System w SKM jest po prostu zbyt nietypowy. Bywałem wiele razy w Trójmieście, ale przy ostatnim pobycie, po latach przerwy, przypomniałem sobie że kasowniki są przed peronami w połowie podróży. Było nas kilka osób, na szczęście kanara nie było.
  Jest to chyba jedyny taki system w Polsce. Normalnie - albo kupujesz skasowany bilet, albo kasuje ci konduktor, albo są kasowniki w pojazdach.

 • atede

  Oceniono 2 razy 2

  Barcelona począwszy od 1992 czyli Letniej Olympiady ma swój T10 ticket, w Londynie od ładnych kilku lat został Oyster Travel Card zintegrowany z pozostałymi środkami transportu, w Dublinie wreszcie, w podobny sposób jak w Londynie działa od 3 lat Leap Card. W Wiedniu przez cały dzień można jeździć za €1 na dzień, €365 na cały rok...W innych miastach europejskich jest pewnie podobnie. Tylko w naszej W-wie, mimo, że da się zaobserwować pewną poprawę, ciągle daleka droga do zintegrowanego i sensownego systemu komunikacyjnego...

 • striepo

  Oceniono 6 razy 2

  Polska to bardzo piękny kraj czy wielkim trudem jest postawić wszędzie jeden typ biletomatów, obsługujący wszystkie języki naszych sąsiadów plus angielski jak i wszystkie możliwe spółki, przykładowo aplikacja mobilet daje radę więc technicznie jest to możliwe

 • 2345olskup

  Oceniono 2 razy 2

  ja jednak bede bronil zdrowego rozsadku kanar czy kontroler tez ma inteligencje chyba ze jej nie mai jest kontrolerem strefy platnego parkowania w centrum szczecina rozmawiam z takim ''jednym i i pytam co mam zrobic on mi mowi i za chwile wlepia mandat 50 Zl ma czas miinute jak nie zdazysz doleciec do parkomatu on juz cie ma i na nic tlumaczenia

 • mare.com

  Oceniono 2 razy 2

  do pana złotosia rzecznika-panie złotos jezeli ma pan malutkiego....bileta i nie mozna na nim umiescic napisu w ilus tam jezykach to zrob pan napisy w tych jezykach wewnatrz pojazdów,oraz wyswietlaj pan te informacje na ekranach ,ktore sa w pojazdach,Proste? a nie pitolenie ze bilet malutki. to wszystko gratis nic nie chce od was

 • kot_miczurina

  Oceniono 2 razy 2

  Jedzie taki turist do Polszy i nipaniemajet ! Obrazek za trudny, ludzie obok nie goworit, a przecież on nie pierwyj raz tolko ten bilet ma od Wani co go Wania kupił od Saszy a Sasza od Maszy i mówił Wania wyraźnie : nie kasuj to odsprzedasz !

 • kingstonny

  Oceniono 2 razy 2

  Niech sie ucza po polsku mowic, taka ich byla mamusia. Polska jest dumnym krajem, zrozumiano?

 • koenzymq10

  Oceniono 6 razy 2

  W Polsce obowiązuje język polski. Szybko spojrzałem na moim tickecie w niemczech i mam napisane tylko "Hier entwerten". nie widze napisu po ang., rosyjsku, turecku,, arabsku, czy w suahili.

 • starczypl

  Oceniono 8 razy 2

  prowincjonalne ćwoki na etacie kanarów biorą odwet za II WŚ. tępaki

 • coelka

  Oceniono 5 razy 1

  Ogólnie jak wsiadziesz na zachodzie w zły autobus , kupisz zły bilet, wszyscy ci pomoga. wytlumacza, odprowadza w polskiej wsi dostajesz mansdat. nawet ie ma czego porównywac , nasz społeczeństwo to jest wielka chamówa, inna kultura , inny swiat. U nas Indie a zachód to jakas mityczna krain a do której na stałe wyjechało ze 2,3 mln. ludzi. Z Indii tez ciagle wyjezdzaja do Anglii zeby mieszkac w lepszym swiecie.

 • gosc_z_krakowa

  Oceniono 1 raz 1

  Hmmm - jechaliśmy z Wenecji do Mestre pociągiem kursującym po grobli. Mieliśmy bilety ale okazuje się że należy je skasować na peronie przed wejściem do pociągu. Nadmienię że do Wenecji wjeżdżaliśmy samochodem ze znajomymi którzy tam zostali. Fakt - na bilecie jest jak byk napisane że należy skasować przed "wsiąściem" ale ostatni pociąg pośpiech itd. Podszedł do nas konduktor - trudno żeby nie bo z naszą 2 było może jeszcze 5 osób w pociągu - i poprosił o pokazanie biletów. I stwierdził co było do stwierdzenia - NIE SKASOWANE. Wytłumaczyliśmy mu że się spieszyliśmy i nie zauważyliśmy kasowników. Pokiwał głowa - uśmiechnął się i przybił pieczątkę na biletach. Wyjaśnił że to po to aby w razie kontroli w Mestre nie trzeba było się tłumaczyć. Chwała Panu Konduktorowi !!! A z innej beczki to wielokrotnie zajmowałem się cudzoziemcami w komunikacji miejskiej w Krakowie nawet pod okiem "kanarów" :)

 • glinda53

  Oceniono 5 razy 1

  Zrobic jak w bankomatach ,wybor jezyka i podczas drukowania infor pamietaj o skasowaniu przy wejsciu do autobusu czy koleji czy etc.

 • nietyp

  Oceniono 7 razy 1

  To niech siedzą u siebie w domu!!! A nie będą nam tu przyjeżdżać i różne Gendery rozsiewać!!! Polska tylko dla Polaków!!! I to też nie dla wszystkich, a jedynie tych, co słuchają radia T. Rydzyka!!!

 • cezar61

  Oceniono 3 razy 1

  Ale zadoopie.

 • wujek_waldek

  Oceniono 1 raz 1

  Turystka w ZEA, zgłosiła gwałt i chcieli ją ukamienować. O co wam chodzi? Nieznajomość prawa nie stanowi o niewinności.

 • marcinblonie

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe czy we Wloszech gdzie tez po zakupie trzeba kasować bilety, jak dostsne mandat to poczytaja o mnie na duzym portalu....

 • mcguirre

  Oceniono 1 raz 1

  To pewnie nasi i tylko udają Greka ;)

 • blue-sky-0

  Oceniono 5 razy 1

  ma prawo nie wiedzieć bo napisy są w języku kraju w którym przebywają?? a czy gazeta może przytoczyć to prawo? który to paragraf? jaka ustawa?

 • byann

  0

  Z żoną przesiadaliśmy się w metrze w Budapeszcie pod ziemią z jednej linii na drugą. Okazało się, że na każdej linii trzeba skasować oddzielne bilety. Złapali nas kanarki i z uśmiechem nam wlepili mandaty w wysokości mniej więcej ceny trzech czy pięciu biletów. Potem nas poinformowali, ...że na papierach od mandatów możemy podróżować dwa dni metrem ile chcemy.
  Było to mniej więcej w 1996 roku.

 • zgred151

  Oceniono 4 razy 0

  Proste do biletu dolaczyc ksiazke z tlumaczeniami we wszystkich mozliwych jezykach , bo przeciez nieskasowanie biletu przez cudzoziemca to przestepstwo rowne morderstwu.

 • parapsychopatolog

  0

  Zarówno w SKM jak i w Berlinie oraz setkach innych miejsc, sprawę można załatwić smartfonem.

 • ivangorki

  Oceniono 4 razy 0

  nieznajomość prawa szkodzi. W USA kontrolerzy SĄ UZBROJENI i nie ma zmiłuj - 110 dolców. W Szewcji - 130 Euro, w Wiedniu - 1-- euro. WSZĘDZIE trzeba płacić na gapowe. A to że "nie wiedzieli" - trzeba było się dowiedzieć.

 • xnww

  0

  W Niemczech też można za to dostać mandat

 • spyderman2

  Oceniono 4 razy 0

  wprowadzić w pisiej woslce rosyjski jako urzędowy bo kłamszydło i anatolij macierewic ten jezyk znają

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX