Na który koniec świata odlecieć?

Oczywiście najłatwiej dotrzeć tam, gdzie nie potrzeba wiz. Oto kilka interesujących miejsc...

Kapsztad (Cape Town)

Bez wiz do 30 dni pobytu. Lot z Heathrow trwa 12,5 godz., z powrotem - ok. 11.

Port lotniczy Cape Town International - 22 km na wschód od miasta ( http://www.airports.co.za ), do centrum dojeżdża się w 20 min taksówkami i busami zrzeszenia ITRAM ( http://www.itram.co.za ).

Kapsztad ma 850 tys. mieszkańców, w użyciu aż 11 języków urzędowych. Koniecznie trzeba zobaczyć Muzeum Afrykańskiego Złota, Akwarium Dwóch Oceanów, Miasto Małp. W okolicy od czerwca do grudnia na płyciźnie można podglądać wieloryby albo zanurzywszy się w stalowej klatce, obserwować białe rekiny. Blisko do mekki nurków, Cape of Storms, słynącej z wielu zatopionych statków i raf koralowych.

Więcej: http://www.cape-town.info , http://www.capetown.org . Noclegi: dwa hotele taniej francuskiej sieci Formule 1 ( http://www.hotelformule1.com ) oraz wiele hosteli ( http://www.hostelworld.com ).

Mexico City

Bez wiz do 90 dni. 12 godz. lotu z Heathrow, z powrotem - ok. 10,5. Lotnisko Mexico City International Airport - 13 km na wschód od miasta ( http://www.aeropuertosmexico.com/Ingles ), do centrum najlepiej dojechać w 15 minut autoryzowanymi taksówkami (np. Taxi Autorizado), metro jest wyjątkowo niebezpieczne.

Mexico City to blisko 30 mln ludzi, język urzędowy hiszpański (mimo sąsiedztwa USA angielski to rzadkość). Trzeba zobaczyć Museo de Frida Kahlo przy Londres 247 Coyoacán, w którym malarka się urodziła i mieszkała z Diego Riverą. W centrum plac Zocalo z katedrą i pałacem, na którego ścianach Rivera namalował historię Meksyku. Przy Chapultepec Park - Museo Nacional de Antropolog~a ze skarbami Majów i Azteków. Zona Rosa to aleja szyku i elegancji: pełno drogich sklepów, kafejek, restauracji. Wieczorem warto przysiąść przy szklaneczce tequili na placu Garibaldiego i posłuchać występów mariachi. Ok. 45 km na północ leży Teotihuacan - miasto Azteków z piramidami Słońca i Księżyca. Niedaleko do sanktuarium Matki Boskiej z Guadelupe - patronki kraju.

Więcej informacji (także noclegi): http://www.allaboutmexicocity.com

Hongkong

Bez wiz do 90 dni. Lot z Heathrow ok. 12 godz., z powrotem - ok. 13. Hongkong International Airport - na sztucznej wyspie 34 km na północny zachód od miasta ( http://www.hongkongairport.com ), do centrum dojeżdża się w 23 min kolejką Airport Express, autobusami miejskimi A (Airbus) lub czerwonymi taksówkami.

Hongkong leży na wyspie (89 km kw.) i wraz z przyległymi 260 wyspami i blisko 7 mln ludzi tworzy od lipca 1997 r. Specjalny Region Administracyjny Hongkong (SAR HK) Chińskiej Republiki Ludowej.

Architektura to przede wszystkim wieżowce, z jednym z najdroższych na świecie - Hong Kong and Shanghai Bank - zaprojektowanym przez sir Normana Fostera. Pozostałe, łącznie z 368-metrowym Bank of China Tower, warto obejrzeć z punktu widokowo-restauracyjno-handlowego Victoria Peak. Koniecznie trzeba zanurzyć się w tętniące życiem uliczki z 8 tys. restauracji. Warto zobaczyć słynny Aberdeen Harbour, gdzie jeszcze niedawno 6 tys. osób mieszkało w zakotwiczonych u wybrzeża łodziach.

Więcej: http://www.polandtrade.com.hk , http://discoberhongkong. comi http://hongkong.org . Tanie spanie: http://www.hostelworld.com , http://www.polandtrade.com.hk .

Tokio

Bez wiz do 90 dni. Lot z Heathrow 12,5 godz., z powrotem - ok. 13,5.

Lotnisko Narita International Airport - 65 km na wschód od miasta ( http://www.narita-airport.or.jp/airport_e ), do centrum w godzinę dowiezie nas kolejka Narita Express lub Keisei Railway. Kursują też autobusy Airport Limousine Bus, Keisei Bus Odakyu Bus i Tokyu Bus.

11,5-milionowa aglomeracja rozpościera się od zatoki Tokio-wan po nizinę Kanto. Miasto odbudowane po trzęsieniu ziemi w 1923 r., potem ponownie po wojennych bombardowaniach. Dzieli się na dzielnicę finansową (na zachód od centrum zakupów Ginza) oraz wschodnią, mieszkalną. W historycznej dzielnicy Asaku-sa znajduje się najstarsza w Japonii buddyjska świątynia z 628 r. Na zachód od centrum - dzielnica rozrywkowa Shinjuku, symbol nowoczesnej Japonii. Wieczór koniecznie trzeba spędzić przy karaoke.

Więcej: http://tokyo.com i http://www.japan-guide.com . Tanie noclegi w dzielnicy Ueno i Ikebukuro, atrakcją są hotele-kapsuły w dzielnicy Shinjuku: http://www.tokyo-stay.org , http://www.hostelworld.com , http://www.cheapaccommodation.com

Rio de Janerio

Bez wiz. Lot z Heathrow trwa 13 godz., z powrotem ok. 12. Port lotniczy Rio de Janerio Geleao 20 km na północ od miasta ( http://www.infraero.gov.br ), do centrum dojeżdża się w 45 min autobusami Empresa Real, można też taksówkami, ale lepiej unikać tych oznaczonych RDE.

Rio liczy 10,7 mln mieszkańców. Góruje nad nim Corcovado (709 m n.p.m.) z figurą Chrystusa Zbawiciela z rozpostartymi ramionami. Na szczyt Corcovado wjeżdża się kolejką z Rua Cosme Velho 513. Warto wpaść na jeden z największych na świecie stadionów - Maracan . Odpocząć można na jednej z plaż, w tym najsłynniejszej 4,5-kilometrowej Copacabanie. Rio słynie z hucznego kolorowego karnawału, którego kulminacja przypada na cztery dni poprzedzające Środę Popielcową. Najwięcej lokali specjalizujących się w sambie znajdziemy w okolicach Sala Cec~la Mendez i dzielnicy Botafogo, a największy pokaz odbywa się na stadionie Sambódromo.

Szczegóły: http://www.embratur.gov.br i http://www.brasil.gov.br . Mnóstwo tanich noclegów: http://www.hostelworld.com .

Więcej o: