Są najnowsze zdjęcia z remontu Pałacu Buckingham. Ogromna różnica. Prace mają kosztować nawet 369 milionów funtów

Pałac Buckingham przechodzi aktualnie poważny remont, który ma potrwać kilkanaście lat. Niedawno na oficjalnym Twitterze rodziny królewskiej pojawiły się zdjęcia ze wschodniego skrzydła rezydencji. Usunięto stamtąd aż 3000 dzieł, a wnętrze wygląda teraz zupełnie inaczej.
Zobacz wideo

Remont Pałacu Buckingham trwa. Renowacja wnętrz rezydencji przeprowadzana jest etapami, aby królowa nie musiała się z niej wyprowadzać. Pałac dostępny jest też dla zwiedzających, a szczegółowe informacje o terminach zwiedzania i cenach biletów znajdziecie tutaj

Niedawno na oficjalnym profilu rodziny królewskiej na Twitterze pojawiły się najnowsze zdjęcia z remontu. Widać na nich część wschodniego skrzydła pałacu przed odświeżeniem i w jego trakcie. Zdjęcia przedstawiają główny korytarz, który prowadzi do tzw. Centre Room ze słynnym balkonem, z którego członkowie rodziny królewskiej pozdrawiają naród podczas uroczystości państwowych.

Wnętrze zostało całkowicie ogołocone z wyposażenia. Nie ma dywanów, zasłon, żyrandoli i obrazów. Z wpisu na Twitterze dowiadujemy się, że ze wschodniego skrzydła pałacu usunięto ponad trzy tysiące dzieł sztuki z królewskiej kolekcji. Oficjalna strona rodziny królewskiej podaje, że w zbiorach znajduje się m.in. 200 obrazów, 40 żyrandoli, 200 książek, 100 luster, 30 zegarów i 1100 przedmiotów z ceramiki i szkła. Przedmioty zostały przeniesione, aby możliwe było przeprowadzenie prac konserwatorskich.

Post w mediach społecznościowych wywołał spore zainteresowanie. Wśród komentarzy nie brakowało głosów osób, którym przedstawiony na zdjęciach korytarz teraz podoba się dużo bardziej (choć prace ewidentnie nie zostały jeszcze zakończone, co widać chociażby po śladach na ścianie w miejscach, w których wisiały obrazy).

Wydaje mi się, że bardziej podoba mi się bez wyposażenia.
Podoba mi się, pusty wygląda lepiej.

Pojawiły się nawet wpisy osób, które przyznały, że wcześniej nie zwróciły uwagi na kolor ścian.

Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że ściany miały zielony kolor
Jest jaśniej! Nie zauważyłam wcześniej, że pomieszczenie było zielone!

Niektóre zagraniczne media również sugerują, aby rodzina królewska nie powracała do poprzedniego wystroju korytarza. "Chociaż nie jest do końca jasne, czy po renowacji wróci czerwony dywan, chcielibyśmy zasugerować Jej Wysokości, aby zostawiła podłogę w spokoju" - pisze serwis Travel and Leisure.

Na Youtubie pojawiło się też kilkuminutowe nagranie, na którym można zobaczyć, jak przebiegają prace we wschodnim skrzydle.

 

Remont pochłonie miliony

Jeszcze przed rozpoczęciem prac w pałacu szacowano, że remont pochłonie blisko 370 milionów funtów (czyli około 1 810 000 000 złotych). Brytyjski rząd zgodził się na taką kwotę, ponieważ istniało ryzyko, że jeśli renowacja nie zostanie pilnie przeprowadzona, może dojść do katastrofy budowlanej. 

Obecnie trwający remont jest największym od czasów II wojny światowej. Prace obejmują między innymi wymianę instalacji elektrycznej (niektóre elementy okablowania pochodziły jeszcze z lat 40. XX wieku) i wodno-kanalizacyjnej oraz usunięcie szkodliwego azbestu.

Więcej o: