W wakacje polskie plaże będą poszerzane. Turystów czekają utrudnienia. "Będą czasowo zamykane"

Mamy dobre i złe wieści dla miłośników Morza Bałtyckiego. Pomorskie plaże będą szersze. Najpierw jednak turystów czekają utrudnienia i to właśnie podczas wakacji. W trakcie poszerzania brzegów plaże będę czasowo zamykane.
Zobacz wideo

Jak informuje oficjalny portal miasta Gdańsk, w najbliższym czasie przeprowadzona zostanie największa refulacja w historii gdańskich plaż. Są to prace, które mają na celu przede wszystkim poszerzanie terenów brzegowych, ale również ich ochronę. Polegają na przetransportowaniu piasku z dna morza na plażę. Dzięki temu w niektórych miejscach zostanie poszerzona nawet o około 40 metrów. Tym samym mieszkańcy i turyści będą musieli liczyć się z czasowym zamykaniem poszczególnych odcinków plaży.

Urząd Morski w Gdyni rozbudowę planuje rozpocząć w pierwszej połowie czerwca. Cała operacja ma potrwać około trzech miesięcy - do września. Jako pierwsza poszerzana będzie plaża Jelitkowo, następnie Brzeźno oraz Westerplatte.

Proces refulacji polega na czerpaniu urobku z piaszczystego dna morskiego za pomocą pogłębiarek. Następnie jest on pompowany na plażę przez rurociąg pływający. Ostatni etap operacji to rozgarnięcie piasku i wyprofilowanie go przez spycharki.

Powyższe działania stosowane są na całym świecie. Uznawane są za jeden z najmniej ingerujących w krajobraz oraz środowisko morskie sposobów ochrony brzegu morskiego przed erozją i wykonywane są zawsze na odcinkach najbardziej na nią narażonych

- wyjaśnia w rozmowie z miejskim portalem Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni.

W zasadzie jest to odtworzenie stanu brzegu sprzed zaistniałej erozji, a jednocześnie praktyczny sposób wykorzystania piasku pochodzącego z pogłębiania torów wodnych

- dodaje.

Plaże będą zamykane

Na czas zaplanowanych działań poszczególne odcinki plaż będą sukcesywnie zamykane i oznaczane przy tym odpowiednio tablicami informacyjnymi. Zaś przejścia do różnych punktów gastronomicznych będą wytyczone i udostępnione także pomimo trwania prac.

O dokładnych terminach i miejscach kolejnych działań na pomorskim wybrzeżu sukcesywnie będzie informować Urząd Morski w Gdyni, który koordynuje wszystkie działania. Refulacja planowana jest również na plażach w:

  • Jastrzębiej Górze,
  • Ostrowie,
  • Karwi,
  • na Helu,
  • w Kuźnicy,
  • Sztutowie,
  • Stegnie.

Mapka z plażami, które będą poszerzane i czasowo zamykane dla turystówMapka z plażami, które będą poszerzane i czasowo zamykane dla turystów grafika: Marta Kondrusik

Więcej o: