Świat zalewają śmieci. I to dosłownie. Nagranie z Rumunii przeraża [WIDEO]

Po powodziach, które nawiedziły niedawno Rumunię, do rzek trafiły ogromne ilości śmieci. W internecie opublikowane zostało nagranie płynącej wody, która zamieniła się w "dywan" plastiku. Wideo pokazuje ogromną skalę problemu.
Zobacz wideo

Ulewne deszcze, które nawiedziły niedawno niektóre rejony Rumunii, powodując przy tym powodzie, ukazały przy okazji, jak duży jest problem z zaśmiecaniem środowiska. Na Facebooku opublikowano nagranie, które trwa trochę ponad minutę i mówi więcej niż tysiąc słów. Ten widok przeraża.

Wideo zostało nagrane w rumuńskiej gminie Micesti w hrabstwie Arges. Widać na nim rzekę, która po chwili cała pokrywa się "dywanem" śmieci. Są to głównie butelki i inne jednorazowe tworzywa sztuczne.

Jak podaje Science Alert, Rumunia generalnie nie najlepiej radzi sobie z gospodarowaniem odpadami. W 2013 roku zaledwie pięć procent wszystkich śmieci zostało poddanych recyklingowi, w porównaniu do średniej Unii Europejskiej, która wynosiła 28 procent. Oznacza to, że większość odpadów w kraju trafia na wysypiska, z których niektóre są nielegalne.

Przerażające dane - świat zalewają śmieci

Z badań opublikowanych w 2017 roku wynika, że od lat 50. XX wieku do 2015 roku ludzie wyprodukowali na świecie ponad 8,3 miliarda ton plastiku. Z tego ponad 6,3 miliarda ton trafiło na wysypiska śmieci lub, co gorsza, do środowiska naturalnego, niszcząc przy tym faunę i florę. Eksperci od ochrony środowiska alarmują, że jeśli to zjawisko nie zmieni się, już w 2050 roku na składowiska odpadów oraz na naturalne tereny może trafić ponad 13 miliardów ton śmieci.

Jeśli chcesz walczyć z “plastikową epidemią”, ale nie wiesz od czego zacząć lub jak to zrobić, możesz wesprzeć Greenpeace, które prowadzi szereg działań na rzecz ochrony mórz, oceanów i ich mieszkańców przed plastikową plagą. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność tych działań. Możesz jej dokonać pod tym linkiem >>

Komentarze (61)
Świat zalewają śmieci. I to dosłownie. Nagranie z Rumunii przeraża [WIDEO]
Zaloguj się
 • dert4

  Oceniono 20 razy 16

  mogli przysłać do Polski.
  A u nas na wysypisku by się spaliło.

 • bacowa

  Oceniono 24 razy 16

  Jak w Polsce będą tak szybko rosły opłaty za wywóz śmieci to będzie to samo albo gorzej.

 • albrecht_kalba

  Oceniono 14 razy 14

  No i...
  Kolejne focie z fejsbuka, kolejni celebryci na instagramie perorujący o zanieczyszczeniu i co dalej? Ano nic. Kult słupków w Excellu, bezustanny wzrost, nieograniczona konsumpcja. Bangladesz wygląda niczym ściek, a nam wciska się elektryczne samochody, które podobno mają uratować Ziemię. Gó... prawda, nic nie zahamuje ludzkiego egoizmu.
  Wasze dzieci i wnuki będą Was przeklinać.

 • ollycrock

  Oceniono 14 razy 14

  Kilka lat temu podobnie bylo w Polsce, powodz na Sanie zaniosla do Soliny tony plastikowych butelek ktore pokryly grubym dywanem jezioro przy zaporze. Dlugo tego nikt nie sprzatal , bo nie bylo wiadomo kto ma za to zaplacic.

 • ziarnoo

  Oceniono 26 razy 10

  prawicowi publicysci muwio , ze plastik nikomu nie zagraza, a walka znim to ekoterroryzm.

 • smurfmadrala

  Oceniono 11 razy 9

  Dlaczego nie wrócimy do papieru opakowaniowego i zwrotnych butelek ?
  W tej kwestii szary obywatel nic nie poradzi, trzeba działań rządowych, ustawowych,
  np. w sklepach typu "żabka" plastiku jest więcej niż towaru.
  Najbardziej eko jest bazar, idę z koszykiem i nie pozwalam plastikowe torebki.
  Jedynie ryby wymagają folii ale można to zastapić woskowanym. papierem.
  Lobby plastikowe łatwo nie ustąpi, niech produkują papier, który nie musi powstawać wyłącznie z drewna, są odmiany np. bambusowe, ze słomy itd.
  Papier jest tworzywem do którego musimy wrócić, kiedyś WSZYSTKO było opakowane tym prastarym, zdrowym wyrobem.

 • farcry3

  Oceniono 11 razy 7

  Celebryci zostawiający niepomiernie większy ślad węglowy niż zwykły śmiertelnik poninuńczą coś o ochronie Ziemi i klimatu, jedna nawet złożyła pozew do sądu ( o smog ). Po czym wsiądą w swoje SUV-y z 5 litrowymi silnikami, pojadą na zakupy gdzie nabędą kolejne pary nie potrzebnych butów i ciuchów, po czym wrócą na daczę i napalą w kominku .

 • ochujek

  Oceniono 7 razy 7

  Plastikiem próbują wszędzie rozwiązać problem skupu butelek. Tylko w Niemczech to działa. Automaty tam się sprawdzają.

 • turkucio

  Oceniono 7 razy 7

  Do rzek w Rumunii zawsze trafiały ogromne ilości śmieci, pamiętam z wizyty tamże, że rzeki i rzeczki były zasadniczo traktowane jako wysypiska śmieci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX