Polskie lotnisko wśród najlepszych na świecie. Wyprzedziło port lotniczy Changi w Singapurze

AirHelp po raz kolejny opublikowało ranking najlepszych linii lotniczych i lotnisk na świecie. Port lotniczy w Gdańsku zajął wysokie, piąte miejsce. Zaś Polskie Linie Lotnicze LOT uplasowały się na 20. pozycji.
Zobacz wideo

AirHelp to międzynarodowa firma, która specjalizuje się w prawach pasażerów linii lotniczych. Wspiera podróżnych w odzyskiwaniu odszkodowań za opóźnione i odwołane loty, a także w przypadku odmowy wejścia na pokład. Firma już po raz ósmy ogłosiła ranking AirHelpScore 2019, w którym znalazło się w sumie 72 przewoźników oraz 132 lotniska z całego świata.

Zestawienie co roku przygotowywane jest w oparciu o trzy kryteria o jednakowej wadze. Pierwsza ocena dotyczy punktualności, druga jakości obsługi (komfort samolotu, pomoc ze strony załogi, oferta posiłków), a ostatnia procesu rozpatrywania reklamacji. Ranking powstał na podstawie danych zebranych od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku.

LOT w pierwszej dwudziestce rankingu AirHelpScore 2019

Polskie Linie Lotnicze LOT uplasowały się na 20. miejscu. To duża poprawa w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy znalazły się dziewięć oczek niżej. Z kolei dwa lata wcześniej zajęły dopiero 43. pozycję. LOT najlepiej oceniany jest pod względem kryterium jakości obsługi, najgorzej zaś wypada jego punktualność.

Popularne w Polsce tanie linie lotnicze wypadły już gorzej. WizzAir pojawił się na 22. miejscu i tym samym odnotował spadek o dziewięć miejsc w porównaniu z 2018 rokiem. Na słabszy wynik wpłynęły gorsze oceny za punktualność oraz proces rozpatrywania wniosków o odszkodowanie.

Ryanair wciąż pozostaje w tyle rankingu. W tym roku zajmuje 68. pozycję (w 2018 - 67.). Jak sugerują autorzy rankingu, to m.in. liczne strajki pracowników irlandzkich linii lotniczych doprowadziły do znaczącego spadku jeżeli chodzi o punktualność tego przewoźnika.

AirHelpScore 2019 - światowy ranking linii lotniczych

Najlepszymi liniami lotniczymi na świecie, tak samo jak w poprzednim roku, wybrano Qatar Airways z wynikiem końcowym 8,2 punktów na 10 możliwych. Duże przetasowania nastąpiły na kolejnych pozycjach. W tegorocznej edycji drugie miejsce zajął amerykański przewoźnik American Airlines (awans z 23. lokaty), a trzecie - meksykańskie linie Aeromexico (awans z 26. lokaty), które w tym roku otrzymały więcej punktów za punktualność oraz dbałość o obsługę.

AirHelpScore 2019 - światowy ranking lotnisk

W rankingu AirHelpScore 2019 pojawiło się również zestawienie najlepszych lotnisk na świecie. Na podium uplasowały się:

 1. Port lotniczy Hamad (Katar),
 2. Port lotniczy Tokio-Haneda (Japonia),
 3. Port lotniczy Ateny im. Elefteriosa Wenizelosa (Grecja).

Wysokie, piąte miejsce zajął port lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Autorzy rankingu dobrze ocenili lotnisko pod względem punktualności, jakości obsługi oraz jedzenia i sklepów. Tym samym polski port lotniczy wyprzedził Szeremietiewo w Moskwie oraz Changi w Singapurze. To drugie co roku plasuje się na wysokich miejscach w różnych rankingach najlepszych lotnisk na świecie. Cenione jest za wysoką jakość obsługi oraz punktualność. Wyposażone jest również w "podniebny park rozrywki", w którym znajdują się: SPA z basenem, kino oraz bajkowe ogrody.

W rankingu pojawiły się jeszcze dwa lotniska z Polski. Port lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie zajął 56. miejsce, zaś ten z Krakowa, im. Jana Pawła II, uplasował się dopiero na 112. miejscu.

Komentarze (84)
Polskie lotnisko wśród najlepszych na świecie. Wyprzedziło port lotniczy Changi w Singapurze
Zaloguj się
 • wichura

  Oceniono 55 razy 43

  Myślałem, że Radom... Chyba czysto (kto ma pobrudzić?), mało spóźnień (w liczbach bezwzględnych), ogólnie cisza i spokój ;)

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 23 razy 19

  Uwielbiam lotnisko im Lecha Wałęsy w Gdańsku, ale jak można porównać jego dwie restauracje, sklep z pamiątkami i kiosk z gazetami z takimi lotniska mi-miastami jak np Frankfurt czy inne Orly gdzie z każdego z trzech pasów startuje co minutę jakiś samolot???
  A już 3 miejsce Am Airlines to chyba jakiś żart, tak beznadziejnych, aroganckich i ciągle opóźnionych linii nie ma drugich na świecie

 • jacek3454

  Oceniono 20 razy 16

  Po Stoczni i Westerplatte trzeba będzie jeszcze przejąć Gdańskie Lotnisko. Co ta Dulkiewicz sobie wyobraża, jest świetna na każdym polu, a my tego dłużej nie będziemy tolerować. Co by tu jeszcze spieprzyć w ramach dobrej zmiany!?

 • fruqo3

  Oceniono 10 razy 10

  To tylko dowodzi jak abstrakcyjne są te rankingi.
  Byłem i na Changi i w Gdańsku. Lubię to drugie, ale z czym do ludzi?
  Spacerek z LOT-owskiego Dasha w deszczu porównujemy do jednego z największych lotnisk na świecie?

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 16 razy 10

  No - widzę powód uzasadniający przechrzczenie z Lotniska im. Lecha Wałęsy, na Lecha Kaczyńskiego: za samą nazwę dołożą nam punktów i sprawiedliwości stanie się podwójnie zadość!
  Raz że uhonorowany zostanie tragicznie zmarły, a dwa - "nam się to po prostu należy"!

 • lese_majeste

  Oceniono 11 razy 9

  wałęsa przed chopinem j uwaga janem pawłem 2, trzeba coś zmienić, tak po prostu nie może być

 • 11krzych

  Oceniono 15 razy 9

  Skoro pasażerski jest im. Jana Pawła II, to może cargo nadać imię Maciela Delgado?

 • system777

  Oceniono 8 razy 8

  Lotnisko w Atenach na 3 miejscu? To chyba jakiś żart.

 • antykonformista

  Oceniono 18 razy 8

  Polskie linie lepsze od Lufthansy, linii izraelskich, a nawet Aeroflotu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX