Turyści podpisują się na ścianach Koloseum. "Nie wiedziałem, że to zabronione". Miasto będzie z tym walczyć

Rzymskie Koloseum notorycznie niszczone jest przez turystów-wandali. Burmistrz Rzymu, we współpracy z ambasadami różnych krajów, postanowiła z tym skończyć. Ma powstać czarna lista osób, które będą miały zakaz ponownego wstępu do miasta.
Zobacz wideo

Burmistrz Rzymu, Virginia Raggi, postanowiła wypowiedzieć wojnę turystom-wandalom, którzy notorycznie niszczą słynne Koloseum. Wystosowała specjalny list do ambasadorów różnych państw we Włoszech, prosząc ich o wsparcie.

Virginia Raggi podkreśla, że historyczne centrum Rzymu wpisane jest na listę UNESCO i tym samym zasługuje na szczególną ochronę. Rada miasta planuje sporządzić czarną listę, na którą wpisywani będą turyści przyłapani na niszczeniu zabytków. Lista zostanie przekazana do ambasad, które mają zadbać o to, aby wandale nie mogli ponownie dostać się do Rzymu.

Burmistrz chce walczyć z wandalami i kibolami (...). Turyści, którzy popełniają zbrodnie tego rodzaju, nie są mile widziani w naszym mieście. Szukamy ambasadorów, którzy pomogą nam powstrzymać ich przed powrotem

- tłumaczył przedstawiciel władz miasta.

Turyści niszczą Koloseum w Rzymie

Czara goryczy przelała się po tym, gdy w ciągu tygodnia aż troje turystów zostało przyłapanych na niszczeniu ścian starożytnego Koloseum. 29-letni Węgier próbował wyryć hotelowym kluczem pierwszą literę swojego imienia.

Nie wiedziałem, że to zabronione

- tak miał się tłumaczyć.

Turystka z Izraela została przyłapana, jak grawerowała inicjały męża i dzieci na jednym z filarów Koloseum. 17-letnia uczennica z Bułgarii, która przebywała na wycieczce szkolnej, chciała zostawić jakiś ślad po sobie, więc "podpisała się" na ścianie antycznej budowli.

Władze Rzymu walczą z wandalami

Po tych incydentach podwojono liczbę ochroniarzy w okolicy do 32. Ponadto przy wejściu do Koloseum umieszczono wielojęzyczne tablice z ogłoszeniami, które ostrzegają przed podejmowaniem aktów wandalizmu.

Mamy dość ignorantów i ludzi niecywilizowanych (...). Szukają rozgłosu w najważniejszym zabytku świata. Myślę, że takim osobom należy zakazać wstępu w miejsca związane z kulturą

- mówiła Alfonsina Russo, dyrektor Koloseum.

Komentarze (11)
Turyści podpisują się na ścianach Koloseum. "Nie wiedziałem, że to zabronione". Miasto będzie z tym walczyć
Zaloguj się
 • diesel_poznan

  Oceniono 23 razy 19

  I słusznie. Bydło nie umie docenić takiego zabytku, to nie zasługuje, żeby podobne zwiedzać. Dowalić taką karę, żeby poszło w pięty (głupota kosztuje) i zakazać ponownego wjazdu do miasta.

 • student_zebrak

  Oceniono 17 razy 15

  W ubieglym roku w Rzymie przywalono za to solidna kare pieniezna madremu z kraju Putina.
  Moim zdaniem kilka tysiecy euro dla kazdego, ktory podniesie reke z rylcem.

 • donbartolo76

  Oceniono 15 razy 13

  Świat jest pełen idiotów.

 • sluchaj_bej

  Oceniono 3 razy 3

  Wystarczyloby przywrocic Koloseum pierwotna funkcje. Zlapanych wandali na arene.

 • lukturko

  Oceniono 9 razy 3

  Koloseum. Budowla sprzed prawie 2 000 lat. Co w tamtym czasie wybudował wspaniały, dumny, niezłomny naród polski? Kilkaset lat wcześniejsza osada w Biskupinie? Jakież to jeszcze osiągnięcia mieli w tamtych czasach przedstawiciele "serca Europy"? Co pozostało po nich z czasów, w których kilkaset lat BC Grecy potrafili z dużą dokładnością obliczyć średnicą Ziemi, Księżyca. odległość od Słońca i Księżyca? Czy było jakieś państwo polskie w czasach potężnych i dobrze zorganizowanych imperiów: perskiego, bizantyjskiego. W czasach świetności Egiptu? Była puszcza, ale z tym niedługo sobie poradzimy. Wytniemy w pień, żeby ślad po tamtych czasach nie pozostał.

 • real-meh

  Oceniono 12 razy -6

  „Szukają rozgłosu w najważniejszym zabytku świata.”
  Najważniejszym?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX