Gdzie za granicą spotkasz najwięcej Polaków? Mamy listę najpopularniejszych kurortów na wakacje

Dzięki najnowszym danym, które opublikował Urząd Lotnictwa Cywilnego, możemy sprawdzić, w których kurortach na świecie spotkamy najwięcej Polaków. Pierwsze trzy miejsca należą kolejno do miast w Turcji, Bułgarii oraz w Grecji.
Zobacz wideo

Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował dane, które przedstawiają liczbę pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczych według miast, w międzynarodowym ruchu czarterowym. Zestawienie obejmuje 2017 i 2018 rok. Dzięki niemu możemy sprawdzić, które kierunki wakacyjne cieszą się największym zainteresowaniem wśród Polaków.

Najbardziej popularne kurorty

Zdecydowany prym wśród najchętniej wybieranych kurortów przez Polaków w 2018 roku wiodła Antalya - miasto położone w południowo-zachodniej Turcji, nad Morzem Śródziemnym. Odwiedziło ją w sumie 653 029 turystów podróżujących z polskich lotnisk, co stanowi prawie 12 procent podróżujących z krajowych portów lotniczych (dla ruchu czarterowego).

Kolejne miejsca na podium należą odpowiednio do miast w Bułgarii - Burgas oraz w Grecji (na Krecie) - Heraklion. Pierwsze wybrało w sumie 361 184 pasażerów (6,63 procent podróżujących z polskich lotnisk), drugie zaś niewiele mniej, bo 304 025 (5,58 procent). Czwórkę najpopularniejszych kierunków zamyka grecka wyspa Rodos z liczbą 275 952 obsłużonych pasażerów (5,06 procent). W porównaniu z 2017 rokiem pierwsza czwórka pozostaje niezmienna.

Liczba pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczych według miast w międzynarodowym ruchu czarterowym w  2017 i 2018 rokuLiczba pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczych według miast w międzynarodowym ruchu czarterowym w 2017 i 2018 roku oprac. Urząd Lotnictwa Cywilnego (www.ulc.gov.pl)

Najbardziej popularne państwa

Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował również dane, dzięki którym możemy dowiedzieć się, które państwa cieszyły się największym zainteresowaniem Polaków w biurach podróży w 2018 roku. Na podium znalazła się Grecja, do której w ubiegłym roku z polskich lotnisk czarterami poleciało ponad 1,6 mln pasażerów. Druga pod względem popularności jest Turcja. Zainteresowanie nią mocno wzrosło w porównaniu z 2017 rokiem. Tuż za nią plasuje się Hiszpania, a na czwartym miejscu Bułgaria. Jednak jej popularność w porównaniu z 2017 rokiem spadła.

Liczba pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczych według krajów w międzynarodowym ruchu czarterowym w  2017 i 2018 rokuLiczba pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczych według krajów w międzynarodowym ruchu czarterowym w 2017 i 2018 roku oprac. Urząd Lotnictwa Cywilnego (www.ulc.gov.pl)

Więcej o: