Popcornowa plaża rozkradana przez turystów. Władze apelują, by zostawić ją w spokoju. Jest cenna dla ekosystemu

Popcornowa plaża na Fuerteventurze od jakiegoś czasu cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów i mediów. Niestety, zaściełające ją piękne, przypominające prażoną kukurydzę "kamyki" turyści często zabierają ze sobą na pamiątkę. Ostatnio władze, w trosce o jedną ze swoich atrakcji, postanowiły zakazać tego procederu.
Zobacz wideo

Playa del Hierro na należącej do Hiszpanii wyspie Fuerteventura, znana niegdyś jedynie windsurferom, od grudnia zeszłego roku robi w mediach społecznościowych prawdziwą furorę. Wszystko przez zaściełające ją piękne, drobne, białe "kamyczki", które z wyglądu przypominają popcorn. Przez nie zyskała ona miano Popcorn Beach, czyli "Popcornowej Plaży", a turyści z całego świata zjeżdżają tłumnie na wyspę po to, by zrobić sobie na niej zdjęcie.

 

Władze mówią "Dość"

Furora, którą zrobiła nietypowa plaża w mediach społecznościowych, nie do końca odpowiada jednak władzom wyspy. Wszystko przez to, że odwiedzający ją turyści nie poprzestają na zdjęciach. Z plaży z każdym dniem znikają drobne, białe skały zabierane przez odwiedzających jako pamiątki. O podobnych przypadkach pisaliśmy już w kontekście plaży Lalaria na Skiatos oraz Maya Bay - jednej z najpopularniejszych plaż na świecie.

Jak pisze portal The Sun, co miesiąc turyści wynoszą z plaży około dziesięciu kilogramów przypominających popcorn "kamyczków". To daje około 120 kilogramów rocznie.

Władze gminy La Oliva, na której terenie znajduje się plaża, postanowiły ukrócić ten proceder. Apelują w mediach społecznościowych o to, by "kamyczki" przypominające prażoną kukurydzę, pozostawić w miejscu, w którym się znajdują. Kampania informacyjna pod hasłem "Zostawcie La Oliva nienaruszoną" skierowana jest do mieszkańców i gości gminy, która przyjmuje pół miliona turystów rocznie i gdzie ponad połowa z 25 000 mieszkańców to obcokrajowcy.

 

Popcornowa Plaża - te "kamyczki" to nie skała

850-metrowa plaża znajduje się w pobliżu turystycznej miejscowości Corralejo. Wyściełające ją drobne, białe "kamyczki", które przypominają popcorn, to w rzeczywistości bardzo cenne dla morskiego ekosystemu skamieniałości alg. Jak tłumaczą eksperci przytaczani przez The Sun, ich znikanie z plaży może w przyszłości zaburzyć powstawanie piaszczystej plaży na tym terenie.

Więcej o: