Popcornowa plaża rozkradana przez turystów. Władze apelują, by zostawić ją w spokoju. Jest cenna dla ekosystemu

Popcornowa plaża na Fuerteventurze od jakiegoś czasu cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów i mediów. Niestety, zaściełające ją piękne, przypominające prażoną kukurydzę "kamyki" turyści często zabierają ze sobą na pamiątkę. Ostatnio władze, w trosce o jedną ze swoich atrakcji, postanowiły zakazać tego procederu.
Zobacz wideo

Playa del Hierro na należącej do Hiszpanii wyspie Fuerteventura, znana niegdyś jedynie windsurferom, od grudnia zeszłego roku robi w mediach społecznościowych prawdziwą furorę. Wszystko przez zaściełające ją piękne, drobne, białe "kamyczki", które z wyglądu przypominają popcorn. Przez nie zyskała ona miano Popcorn Beach, czyli "Popcornowej Plaży", a turyści z całego świata zjeżdżają tłumnie na wyspę po to, by zrobić sobie na niej zdjęcie.

Władze mówią "Dość"

Furora, którą zrobiła nietypowa plaża w mediach społecznościowych, nie do końca odpowiada jednak władzom wyspy. Wszystko przez to, że odwiedzający ją turyści nie poprzestają na zdjęciach. Z plaży z każdym dniem znikają drobne, białe skały zabierane przez odwiedzających jako pamiątki. O podobnych przypadkach pisaliśmy już w kontekście plaży Lalaria na Skiatos oraz Maya Bay - jednej z najpopularniejszych plaż na świecie.

Jak pisze portal The Sun, co miesiąc turyści wynoszą z plaży około dziesięciu kilogramów przypominających popcorn "kamyczków". To daje około 120 kilogramów rocznie.

Władze gminy La Oliva, na której terenie znajduje się plaża, postanowiły ukrócić ten proceder. Apelują w mediach społecznościowych o to, by "kamyczki" przypominające prażoną kukurydzę, pozostawić w miejscu, w którym się znajdują. Kampania informacyjna pod hasłem "Zostawcie La Oliva nienaruszoną" skierowana jest do mieszkańców i gości gminy, która przyjmuje pół miliona turystów rocznie i gdzie ponad połowa z 25 000 mieszkańców to obcokrajowcy.

Popcornowa Plaża - te "kamyczki" to nie skała

850-metrowa plaża znajduje się w pobliżu turystycznej miejscowości Corralejo. Wyściełające ją drobne, białe "kamyczki", które przypominają popcorn, to w rzeczywistości bardzo cenne dla morskiego ekosystemu skamieniałości alg. Jak tłumaczą eksperci przytaczani przez The Sun, ich znikanie z plaży może w przyszłości zaburzyć powstawanie piaszczystej plaży na tym terenie.

Komentarze (19)
Popcornowa plaża rozkradana przez turystów. Władze apelują, by zostawić ją w spokoju. Jest cenna dla ekosystemu
Zaloguj się
 • gonzor

  Oceniono 32 razy 22

  ludź to najgorsza zaraza

 • vito.anstadt

  Oceniono 16 razy 10

  w czym problem zeby oblozyc wywoz ciezkimi karami,jak to juz zrobiono w innych miejscach.Dla przykladu we Wloszech a zwlaszcza na sardynii turysta zlapny z piaskiem i/lub muszla moze dostac grzywne az do 9200 euro.jest oczywiste,ze gdy mamy rocznei miliony turystow w malym miejscu,to stopniowo wywioza wszystko,niszcza calosc na zawsze.

 • druga_tozsamosc

  Oceniono 12 razy 8

  „Na Fuerteventurze”, nie „Na Fuerteventura”.

 • titus_fox

  Oceniono 9 razy 7

  Bez sensu było o tym pisać i nagłaśniać. Teraz wszyscy będą chcieli kamyczki, czy byli na plaży czy nie (nie uwierzę, że lokalsi nie handlują tym w sieci). Ze 120 kilo zrobi im się 120 ton i dopiero będzie zabawa :)

 • jachybaty

  Oceniono 6 razy 6

  "ich znikanie z plaży może w przyszłości zaburzyć powstawanie piaszczystej plaży na tym terenie"
  To żaden problem dla pewnego dewelopera i eksperta od przekopu mierzeji

 • cyrkonowy_szerszen

  Oceniono 3 razy 1

  120 kilogramow rocznie to ja kupy robie.

 • yuraathor

  0

  a na ch... brać do domu kawałek kamienia?
  pokażesz znajomym i leży to potem w szufladzie albo gdzieś jak u mnie
  kawałek soli z morza Martwego, kawałek siarki ze Stromboli jakiś pumeks z Etny
  trzeba będzie odwieźć

 • yslsl

  Oceniono 21 razy -5

  Mam obrzydzenie do turystow. Egoistyczne, glupawe bydelko. Jeszcze ma sie za lepszych, foteczki, przechwalanie. Wiocha. A generalnie ludzi jest za duzo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX