Potężna trąba wodna uderzyła u wybrzeży Malezji. Jeden z mieszkańców uchwycił ją na dramatycznym nagraniu [WIDEO]

Okolice jednej z malezyjskich wysp nawiedziła potężna trąba wodna. Atak żywiołu udało się uchwycić na nagraniu. Film, który trafił do sieci, robi wielkie wrażenie. Na szczęście bardzo groźnie wyglądające zjawisko pozostawiło po sobie stosunkowo niewielkie zniszczenia.
Zobacz wideo

Mieszkańcy wyspy Penang, która leży u zachodnich wybrzeży Półwyspu Malajskiego, przeżyli ostatnio chwile grozy. Nad wodami Morza Andamańskiego niespodziewanie utworzyła się trąba wodna, która ruszyła do brzegu w okolicach miasta George Town. Groźnie wyglądającemu żywiołowi towarzyszył silny wiatr wiejący z prędkością około 100 km/h. Jeden z mieszkańców sfilmował to niebezpieczne zjawisko, a nagranie opublikował w sieci.

 

Z relacji świadków wynika, że trąba wodna trwała mniej więcej pięć minut. Po tym czasie dotarła do lądu, gdzie znacznie straciła na sile, a po chwili całkowicie zanikła. Zjawisko wywołało panikę na ulicach George Town. Z informacji zagranicznych mediów wynika, że trąba powybijała okna w domach, pozrywała dachy oraz połamała drzewa. Nie ma doniesień o ofiarach.

Dźwięk wiatru był ogłuszający. Zobaczyłam, że część dachu mojego domu odlatuje razem z wiatrem. To był przerażający widok. Pierwszy raz od 50 lat, od kiedy tu mieszkam, widziałam coś takiego

- opowiadała przestraszona 75-latka.

Trąba wodna - co to?

Trąba wodna, zwana często morską, jest zjawiskiem meteorologicznym, które polega na formowaniu się pionowego, chmurzastego wiru w kształcie leja. Występuje nad powierzchnią wody i połączona jest z tzw. chmurą kłębiastą. Trąba wodna jest znacznie słabsza od swojego odpowiednika, który występuje na lądzie. Nie należy do rzadkości, ale najczęściej rozprasza się w momencie dotarcia do lądu.

Więcej o: