Piramida przed Luwrem zyskała nowe oblicze. Ale turyści w niecałą dobę zniszczyli wyjątkową instalację artystyczną

Jean Rene, znany francuski artysta, stworzył wyjątkową instalację artystyczną z okazji urodzin piramidy, która znajduje się na dziedzińcu muzeum Luwru. Niestety, zaledwie w dobę została zniszczona, a odwiedzających wita teraz dość smutny widok.
Zobacz wideo

Z okazji 30. urodzin słynnej piramidy przed Luwrem w Paryżu wokół budowli zamontowana została specjalna, jubileuszowa instalacja artystyczna, którą nazwano "Sekret Wielkiej Piramidy". Nie minęła nawet doba, a dzieło zostało zadeptane i zniszczone przez turystów.

Wyjątkowa instalacja została przygotowana przez 400 wolontariuszy z 2000 papierowych pasów. Autorem projektu jest francuski artysta i fotograf Jean Rene (pseudonim JR). Urodzinowe dzieło było tworzone przez cztery dni. W efekcie powstało wyjątkowe złudzenie optyczne. Gdy spojrzało się na piramidę z lotu ptaka, wyglądała tak, jakby wyłaniała się z otchłani wielkiego kamieniołomu.

 

Zaledwie kilkadziesiąt godzin później instalacja już była jednak zniszczona przez turystów, którzy tłumnie odwiedzają Paryż i Luwr. Po części została zadeptana, ale niektórzy zabierali jej fragmenty ze sobą na pamiątkę. Co ostatecznie pozostało z bardzo dużej instalacji artystycznej? Skrawki papieru rozrzucone na placu przed piramidą.

Jean Rene nie ukrywał, że ma całkowitą świadomość, że jego projekt nie będzie zbytnio trwały.

Obrazy, tak samo jak życie, są ulotne. Wklejony kawałek sztuki żyje dalej własnym życiem. Słońce wysusza klej, a ludzie przy każdym kroku rozrywają kawałki delikatnego papieru. Cały proces opierał się na uczestnictwie wolontariuszy, turystów oraz "zbieraczy pamiątek". Projekt dotyczy także obecności i nieobecności, rzeczywistości i wspomnień, a także nietrwałości

- napisał na swoim Instagramie francuski artysta.

Można było się spodziewać, że instalacja zostanie zniszczona, ale nie wiedzieliśmy, jak szybko to nastąpi.

- mówił przedstawiciel muzeum w Luwrze.

Jean Rene swoje wyjątkowe papierowe dzieło sztuki zadedykował francuskiej reżyserce filmowej i fotografce, Agnès Vardzie. Kobieta zmarła 29 marca 2019.

Więcej o: