Różowe jezioro w Australii. Wygląda niesamowicie, a to sama natura

W Australii można właśnie podziwiać wyjątkowe jezioro, które wygląda jak z bajki. Przez pewien czas w roku przybiera bowiem intensywnie różowy kolor. Powodem są żyjące w nim algi.
Zobacz wideo

Westgate Park w Melbourne w Australii przeżywa właśnie prawdziwe oblężenie. Powodem jest jedno z jezior, które raz na jakiś czas zmienia swój kolor na intensywnie różowy. Do popularnego parku napływają tłumy turystów, którzy chcą uwiecznić na zdjęciach to niezwykłe zjawisko. Jezioro kusi, ale nie wolno się w nim kąpać z powodu zbyt dużego zasolenia, które może podrażniać skórę.

 

Za wyjątkowy kolor jeziora odpowiada kilka czynników:

  • wysokie stężenie soli w wodzie,
  • wysoka temperatura,
  • duża ilość światła słonecznego,
  • brak opadów deszczu.

Wszystkie razem sprawiają, że algi, które żyją w jeziorze, produkują naturalny czerwony barwnik podczas procesu fotosyntezy. Stąd niecodziennie zabarwienie wody i zapierające dech w piersiach widoki. Standardowy kolor wody powróci jesienią, kiedy temperatura spadnie i pojawią się częstsze opady deszczu.

 
 

Wygląda jak Karaiby, a to Lazurowe Jezioro w Polsce

Również Polacy mogą się pochwalić wyjątkowym jeziorem. Znajduje się w województwie wielkopolskim i wygląda jak rajska, egzotyczna wyspa z lazurową wodą. Można je podziwiać, ale nie wolno się w nim kąpać. Skąd taki wyjątkowy odcień wody? Jej zabarwienie wynika z dużej zawartości węglanu wapnia.

Więcej o: