Podróżnicy wybrali najlepsze kierunki na wyjazd w 2019. Ślub Meghan i Harry'ego miał wpływ na pierwsze miejsce

Poznaliśmy 25 kierunków, które są najlepszymi miejscami na podróż w 2019 roku. Zestawienie powstało na podstawie recenzji i ocen w serwisie TripAdvisor, które zostawiają tam użytkownicy z różnych zakątków świata. Niestety, Polski zabrakło w rankingu.
Zobacz wideo

Zestawienie TripAdvisor Travellers' Choice na 2019 rok zawiera 25 kierunków z całego świata. Zostały one wybrane na podstawie analizy ocen i recenzji pozostawionych w serwisie TripAdvisor w ciągu 12 miesięcy przez turystów z różnych krajów. Opinie dotyczą m.in. hoteli, atrakcji i restauracji. Dzięki temu możliwe jest stworzenie listy miejsc polecanych do odwiedzenia w danym roku. Nie jest to jedyny ranking, który powstaje dzięki podróżnikom odwiedzającym popularną stronę z recenzjami. Na TripAdvisorze publikowane są też listy najlepszych plaż czy hoteli.

Meghan Markle i książę Harry pomogli

W najnowszym zestawieniu bezkonkurencyjny okazał się Londyn. Przedstawiciele TripAdvisor twierdzą, że duży wpływ na pierwsze miejsce stolicy Wielkiej Brytanii miał tzw. royal wedding księcia Harry'ego i Meghan Markle, który odbył się w maju 2018 roku. Piszą, że dzięki ślubowi Londyn znalazł się w centrum uwagi, co zachęciło turystów do odwiedzenia miasta.

Zgodnie z tym trendem wzrost zainteresowania wśród turystów odnotowały też niektóre miejsca, które są ściśle związane z rodziną królewską. Przykładem jest wycieczka po Londynie, w programie której jest obserwowanie zmiany warty przed Pałacem Buckingham i możliwość wejścia do rezydencji - rok do roku rezerwacje wzrosły o 231 procent.

- Cieszymy się, że Londyn znalazł się na szczycie listy. To prawdziwe potwierdzenie ciężkiej pracy naszego przemysłu turystycznego, którego pracownicy każdego dnia dbają o to, aby zapewnić odwiedzającym wyjątkowe przeżycia - powiedziała Laura Citron, prezes organizacji Visit London.

Dużo Europy, ale Polski brak

W pierwszej dziesiątce zestawienia, poza Londynem, znalazło się jeszcze kilka innych popularnych, dużych miast. Są to m.in. Paryż, Rzym czy Stambuł. Jest też kilka kierunków azjatyckich i jeden afrykański. Z kolei wśród wszystkich 25 kierunków nie zabrakło miejsc z innych kontynentów, m.in. Ameryki Południowej czy Północnej. Poniżej prezentujemy całą listę:

 1. Londyn, Wielka Brytania
 2. Paryż, Francja
 3. Rzym, Włochy
 4. Kreta, Grecja
 5. Bali, Indonezja
 6. Phuket, Tajlandia
 7. Barcelona, Hiszpania
 8. Stambuł, Turcja
 9. Marrakesz, Maroko
 10. Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie
 11. Praga, Czechy
 12. Siem Reap, Kambodża
 13. Nowy Jork, USA
 14. Jamajka
 15. Hanoi, Wietnam
 16. Tokio, Japonia
 17. Playa del Carmen, Meksyk
 18. Lizbona, Portugalia
 19. Katmandu, Nepal
 20. Jaipur, Indie
 21. Hurghada, Egipt
 22. Hongkong, Chiny
 23. Cuzco, Peru
 24. Sydney, Australia
 25. Tel Awiw, Izrael

Podróżuj poza sezonem

Desiree Fish, wiceprezes ds. komunikacji globalnej TripAdvisora, radzi turystom, aby podróżowali do najbardziej obleganych miejsc na świecie poza sezonem. - Jest wówczas mniej tłoczno i można sporo zaoszczędzić - podpowiada.

TripAdvisor jako przykład podaje Nowy Jork. Ci, którzy odwiedzą miasto w marcu, mogą zaoszczędzić nawet do 30 procent na hotelach w porównaniu chociażby z wrześniem. Serwis zachęca także, aby zejść z utartych turystycznych szlaków i poszukać mniej obleganych miejsc i atrakcji, które często zachwycają dużo bardziej niż te, które znają wszyscy.

Więcej o: