Wygląda jak Karaiby, a tak naprawdę to Lazurowe Jezioro w Polsce. Ale nie wolno się w nim kąpać

Chcesz poczuć namiastkę Karaibów w Polsce? W województwie wielkopolskim czeka na ciebie wyjątkowe jezioro, które wygląda jak rajska, egzotyczna wyspa z lazurową wodą. Można je podziwiać, ale nie wolno się w nim kąpać.

Lazurowe Jezioro to tak naprawdę Osadnik Gajówka - sztuczny zbiornik wodny, który znajduje się w województwie wielkopolskim, na terenie gminy Przykona, niecałe 150 km od Poznania i 180 km od Warszawy. Ma powierzchnię 100 ha.

Jest to fragment dawnego wyrobiska Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. Sztuczny zbiornik został wypełniony wodą i obecnie wykorzystywany jest przez Elektrownię Adamów jako składowisko odpadów paleniskowych - popiołów oraz żużlu. Dzięki temu, że zachwyca swoim niespotykanym w Polsce wyglądem, przy okazji stanowi również dość unikatową atrakcję turystyczną rejonu.

 

Skąd taki lazurowy odcień wody? Jej zabarwienie wynika z dużej zawartości węglanu wapnia. Jednakże ten piękny kolor i rajski wygląd nie idzie w parze z możliwością kąpania się w niej. Skład wody oraz jej silnie zasadowy odczyn sprawiają bowiem, że kąpiel w Lazurowym Jeziorze jest zabroniona.

Nie jest to jedyne jezioro w Polsce, które tak zachwyca. Zobacz nasze wideo:

Ponadto brzegi zbiornika są dość grząskie i niestabilne. W związku z tym spacerowanie bardzo blisko jeziora jest niebezpieczne. Grozi ugrzęźnięciem w wapienno-błotnej mazi.

Dla wszystkich, którzy chcieliby podziwiać Lazurowe Jezioro i okoliczną panoramę, utworzony został specjalny punkt widokowy. Znajduje się na wysokości 115 m n.p.m., w północnej części sztucznego zbiornika, tuż przy jednej z lokalnych dróg.

Komentarze (50)
Wygląda jak Karaiby, a tak naprawdę to Lazurowe Jezioro w Polsce. Ale nie wolno się w nim kąpać
Zaloguj się
 • geraldine2015

  Oceniono 96 razy 88

  Atrakcja jak cholera. Dobrze, ze maski p-gaz nie trzeba zakładać.

 • mr.knox

  Oceniono 56 razy 52

  Porownywac te dziure zalana woda do Karaibow moze tylko ignorant, ktory nigdy Karaibow na oczy nie widzial.

 • antonikadziola

  Oceniono 47 razy 45

  I Z czego tu sie cieszyc , porównywac zatrutą wode do Lazurowego jeziora kolorem ??? A na okolo wszystko bedzie ginąc za kilka lat , A winnego nigdy nie bedzie !

 • yosemitesam

  Oceniono 37 razy 31

  "Skład wody oraz jej silnie zasadowy odczyn sprawiają bowiem, że kąpiel w Lazurowym Jeziorze jest zabroniona."

  E tam "zabroniona". Śwagier, weź potrzym mi te piwo.

 • lobuz5

  Oceniono 31 razy 29

  Ludzie zrobili sobie sciek i teraz podziwiaja. Moze zamiast na wakacje wybierzemy sie na jakies wysypisko? Wieczorem kapiel w szambie i wszyscy beda szczesliwi....

 • six_a

  Oceniono 22 razy 22

  unikalne śmietnisko. wow.

 • dante_waw

  Oceniono 17 razy 15

  Katastrofa ekologiczna, jako atrakcja turystyczna... takie cuda tylko w podroze.gazeta.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX