Wygląda jak Karaiby, a tak naprawdę to Lazurowe Jezioro w Polsce. Ale nie wolno się w nim kąpać

Chcesz poczuć namiastkę Karaibów w Polsce? W województwie wielkopolskim czeka na ciebie wyjątkowe jezioro, które wygląda jak rajska, egzotyczna wyspa z lazurową wodą. Można je podziwiać, ale nie wolno się w nim kąpać.

Lazurowe Jezioro to tak naprawdę Osadnik Gajówka - sztuczny zbiornik wodny, który znajduje się w województwie wielkopolskim, na terenie gminy Przykona, niecałe 150 km od Poznania i 180 km od Warszawy. Ma powierzchnię 100 ha.

 

Jest to fragment dawnego wyrobiska Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. Sztuczny zbiornik został wypełniony wodą i obecnie wykorzystywany jest przez Elektrownię Adamów jako składowisko odpadów paleniskowych - popiołów oraz żużlu. Dzięki temu, że zachwyca swoim niespotykanym w Polsce wyglądem, przy okazji stanowi również dość unikatową atrakcję turystyczną rejonu.

 

Skąd taki lazurowy odcień wody? Jej zabarwienie wynika z dużej zawartości węglanu wapnia. Jednakże ten piękny kolor i rajski wygląd nie idzie w parze z możliwością kąpania się w niej. Skład wody oraz jej silnie zasadowy odczyn sprawiają bowiem, że kąpiel w Lazurowym Jeziorze jest zabroniona.

Nie jest to jedyne jezioro w Polsce, które tak zachwyca. Zobacz nasze wideo:

Zobacz wideo

Ponadto brzegi zbiornika są dość grząskie i niestabilne. W związku z tym spacerowanie bardzo blisko jeziora jest niebezpieczne. Grozi ugrzęźnięciem w wapienno-błotnej mazi.

Dla wszystkich, którzy chcieliby podziwiać Lazurowe Jezioro i okoliczną panoramę, utworzony został specjalny punkt widokowy. Znajduje się na wysokości 115 m n.p.m., w północnej części sztucznego zbiornika, tuż przy jednej z lokalnych dróg.

Więcej o: