Łódź wyróżniona przez brytyjską gazetę. 6 lat temu na jej łamach nazwano ją "smutnym miastem bezdomnych"

"Sporo tu street artu, kwitnie życie nocne. Łódź oferuje wszystko, czego potrzeba nam w czasie krótkiego wypadu" - pisze dziennikarka "The Sun" Ella Buchan.

Zdaniem autorki artykułu, który ukazał się niedawno na portalu brytyjskiej gazety "The Sun", Łódź to idealne miejsce na weekendowy wyjazd. Publikacja ukazała się po wizycie dziennikarki w tym mieście.

"Wskakuj do rikszy za 8 funtów za godzinę, by minąć posągi z brązu, rzeźby i murale, które rozjaśniły opuszczone budynki" - zachęca Ella Buchan w swoim tekście.

"Polski Manchester" 

Dziennikarka zachwyca się atrakcjami, które oferuje stolica województwa łódzkiego. Opisuje m.in. liczne murale, łódzką Manufakturę, Muzeum Sztuki Współczesnej. Jej uwadze nie umknęły także ceny, które z perspektywy brytyjskiej wydają się zaskakująco niskie.

"Sporo tu street artu, kwitnie życie nocne. Łódź oferuje wszystko, czego potrzeba nam w czasie krótkiego wypadu" - opisuje Ella Buchan.

Dziennikarka porównuje Łódź do angielskiego Manchesteru. Jak zauważa, miasta mają podobną historię. Zarówno Łódź, jak i Manchester były w przeszłości centrami przemysłu włókienniczego. A współcześnie opuszczone fabryki w obu miejscowościach zostały przekształcone w modne lokale. 

Jak wygląda Manufaktura i dokąd jeszcze pójść w Łodzi, dowiecie się z naszego wideo:

Zobacz wideo

Inne oblicze miasta

"The Sun" to od lat najlepiej sprzedający się tabloid na Wyspach Brytyjskich. Taka laurka w popularnej gazecie jest więc doskonałą promocją polskiego miasta.

Warto jednak przypomnieć, że w 2013 roku na łamach "The Sun" ukazał się artykuł autorstwa Graeme Culliford, w którym Łódź została ukazana w zupełnie innym świetle. Miasto zostało określone jako smutne i zrujnowane. Zdaniem autora tekstu na ulicach widać głównie bezdomnych, a młodzi łodzianie uciekają do Anglii w poszukiwaniu lepszych perspektyw.

- Piotrkowska jest pusta, a znajdujące się na niej lokale są zamykane, bo nie ma kto do nich przychodzić - relacjonował sześć lat temu Graeme Culliford.

Artykuł z 2013 roku wywołał niemałe oburzenie wśród mieszkańców Łodzi. Wiele osób uznało go za tendencyjny. Pojawiły się jednak także opinie, że takie krytyczne teksty są potrzebne, by zmobilizować zarówno władze, jak i mieszkańców do zainicjowania zmian w mieście.

Zobacz także:

Komentarze (59)
Łódź wyróżniona przez brytyjską gazetę. 6 lat temu na jej łamach nazwano ją "smutnym miastem bezdomnych"
Zaloguj się
 • przechrztaimason

  Oceniono 39 razy 31

  Bywam w Łodzi całkiem często od lat. Lubię patrzeć jak miasto nabiera blasku po latach zastoju. I sądząc po "zawartości" pociągów jeżdżących na trasie Warszawa - Łódź jest liczne grono Warszawiaków lubiących do Łodzi wpaść. (Tak jeżdżę tym strasznym PKP, nie będą po paru browarkach wsiadał za kółko, widocznie nie jestem Prawdziwym Polakiem Jeżdżącym Szybko, Ale Bezpiecznie.)

 • metanoja

  Oceniono 19 razy 9

  W 2013 r. Piotrkowska była odcięta wskutek budowy tunelu pod ul. Piłsudskiego. Ruch turystyczny całkowicie wessała położona 500 m od północnego końca Piotrkowskiej manufaktura.
  Redaktorka "The Sun" musiała przeczytać w przewodniku, że główną atrakcją Łodzi jest Piotrkowska. Pojechała ją zobaczyć, i jej oczom ukazała się ulica pełna sklepów w trakcie likwidacji, po której hula wiatr. A jeśli idąc od Centralu na północ nie dotarła do Manufaktury, tylko skręciła w prawo, i doszła w rejon Jaracza, Kilińskiego czy Włókienniczej, to siłą rzeczy napisała bardzo przygnębiający artykuł.

 • lodzermensz1

  Oceniono 32 razy 8

  Czy teraz czeka nas powtórka z Krakowa i tabuny pijanych Brytoli szczających na ulicach, demolujących miasto?

 • stanislaw.sk

  Oceniono 12 razy 6

  @1963mw
  Twoja miłość jest b. interesowna, bo z jakiego powodu Łódź ma ci się "odwdzięczać"? Za to, że ją ćwierć wieku temu zdradziłeś?!

 • amstepniak

  Oceniono 6 razy 4

  Łódź zaczęła bardzo dynamicznie rozwijać się ... Po centrach SSC firmy zaczynają transfer of corporate services. Powstała masa fabryk. Krok po kroku. Na 10 lat Polska będzie miała lepszy poziom życia niż stare kraje UE pod warunkiem stabilizacji politycznej i sensowej polityki prawno - podatkowej ... Infrastruktura, zabytki, klimat, etc. ... są naprawdę świetne w Łodzi ... .

 • 1963mw

  Oceniono 35 razy 3

  Wracam do Łodzi po 25 latach u USA. Oczywiście na amerykańską wczesną emeryturę. Kocham Łódź i moje ścieżki na Bałutach i Dołach. Ciekawe czy Łódź odwdzięczy się na moją milość do niej?

 • zerozer52

  Oceniono 2 razy 2

  Uć to duże miasto. I ładne nawet.

 • komercyjny02

  Oceniono 2 razy 2

  cytat: "Dziennikarka porównuje Łódź do angielskiego Manchesteru. Jak zauważa, miasta mają podobną historię. Zarówno Łódź, jak i Manchester były w przeszłości centrami przemysłu włókienniczego."

  W końcu lat 80., kiedy wielkie fabryki przemysłu lekkiego jeszcze w Łodzi działały, na własne uszy usłyszałem jak Polka przedstawiała się grupce Anglików i Amerykanów: 'I come form Lodz, the Polish Manchester.' Anglojęzyczni chyba nie zrozumieli o co jej chodziło. Bo z Manchesteru przędzalnie bawełny poznikały jeszcze w latach 50. (wtedy przeniosły się do Indii i Pakistanu).

 • madera123

  Oceniono 7 razy 1

  Nie chcemy w Łodzi pijanych Brytoli. Mamy własnych katolickich obszymurków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX