Dwa kraje toczą spór o "samotne" wyspy. Zamieszkuje je tylko jedna osoba - 81-letnia staruszka

Co takiego kryją w sobie te niemal bezludne wyspy, że od lat trwa o nie spór pomiędzy Japonią i Koreą Południową? Co roku tysiące turystów płyną tam, żeby się tego dowiedzieć.
Zobacz wideo

Archipelag Dokdo składa się z kilkudziesięciu małych wysepek, które znajdują się na Morzu Japońskim, mniej więcej w połowie drogi między Japonią i Koreą Południową. Z każdego z tych miejsc na wyspy, nazywane "samotnymi", płynie się około trzech godzin. Aby tam dotrzeć, najlepiej wsiąść na płynący tam każdego dnia prom. 

Określenie "samotne" nie do końca jednak pasuje do tego miejsca, bo Dokdo ma oficjalnie zarejestrowanego jednego stałego mieszkańca - 81-letnią Koreankę Kim Sin-yeol. Kobieta sprowadziła się tam w 1991 roku z mężem. Mężczyzna zmarł w 2018 roku, ale Kim Sin-yeol postanowiła zostać. Jak powiedział CNN jej zięć Kim Kyung-chul, "Życie tu działa na nią relaksująco, jej umysł jest spokojny". Czasem na wyspach przebywają policjanci lub konserwatorzy tamtejszej latarni morskiej, ale wdowa jest jedyną osobą, która mieszka tam przez cały rok.

Archipelag Dokdo składa się z kilkudziesięciu maleńkich wysp, które zamieszkuje tylko jedna osoba.Archipelag Dokdo składa się z kilkudziesięciu maleńkich wysp, które zamieszkuje tylko jedna osoba. Shutterstock

Spór o archipelag Dokdo między Japonią i Koreą Południową trwa już od przeszło trzech stuleci. Administracją wysp od 1950 roku zajmuje się Korea, Japończycy twierdzą, że robi to bezprawnie. Oba państwa ostrzą sobie zęby na archipelag nie tylko z powodu tego, że jest to niezwykle malownicze, wręcz baśniowe miejsce, które chętnie odwiedzają turyści.

Wody, które otaczają wyspy, są bardzo bogate w ryby, poza tym niewykluczone, że są to obszary, na których występują złoża gazu. Spór może się zaostrzyć, bo zainteresowanie turystów wyspami wciąż rośnie. Jeszcze 15 lat temu odwiedzało to miejsce około 1,6 tysiąca osób rocznie, dziś na wyspy każdego roku przypływa około 160 tysięcy turystów. 

Więcej o: