W Berlinie bilety miejskie dla kobiet będą tańsze o 21 procent. "Nie chodzi o dyskryminację mężczyzn"

18 marca bilety na komunikację miejską w Berlinie będę tańsze o 21 procent. Promocja obejmie tylko i wyłącznie kobiety. Jak podkreślają pomysłodawcy akcji, w nie chodzi im o dyskryminację mężczyzn, a o naświetlenie ważnego problemu.

Z okazji Dnia Kobiet wydaliśmy symbolicznie ostatni numer kultowego magazynu "Twój Weekend", aby wzmocnić dyskusję o równouprawnieniu kobiet i braku edukacji równościowej w Polsce. Jeśli chcesz przeczytać więcej o naszej akcji, zajrzyj TUTAJ >>

Zobacz wideo

Każda z pań przebywających 18 marca 2019 roku w Berlinie będzie mogła kupić bilet miejski za 5,50 euro. To cena niższa o 21 procent od tej, która obowiązują na co dzień*. Promocja jest związana z akcją "Frauenticket" ("Kobiecy bilet" - przyp. red.), której organizatorem jest berliński organ tranzytowy BVG. 

Kobiety zarabiają znacznie mniej niż mężczyźni

To chyba pierwszy przypadek zróżnicowania cen biletów komunikacji miejskiej w zależności od płci. Pomysłodawcy kampanii chcą w ten sposób zwrócić uwagę na problem nierówności płac.

Jak dowiadujemy się ze strony promującej akcję "Frauenticekt", różnica w zarobkach pomiędzy kobietami a mężczyznami w Niemczech jest bardzo duża. Pensje panów są aż o 21 procent wyższe. Stąd też pomysł, by 18 marca obniżyć o tyle ceny biletów dla pań na komunikację miejską. - Kobiety w Niemczech zarabiają o 21 procent mniej niż mężczyźni. Czas coś z tym zrobić - ogłoszono w trakcie konferencji, która promowała akcję.

Niemcy w tej kwestii wyprzedza jedynie Estonia - w tym kraju mężczyźni mogą liczyć na zarobki wyższe od kobiet o 25,6 procent. Z kolei na drugim biegunie znajdują się Włochy. W tym przypadku różnica w zarobkach jest mniejsza niż 5 procent.

Berlin: Atrakcje - co warto zobaczyć i zwiedzić? >>

 

Kobiet za niższe pensje nikt nie przeprasza

"Nie chodzi jednak o dyskryminację mężczyzn" - zaznaczają organizatorzy akcji. Ich głównym celem jest nagłaśnianie problemu nierówności płac. Poza tym, jak podkreślają, kobiet nikt nie przeprasza za to, że zarabiają mniej niż mężczyźni.

Specjalna promocja potrwa tylko jeden dzień. Zakupiony 18 marca bilet dzienny będzie obowiązywał w berlińskiej strefie A i B do godziny 3 nad ranem 19 marca. Do akcji "Frauenticket" przyłączyły się także liczne berlińskie sklepy, hotele i zakłady usługowe. W dniu 18 marca będą one także oferować 21-procentowe zniżki dla kobiet.

*Bilet dzienny w Berlinie uprawniający do przejazdu metrem, tramwajami, autobusami i pociągami miejskimi w strefie A i B kosztuje obecnie 7 euro. 

Więcej o: