Rozbitek przeżył dzięki dżinsom. Zrobił z nich prowizoryczną kamizelkę ratunkową

"Bez tych dżinsów już by mnie nie było" - tak mówił mężczyzna, który wypadł za burtę i przez 3,5 godziny dryfował na morzu. Dzięki sprytnemu trikowi - prowizorycznej kamizelce ratunkowej, którą zrobił ze swoich spodni - przeżył.
Zobacz wideo

30-letni Arne Murke z Niemiec płynął z Auckland w Nowej Zelandii do Brazylii na 12-metrowym jachcie. Podczas podróży towarzyszył mu brat. Niespodziewanie, mniej więcej 28 km od miejscowości Tolaga Bay, warunki pogodowe uległy znacznemu pogorszeniu, a fale na morzu mocno się wzburzyły. 

W pewnym momencie mężczyzna został uderzony przez poluzowany grot (rodzaj żagla) i wypadł za burtę. Nie miał na sobie kamizelki ratunkowej, ubrany był jedynie w T-shirt i dżinsy. I to właśnie dzięki długim spodniom, z których stworzył prowizoryczną kamizelkę ratunkową, przeżył. W taki właśnie sposób dryfował na morzu przez trzy i pół godziny.

Mężczyzna przeżył dzięki kamizelce ratunkowej ze spodni

Mój brat od razu próbował mnie ratować, ale fala sięgała jakichś trzech metrów. Rzucił mi kamizelkę ratunkową umocowaną do liny. Niestety, nie mogłem jej dosięgnąć, bo byłem już za daleko

- relacjonował mężczyzna.

Przytomność umysłu sprawiła, że 30-latek szybko przekształcił swoje spodnie w kamizelkę ratującą życie. Niemiec wykorzystał technikę stosowaną przez US Navy Seals - siły specjalne amerykańskiej marynarki.

Na szczęście znałem sztuczkę z dżinsami. Bez tych spodni nie byłoby mnie tu dzisiaj. To właśnie one uratowały mi życie (...). Widziałem to wiele lat temu i zawsze myślałem, że jeśli kiedykolwiek wypadnę za burtę bez kamizelki ratunkowej, wykorzystam tę wiedzę

- opowiadał 30-latek.

Jak zrobić kamizelkę ratunkową ze spodni?

Będąc w wodzie, należy ściągnąć spodnie i związać ze sobą końcówki nogawek. Następnie powinno się je napełnić powietrzem, tak jak na wideo poniżej, i założyć za głowę. Ewentualnie, gdy nabierze się za mało powietrza, można je dodatkowo wtłoczyć, uderzając rękoma w powierzchnię wody bądź po prostu nadmuchać spodnie.

 

Przeżył dzięki myśli o córce

Arne Murke przyznał, że w pewnym momencie był już kompletnie wyczerpany, ale przy życiu trzymała go myśl o 10-miesięcznej córce.

To była dla mnie największa motywacja

- wyznał.

Po 3,5-godzinnym dryfowaniu u wybrzeży Nowej Zelandii rozbitek został w końcu uratowany. Nagranie z jego akcji ratunkowej trafiło do internetu.

Więcej o: