Włosi walczą z "klapkowiczami". Turyści mogą zapłacić nawet ponad 10 tysięcy złotych grzywny

Władze włoskiego Parku Narodowego Cinque Terre zaczną karać turystów, którzy wychodzą na tamtejsze trasy spacerowe źle przygotowani. Chodzi między innymi o osoby, które na szlaki wybierają się w nieodpowiednim obuwiu.
Zobacz wideo

Park Narodowy Cinque Terre w Ligurii jest miejscem bardzo popularnym wśród turystów. Nie wszyscy odwiedzający stosują się jednak do zasad bezpieczeństwa podczas jego zwiedzania, a tamtejsze ścieżki bywają bardzo wymagające.

Patrizio Scarpellini, dyrektor parku, w rozmowie z "La Reppublica" zwraca uwagę, że wiele osób, które do parku przypływają promami, wybiera się na trasy spacerowe w nieodpowiednim obuwiu.

- Niektórym wydaje się, że wciąż przebywają na morzu, więc mogą pójść do parku w klapkach - wyjaśnia. - W ostatnich latach zaobserwowaliśmy wzrost liczby interwencji służb ratowniczych, w tym tych z użyciem śmigłowca. Pomoc trzeba było wzywać do osób, które uległy wypadkom z powodu braku przygotowania do wycieczki.

Dlatego władze parku od sezonu turystycznego 2019 postanowiły wprowadzić kary dla turystów, którzy niewłaściwie ubrani wybiorą się na szlak. Grzywny będą zaczynać się od 50 euro i sięgać nawet 2500 euro, czyli około 10 750 złotych. 

Scarpellini uspokaja, że restrykcyjne egzekwowanie przepisów poprzedzi kampania informująca o obowiązujących karach. Pojawią się nie tylko plakaty i broszury, lecz także stosowna adnotacja w regulaminie, z którym będzie musiał zapoznać się każdy, kto kupuje bilet wstępu do parku przez internet.

Cinque Terre znajduje się na riwierze liguryjskiej. Razem z Portovenere (włoska miejscowość i gmina) i wyspami Palmaria, Tino i Tinetto w 1997 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Swoim zasięgiem Cinque Terre obejmuje pięć malowniczo położonych miejscowości. Są to: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza i Monterosso al Mare.

Więcej o: