W nocy z 27 na 28 lutego będzie można podziwiać w Polsce zorzę polarną. Znamy szczegóły

Jeżeli jesteś pasjonatem zorzy polarnej, kolejna szansa, aby podziwiać ją na żywo, już w najbliższą środę. To wyjątkowe zjawisko na niebie będzie tym razem widoczne w Polsce centralnej oraz północnej.
Zobacz wideo

Już w tym tygodniu w nocy ze środy na czwartek (27-28 lutego) będziemy mogli podziwiać zorzę polarną.

Obecne prognozy NOAA wskazują moment uderzenia strumienia wiatru słonecznego na noc ze środy na czwartek (27/28 lutego) pomiędzy 22.00 a pierwszą czasu obowiązującego w Polsce

- czytamy na profilu facebookowym "Z głową w gwiazdach" prowadzonym przez pasjonata astronomii.

NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) to amerykańska agencja rządowa, która zajmuje się zarówno codzienną prognozą pogody, jak i ostrzeżeniami przed sztormami oraz innymi niecodziennymi, a także ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Wiatr słoneczny jest niezbędny do pojawienia się zorzy polarnej. To świetlne zjawisko powstaje właśnie w wyniku jego interakcji z magnetosferą Ziemi.

Dowiadujemy się również, że dużą szansę zaobserwowania zorzy polarnej mają mieszkańcy Polski północnej i centralnej. Podniebny pokaz świetlny ma potrwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Zorza polarna - co to jest i jak powstaje?

Zorza polarna powstaje w wyniku interakcji magnetosfery Ziemi i wiatru słonecznego. Naładowane cząstki wyrzucane przez Słońce w ziemskiej jonosferze (zjonizowana warstwa atmosfery) uwalniają swoją energię, co na niebie przybiera wygląd różnokolorowych smug światła, wstęg, promienistych koron, "firanek" czy też "draperii".

Zorza polarna - jak fotografować?

Jeżeli chcesz sfotografować zorzę polarną, musisz przede wszystkim udać się w rejon z dala od miejskich świateł. Takie zjawisko świetlne może być bowiem obserwowane tylko pod ciemnym niebem.

Tym, co najbardziej przeszkadza w fotografowaniu zorzy, jest kiepska pogoda. Chodzi głównie o zachmurzone niebo. Również mocno świecący księżyc może znacznie utrudniać uchwycenie na fotografiach piękna zorzy. Dlatego najlepiej fotografować ją, gdy jest on w nowiu.

Podczas robienia zdjęć zorzy polarnej przyda ci się odpowiedni sprzęt: statyw, aparat z trybem manualnym oraz szerokokątny, w tym przypadku najlepiej jasny, obiektyw. Jeżeli chcesz upolować zorzę i uwiecznić ją na zdjęciach musisz również uzbroić się w dużą dozę cierpliwości.

Zorza polarna w Polsce

W Polsce nie tak dawno mieliśmy okazję podziwiać magiczną zorzę polarną, która w naszym kraju nie pojawia się zbyt często. Tamtym razem mogli ją oglądać na żywo mieszkańcy Podlasia. Zorza polarna w Osowiczach nie trwała długo. Jej uchwycenie nie było więc łatwe. Zadanie utrudniały przede wszystkim chmury, które częściowo zasłoniły niebo.

Obecnie bieguny magnetyczne Ziemi przesuwają się (więcej na ten temat: Ekspres polarny. Północny biegun magnetyczny Ziemi ucieka coraz szybciej w kierunku Rosji). Możliwe zatem, że w przyszłości będziemy mogli częściej podziwiać zorzę nad naszym krajem.

Więcej o: