Uważaj przy rezerwacji miejsc w samolocie. Niektóre fotele, choć powinny być przy oknie, są przy ścianie

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się, że podczas rezerwacji wybrałeś miejsce przy oknie, a kiedy wszedłeś na pokład, okazało się, że jedyne, co będziesz podziwiać, to pusta ściana? Wyjaśniamy, o co chodzi.

Serwis The Telegraph opisuje historię mężczyzny, który leciał samolotem linii Ryanair do Wenecji. Podróżował sam, więc nie zdecydował się na płatny wybór miejsca. W związku z tym system standardowo przydzielił mu losowe siedzenie. Tym razem trafiło na 11A.

Zgodnie z typowym rozmieszczeniem miejsc w samolotach, fotele oznaczone literami A i F znajdują się przy oknach. Warto jednak pamiętać, że nie ze wszystkimi tak jest. 11A w Ryanairze to jedno z tych kilku miejsc, które, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie znajdują się przy oknie.

Mój widok podczas dwugodzinnej podróży to biały, plastikowy panel ścienny. Oczywiście był bardzo ładny. Ognioodporny. Czysty i błyszczący. Ale mimo wszystko to był tylko panel ścienny

- żartobliwie opisywał swój lot rozczarowany mężczyzna.

Warto mieć świadomość, że we wszystkich samolotach Ryanaira (są to wyłącznie Boeingi 737-800) są jeszcze dwa inne miejsca, które nie gwarantują widoku z okna: 11F i 12F. Znajdują się dokładnie po przeciwnej stronie do 11A.

Ryanair na swojej międzynarodowej stronie internetowej podkreśla, że miejsce 11A idealnie nadaje się do drzemki, ponieważ nie docierają tam promienie słoneczne.

Warto również zwrócić uwagę na to, że takie siedzenia, które w powszechnym przekonaniu powinny znajdować się przy oknie, a w rzeczywistość są przy ścianie, znajdziemy nie tylko na pokładach samolotów Ryanaira. U innych przewoźników sytuacja jest podobna. Są to np. Norwegian, easyJet, British Airways czy United.

Dlaczego tak się dzieje?

Fakt, że niektóre miejsca siedzące A i F znajdują się nie przy oknach, a przy ścianach, wynika z ogólnego rozstawienia wszystkich foteli i przepisów bezpieczeństwa. Na pokładach samolotu niektóre rzędy przeznaczone są do ewakuacji, w związku z czym przestrzeń pomiędzy fotelami jest tam większa niż w pozostałych rzędach. Dlatego też odległość między wszystkimi rzędami nie może być identyczna i siłą rzeczy niektóre fotele znajdują się przy ścianie.

Chcesz siedzieć w dogodnym miejscu? Płać

Irlandzki przewoźnik daje swoim pasażerom możliwość wyboru i rezerwacji konkretnego numerowanego miejsca, z tymże jest to dodatkowo płatne. Można to zrobić zarówno w momencie dokonywania rezerwacji, jak i później. Maksymalnie do dwóch godzin przed planowanym odlotem.

Są trzy typy miejsc, które można rezerwować:

 1. miejsca z dodatkową przestrzenią na nogi,
 2. miejsca z przodu,
 3. miejsce zwykłe.

W zależności od tego, na które miejsce się zdecydujecie, zapłacicie różną kwotę. Wybór miejsc oferują także inne linie lotnicze.

Komentarze (24)
Uważaj przy rezerwacji miejsc w samolocie. Niektóre fotele, choć powinny być przy oknie, są przy ścianie
Zaloguj się
 • az555

  Oceniono 14 razy 10

  wystarczy mała akumulatorowa wiertarka.Robisz sobie dziurką np 12 mm,i już masz podgląd na zewnątrz (-adam słodowy)

 • paseo

  Oceniono 13 razy 7

  rozklad miejsc w kazdym samolocie mozna sobie obejrzec w domu ,na ekarnie komputera.czlowiek dostal losowo przydzielone meijsce,o czym wiec jest ten caly tekst ??? W Polsce w TUI mozna sobie z gory wybrac i9 zarezerwowac dowolne meijsce,ale w Neckermannie juz nie. Wracajac naprzyklad polskimi liniami z Enter Air z teneryfy,mozna sobie wybrac dowolne meijsce juz przy odprawie,ale to kosztuje.Zaleznie od miejsca do 7 euro za osobe i placi sie NIE przy stanowisku odprawy lecz w okienku Iberii na hali odlotow.Potrzebny wiec spacer !

 • bigmaciek

  Oceniono 6 razy 6

  Są widoki, gdzie tylko siedzenie przy oknie i to z konkretnej strony samolotu dają niesamowite przeżycia. Np. lądowanie na stary lotnisku w Hong Kongu Kai Tak. Droga lądowania przebiegała dosłownie, między blokami po czym pilot musiał zrobić dość ostry skręt wokół jednego bloku mieszkalnego aby znaleźć się na ścieżce do pasa. Podczas tego skrętu ci którzy siedzieli po odpowiedniej stronie mogli pozdrawiać ludzi mieszkających w tym bloku.

 • voyteko

  Oceniono 3 razy 3

  jakby mial laptopa PC to by mogl ogladac windows przez caly lot bez usterek...

 • waldemar591

  Oceniono 3 razy 3

  Ja i tak zawsze wybieram miejsca przy przejściu (aisle seat) i dodatkowo płacę za nie przy rezerwacji.

 • bosmak

  Oceniono 2 razy 2

  Mnie się zdarzyło przez okno wypatrzyć Małe Swornegacie. Z wysokości przelotowej B737 oczywiście.

 • mcguirre

  Oceniono 1 raz 1

  No szok !

 • emesio

  Oceniono 24 razy -2

  Genialne miejsce! Można się (w miarę) wygodnie oprzeć o ścianę i przespać. Jak jest okno, to jest to dużo trudniejsze. Zaryzykuję że to najlepsze miejsce w ekonomicznej! Kto w ogóle patrzy przez okno latając? Może za pierwszym razem. Ew. chwila przy starcie i lądowaniu. A pozostałe 10 godzin - taka ścianka to dar niebios.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX