Uważaj przy rezerwacji miejsc w samolocie. Niektóre fotele, choć powinny być przy oknie, są przy ścianie

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się, że podczas rezerwacji wybrałeś miejsce przy oknie, a kiedy wszedłeś na pokład, okazało się, że jedyne, co będziesz podziwiać, to pusta ściana? Wyjaśniamy, o co chodzi.

Serwis The Telegraph opisuje historię mężczyzny, który leciał samolotem linii Ryanair do Wenecji. Podróżował sam, więc nie zdecydował się na płatny wybór miejsca. W związku z tym system standardowo przydzielił mu losowe siedzenie. Tym razem trafiło na 11A.

Zgodnie z typowym rozmieszczeniem miejsc w samolotach, fotele oznaczone literami A i F znajdują się przy oknach. Warto jednak pamiętać, że nie ze wszystkimi tak jest. 11A w Ryanairze to jedno z tych kilku miejsc, które, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie znajdują się przy oknie.

Zobacz wideo
Mój widok podczas dwugodzinnej podróży to biały, plastikowy panel ścienny. Oczywiście był bardzo ładny. Ognioodporny. Czysty i błyszczący. Ale mimo wszystko to był tylko panel ścienny

- żartobliwie opisywał swój lot rozczarowany mężczyzna.

Warto mieć świadomość, że we wszystkich samolotach Ryanaira (są to wyłącznie Boeingi 737-800) są jeszcze dwa inne miejsca, które nie gwarantują widoku z okna: 11F i 12F. Znajdują się dokładnie po przeciwnej stronie do 11A.

Ryanair na swojej międzynarodowej stronie internetowej podkreśla, że miejsce 11A idealnie nadaje się do drzemki, ponieważ nie docierają tam promienie słoneczne.

Warto również zwrócić uwagę na to, że takie siedzenia, które w powszechnym przekonaniu powinny znajdować się przy oknie, a w rzeczywistość są przy ścianie, znajdziemy nie tylko na pokładach samolotów Ryanaira. U innych przewoźników sytuacja jest podobna. Są to np. Norwegian, easyJet, British Airways czy United.

Dlaczego tak się dzieje?

Fakt, że niektóre miejsca siedzące A i F znajdują się nie przy oknach, a przy ścianach, wynika z ogólnego rozstawienia wszystkich foteli i przepisów bezpieczeństwa. Na pokładach samolotu niektóre rzędy przeznaczone są do ewakuacji, w związku z czym przestrzeń pomiędzy fotelami jest tam większa niż w pozostałych rzędach. Dlatego też odległość między wszystkimi rzędami nie może być identyczna i siłą rzeczy niektóre fotele znajdują się przy ścianie.

Chcesz siedzieć w dogodnym miejscu? Płać

Irlandzki przewoźnik daje swoim pasażerom możliwość wyboru i rezerwacji konkretnego numerowanego miejsca, z tymże jest to dodatkowo płatne. Można to zrobić zarówno w momencie dokonywania rezerwacji, jak i później. Maksymalnie do dwóch godzin przed planowanym odlotem.

Są trzy typy miejsc, które można rezerwować:

  1. miejsca z dodatkową przestrzenią na nogi,
  2. miejsca z przodu,
  3. miejsce zwykłe.

W zależności od tego, na które miejsce się zdecydujecie, zapłacicie różną kwotę. Wybór miejsc oferują także inne linie lotnicze.

Więcej o: