W Turcji chcą wprowadzić zmiany w all inclusive. Żeby turyści zaczęli wychodzić z hoteli

Tureckie stowarzyszenie turystyczne zaproponowało, aby dokonać zmian w formule all inclusive. Turyści, w ramach tej opcji, mogliby jadać również w wybranych restauracjach poza hotelem. Ma to być sposób na zachęcenie ich do większych wydatków.
Zobacz wideo

Na pomysł zmian w formule all inclusive wpadło tureckie Stowarzyszenie Przedsiębiorców Turystycznych TÜRSAB.  "Rzeczpospolita" podaje, że zaproponowało ono hotelarzom, aby od tego roku zaczęli zachęcać klientów do wychodzenia na posiłki do lokalnych restauracji. Propozycja stowarzyszenia polega na tym, że osoby, które wykupiły opcję all inclusive i mają opaski na nadgarstkach, w cenie będą miały zapewnione również posiłki w wybranych lokalach, które znajdują się w sąsiedztwie dyskotek czy sklepów.

Turcy chcą w ten sposób zachęcić odwiedzających do tego, by nie spędzali całych wakacji na hotelowych leżakach nad basenem. Mają nadzieję, że jeśli ktoś zdecyduje się zjeść obiad w restauracji zamiast w hotelu, później wybierze się również do sklepu lub do klubu, gdzie wyda pieniądze.

Miasto Kemer w AntalyiMiasto Kemer w Antalyi Shutterstock

Propozycja zmian w all inclusive jest bowiem podyktowana względami finansowymi. Turcy szukają sposobu na to, aby zachęcić turystów do wydawania większych sum pieniędzy. Jak pisze "Rzeczpospolita", powołując się na serwis Ator, kraj chce pozyskać tych, którzy mogą przeznaczyć na wycieczkę co najmniej tysiąc dolarów.

Według statystyk w 2018 roku turyści wydawali w Turcji średnio 617 dolarów, czyli o dwa procent mniej niż w poprzednim roku. Jako jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy podaje się właśnie dużą popularność wyjazdów all inclusive, podczas których wiele osób przebywa głównie na terenie hotelu i nie wydają pieniędzy poza nim.

Pomysł stowarzyszenia ma być na razie wprowadzony testowo. Prawdopodobnie pierwszym miastem, w którym zacznie działać nowa formuła, będzie Kemer w prowincji Antalya.

Komentarze (174)
W Turcji chcą wprowadzić zmiany w all inclusive. Żeby turyści zaczęli wychodzić z hoteli
Zaloguj się
 • onduma

  Oceniono 64 razy 30

  Jak bylem na all inclusive w Portugalii to tylko Polacy jezdzili na calodniowe a nawet dwudniowe wycieczki. Inni turysci a szczegolnie francuska geriatria mieli wycieczki tylko od posilku do posilku a w obiad potrafili pare godzin przesiedziec zrąc bez opamietania. czyli Grazyny i Janusze okazali sie bardziekj kulturalni od Johnow i Jeanow. Góra Polska

 • peppers01

  Oceniono 42 razy 28

  Pomysł raczej się nie sprawdzi.
  1. Osoby jadące na wczasy `All-inclusive` w większości przypadków zwyczajnie chcą przebywać na ternie hotelu i raczej nie są zainteresowane zwiedzaniem okolicy.
  2. Turcja zaczyna uchodzić za kraj niebezpieczny i konserwatywny. Tym samym turyści (a przynajmniej ich część) unika opuszczania `bezpiecznego` hotelu z powodu lęku przed tym co może ich spotkać poza jego murami. Wiadomo nikt z własnej woli nie będzie chodził w miejsca, w których może czuć się niekomfortowo. Doskonałym przykładem jest tutaj Egipt oraz Tunezja. Tam jedzie się jedynie do hotelu a samowolne wyjścia poza jego mury są niezalecane.

 • kasia763

  Oceniono 36 razy 18

  Na urlopie w Turcji czułam się jak chodzaca skarbonka. Bardzo chętnie wychodzę z hotelu, zwiedzam, kupuje pamiatki itd, ale nic na siłę! Niestety w Antalyi się nie dało spędzić przyjemnych wakacji, bo każdy tylko czyhal żeby wyciągnąć od nas pieniądze. Gorzej było chyba tylko w Maroku

 • jacutin

  Oceniono 49 razy 17

  Juz widze jak Janusz z Grazyna ida do restauracji na zewnatrz hotelu, czytaja karte dan w dowolnie wybranym europejskim jezyku, a potem ida na zakupy. Wolne zarty

 • blackmac3

  Oceniono 24 razy 14

  Bardzo przykre są komentarze pod tym artykułem. Ludzi którzy nigdzie nie jeżdżą i nic nie widzieli. Turcja nie jest 100 lat za nami. Mają wiele rozwiązań lepszych niż my w tym służbę zdrowia, leki bezpłatne dla dzieci, mieszania komunalne dla seniorów. Nauczyciele i wojskowi, urzędnicy oraz żołnierze mają szereg przywilejów. Nie wiem w czym się niby mierzy ten poziom życia? Mają większe centra handlowe i więcej zachodnich marek. Akurat bardzo opłaca się tam teraz jechać i kupować bo ich lir jest nisko. Złoto jest np 3 razy tańsze niż u nas. Wkurzające są tylko biura podróży z Polski typu Itaka, które zawożą turystów pod jakieś sklepy ze skórą itp na co traci się masę czasu. Nikt nas się nie pytał i nie było tego w programie. U nas w końcu jedna osoba kupiła torebkę i tyle. Bardzo lubię Turków, wszyscy są życzliwi. Smutne że w moich rodakach tyle jadu.

 • siwywaldi

  Oceniono 15 razy 13

  Nic z tego nie będzie. Bo po pierwsze, Turcja niedawno wprowadziła formułę Ultra-all, czyli jedzenie i picie przez całą dobę BEZ nocnej przerwy, a po drugie - który hotel weźmie odpowiedzialność za turystę, wysyłając go poza swój teren?

 • wkswks

  Oceniono 14 razy 10

  Turcja już prawie do tego dorosła, musza jednak przestać nagabywać ludzi. Bo to denerwujące dla Europejczyków!

 • urik0203

  Oceniono 11 razy 9

  Dla niedowiarków Turcja 2018 roku był najczęściej wybierany kierunkiem polskich turystów. Jak czytam co niektóre posty jestem przerażony. Średniowiecze już nie długo będziemy słyszeć o nowej wyprawie krzyżowej na muzułmanów. Byłem tam ostatni dwa lata temu nic mylnego, to są normalni ludzie, a nie którzy wierzą w allacha.

 • mistrzglobusa

  Oceniono 27 razy 9

  Może boją się wychodzić poza hotel?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX