Eksperci ustalili, w którym dniu najlepiej kupować bilety lotnicze. "Mogą być nawet o 36 proc. tańsze"

Okazuje się, że jeśli chcemy zaoszczędzić nieco na wydatkach związanych z podróżowaniem, powinniśmy trzymać się kilku zasad. Dotyczą one m.in. dnia zakupu biletów lotniczych oraz dnia rezerwacji noclegu.

Raport  "Travel Pricing Outlook 2019" jest podsumowaniem pięciu lat pracy ekspertów z Airlines Reporting Corporation i Expedia Group. Badaczom udało się ustalić kilka prawidłowości, które mogą być przydatne w trakcie zakupów związanych z podróżowaniem. 

Najlepszy dzień na zakup biletów 

Z raportu dowiadujemy się m.in., że najlepszym czasem na zakup biletów lotniczych są weekendy. Wówczas możemy zapłacić za nie nawet o 20 procent mniej niż w pozostałe dni tygodnia. Warto zaznaczyć, że w niektóre niedziele jest jeszcze taniej. "Zdarza się, że bilety są wówczas nawet o 36 procent tańsze" - czytamy w raporcie. Z kolei najgorszym czasem na tego typu zakupy są czwartki i piątki. W te dni bilety lotnicze są z reguły najdroższe.

A zastanawialiście się kiedyś, dlaczego niektóre bilety lotnicze są takie tanie? Odpowiedź znajdziecie w naszym wideo:

Zobacz wideo

Jednak jeśli chodzi o dni, w które podróżuje się najtaniej, jest całkowicie na odwrót. Gdy decydujemy się na lot w czwartek lub piątek, za bilety na te dni możemy zapłacić nawet 10 procent mniej, niż gdyby podróż odbywała się w innym dniu tygodnia. Z kolei najdroższe jest podróżowanie w niedzielę. 

Kiedy kupować bilet?

W raporcie pojawia się także odpowiedź na pytanie, ile czasu przed podróżą należy kupić bilet. Na ten temat pojawiło się już wiele teorii - m.in., że powinniśmy to robić trzy miesiące przed lotem. Jednak, jak wynika z analiz ekspertów z Airlines Reporting Corporation i Expedia Group, zazwyczaj wystarczy, jeśli zrobimy to trzy tygodnie przed podróżą. 

Raport daje też pewne wskazówki na temat tego, kiedy powinniśmy dokonywać rezerwacji noclegów. Okazuje się, że najlepszym dniem jest piątek. Wówczas ceny w hostelach i hotelach są najniższe. 

Zobacz także:

Więcej o: