Dubrownik tonie w śmieciach. Piękne wybrzeże zamieniło się w wysypisko

Mieszkańców i turystów, którzy odwiedzają Dubrownik, przywitał przerażający widok. Zamiast przejrzystego morza ujrzeli oni tony plastikowych odpadów, które do brzegu przywiał silny wiatr. Piękne wybrzeże zamieniło się w wysypisko.

Część Chorwacji nawiedziły ostatnio silne wiatry, wiejące z południa. Jak podaje "The Dubrovnik Times", zamiast powiewu świeżości przywiały one do kraju tony śmieci.

Najbardziej ucierpieli na tym mieszkańcy Dubrownika. Poranek przywitał ich ogromną ilością plastików, które przypłynęły do portu w okolicach Starego Miasta. Publiczna firma sprzątająca już z samego rana pojawiła się na miejscu, aby od razu wszystko uprzątnąć. Jej dyrektor, Marko Iveković, poinformował, że w zaledwie trzy dni zebrano prawie 55 metrów sześciennych śmieci.

Jak sugeruje portal, plastikowe odpady prawdopodobnie przypłynęły z położonej na południe od Chorwacji Albanii. Mają świadczyć o tym etykiety większości butelek. Trafiają one do Morza Adriatyckiego z zanieczyszczonych albańskich rzek.

The Dubrovnik Times przypomina przy okazji, że miasto i południowe rejony Chorwacji już od kilku lat zmagają się z podobnym problemem. Jego rozwiązaniem mogą być specjalne zapory.

Zanurkował w wodach koło Bali, a tam... morze śmieci

Dubrownik niezwykle popularny wśród turystów

Dubrownik, zwany perłą Adriatyku, to jedno z najbardziej popularnych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Chorwacji. Leży na południu kraju, nad Morzem Adriatyckim. Obecnie funkcjonuje głównie jako ośrodek turystyczny. Pięknie położone miasto od 1979 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Niedawno popularność Dubrownika wzrosła jeszcze bardziej, odkąd stał się tłem dla intryg rozgrywających się w popularnym serialu "Gra o tron" (Dubrownik "zagrał" tam Królewską Przystań). Od tego czasu miasto zalewane jest przez jeszcze większe tłumy odwiedzających, którzy na własne oczy chcą zobaczyć m.in. trasę, którą w piątym sezonie serii poprowadzona została upokorzona Cersei.

Więcej o: