Najgłębsze jezioro na świecie zamarzło. Przez idealnie przezroczysty lód widać dno [WIDEO]

Zimą jezioro Bajkał robi furorę. Nie tylko ze względu na bajeczne widoki, lecz przede wszystkim na wyjątkową przezroczystość lodu, który pokrywa zbiornik. Dzięki tej krystalicznej czystości można podglądać dno i jego skarby.

Jest jednocześnie najgłębszym i najstarszym jeziorem na świecie. Jego szczególne walory przyrodnicze cenione są nie tylko przez turystów z całego świata, lecz zostały także wyróżnione przez UNESCO. W 1996 roku zbiornik został wpisany, razem z przylegającymi do niego terenami, na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jezioro Bajkał to obowiązkowy punkt podczas podróży do Rosji. Szczególnie zimą, kiedy można spodziewać się wyjątkowych i niespotykanych nigdzie indziej widoków. Ten naturalny zbiornik od jesieni do wiosny zamarza, a jego powierzchnię pokrywa warstwa lodu o grubości 0,4-1,2 metra.

Zobacz wideo

Słodka woda w Bajkale wyróżnia się tym, że ma niskie stężenie substancji rozpuszczonych i zawiesin, dzięki czemu jest wyjątkowo przezroczysta. Tak samo jak lód, który pokrywa akwen.

Małą namiastką tych wszystkich uroków, które zimą oferuje najgłębsze jezioro świata, jest wyjątkowe wideo, które niesie się po Facebooku. Ma już ponad 700 tysięcy udostępnień i 22 tysiące komentarzy.

Na nagraniu widać mężczyznę, który spaceruje po zamarzniętym jeziorze. Dzięki zbliżeniom można podziwiać przez idealnie przezroczysty lód dno zbiornika i żyjące w nim stworzenia. Mężczyzna podkreśla, że lód ma odpowiednią grubość (15 cm) i jego spacer jest bezpieczny.

To jak chodzenie po wodzie albo po kruchym szkle. Widziałem dno jeziora, kamienie, ryby. To wszystko sprawiło, że czułem się tak, jakbym patrzył na jakąś baśń.

- opisuje zachwycony.

Po zamarzniętym Bajkale jeżdżą samochody

Gdy jezioro Bajkał pokrywa się grubą warstwą lodu, można po nim nawet jeździć samochodami. Otwierane są tzw. zimniki, czyli drogi na lodzie, po których przejeżdża się z jednego brzegu jeziora na drugi. Krystalicznie czysta woda zamienia się w tak gruby lód, że jest w stanie wytrzymać nacisk nawet kilkutonowego pojazdu.

Więcej o: