Fotografuje miejsca, o których inni dawno zapomnieli. Wyglądają jak ze skandynawskich kryminałów

Britt Marie Bye dla fotografii porzuciła wszystko i przeniosła się na koło podbiegunowe. Tam zajęła się fotografowaniem opuszczonych, samotnych domów, które z powodzeniem mogłyby być scenerią dla horrorów i kryminałów.

"Sprzedałam mieszkanie, pożegnałam się z rodziną i przyjaciółmi i zaczęłam nowe życie na kole podbiegunowym" - pisze fotografka Britt Marie Bye na portalu BoredPanda.

Kobieta kilka lat temu przeniosła się z Oslo na południu Norwegii do Harstad na dalekiej północy kraju. Po przeprowadzce zajęła się fotografowaniem opuszczonych i zapomnianych miejsc. A konkretnie domów, które stoją na zupełnym odludziu, a jednocześnie na terenach tak pięknych, że chciałoby się rzucić wszystko i tam zamieszkać. Zupełnie jak Britt. Jej zdjęcia możecie zobaczyć na Instagramie bybrittm, który prowadzi, oraz fanpage'u Britt Marie Bye Photography.

Porzucone domy, z powybijanymi szybami, ścianami nadgryzionymi zębem czasu i dachami porośniętymi mchem idealnie sprawdziłyby się na planie filmowym - jako sceneria dla horrorów i kryminałów. Miejsca, w których stoją, dodatkowo potęgują to wrażenie - opustoszałe budynki otoczone są drzewami, stoją na rozległych łąkach, wzgórzach lub na wybrzeżu, z którego rozciągają się wspaniałe widoki.

Wyobrażam sobie, że jakiś pisarz lub artysta mogą tu mieszkać

- brzmiał jeden z komentarzy pod zdjęciem budynków.

Nie wszystkie domy, które fotografuje Britt, są jednak opuszczone. Mogą się takie wydawać na pierwszy rzut oka, ale gdy dokładniej przyjrzeć się zdjęciom, w oknach widać czyste firanki i przedmioty, które stoją na parapecie. Mimo to poczucie odizolowania, które bije ze zdjęć, przyprawia niekiedy o dreszcze.

Fotografka nie ogranicza się jednak tylko do uwieczniania budynków z zewnątrz. Na swoim Instagramie publikuje również zdjęcia wnętrz. Przedstawiają one zazwyczaj zaaranżowane przez Britt sceny i często opatrzone są wymownymi komentarzami:

Jestem kolekcją niekompletnych początków.

Co skłoniło kobietę do przeprowadzki? Przyznaje, że dużą rolę odegrały krajobrazy. "Tak wiele czasu spędzałam na północy, że w końcu zakochałam się w nieprzewidywalnej pogodzie, spektakularnych widokach, intensywnym i stale zmieniającym się świetle, cieple, którym obdarzali mnie ludzie i niekończących się możliwościach" - tłumaczy.

Przyzwyczajenie się do nowego środowiska nie było jednak łatwe, a szczególnie uciążliwy dla fotografki okazał się śnieg. "Śnieg w czerwcu, śnieg we wrześniu, śnieg właściwie o każdej porze roku" - pisze. Ale od razu dodaje, że możliwość sfotografowania opuszczonych domów i podzielenia się ich historiami z innymi sprawia, że nie żałuje tej decyzji.

Jednym z takich budynków jest tzw. Dom Petry. Został tak nazwany po kobiecie, która go zamieszkiwała. W środku wciąż znajduje się wiele rzeczy osobistych jego mieszkanki, stoi stare pianino, a na ścianach wiszą zdjęcia.

Warto dodać, że Britt nie ogranicza się do fotografowania tylko w Norwegii. Zdjęcia robi również między innymi w Szwecji.

Opuszczony hotel w środku lasu. Miał być rajem dla turystów, ale został z niego tylko szkielet

Komentarze (8)
Fotografuje miejsca, o których inni dawno zapomnieli. Wyglądają jak ze skandynawskich kryminałów
Zaloguj się
 • alux

  Oceniono 3 razy 3

  Szkoda, że się marnują. Stoją w pięknych miejscach, ale warunki życia mogą być tu trudne.
  alejak.pl/galeria.html

 • hubba-hubba

  Oceniono 1 raz 1

  Do Rosji niech pojedzie, tam są całe wsie i miasteczka takich opuszczonych domów. Niektóre naprawdę piękne - dawne rosyjskie drewniane budownictwo było niesamowite - chociaż przeważają pospolite rudery. Tyle, że teraz to wszystko idzie w gruzy (czy raczej w próchno), a i otoczenie jakby mniej malownicze. Płasko i hektary barszczu Sosnowskiego wokół.

 • albrecht_kalba

  Oceniono 4 razy 0

  W obiektywie i Photoshopie, z tego co widzę. Podziękujmy programom graficznym za to, jakimi jesteśmy doskonałymi fotografami :D

 • maxthebrindle

  Oceniono 4 razy -2

  Może genialne dla wyznawców Instagrama i gimbazy z Gazeta.pl, ale jeśli ktoś trochę się fotografią interesuje, to na pierwszy rzut oka dopatrzy się hm... subtelnych... 'inspiracji' pracami F. Woodman, że o hektolitrach Photoshopa nie wspomnę. Woodman ukazywała na swoich zdjęciach podobną atmosferę, ale bez użycia PSa czy innych filtrów z Instagrama, bo ich wtedy nie było - ona zwyczajnie potrafiła robić dobre zdjęcia...

 • melamed

  Oceniono 3 razy -3

  W gazecie znajdziesz artykuly i zdjecia najwiekszych dziwactw.Oczywiscie wszystko przedstawione jako cudowne,magiczne i tym podobne.Nie znajdziesz za to zdjec wyskrobanych dzieci i zydowskiej dzialalnosci w Strefie Gazy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX