W Chorwacji nad przepaścią powstanie wiszący most dla pieszych. Jeden z najdłuższych na świecie

Władze Parku Narodowego Krka zapowiedziały budowę nowej atrakcji dla turystów - wiszącego mostu nad kanionem rzeki. Będzie to trzecia najdłuższa na świecie i druga w Europie tego typu konstrukcja dla pieszych.

Wiszący most nad rzeką Krka ma mieć 462,5 metra długości. Uczyni go to trzecim tego typu najdłuższym na świecie i drugim najdłuższym w Europie. Most połączy ze sobą średniowieczne fortece Necven i Trošenj. 

Dyrektor słynnego Parku Narodowego Krka, Krešimir Šakić, podczas prezentacji projektu powiedział, że jest to ukoronowanie wysiłków władz parku w dążeniu do zwiększenia atrakcyjności jego terenów dla zwiedzających, bez jednoczesnej ingerencji w środowisko naturalne.

 

- Kładka, po której będą spacerować turyści, będzie miała przezroczystą powierzchnię, aby mogli oni bezpośrednio spoglądać na rzekę pod nimi - mówił na prezentacji Hrvoje Vukić, dyrektor biura projektowego "Blok", które zajęło się przygotowaniem projektu mostu.

Most z pewnością przyciągnie amatorów mocnych wrażeń. Centralny punkt konstrukcji będzie zawieszony 140 metrów nad kanionem rzeki. Szerokość kładki będzie miała 160 metrów. Most ma być połączeniem chodnika do spacerowania i punktu widokowego. Lekka konstrukcja nowej atrakcji podyktowana jest dbałością o środowisko i chęcią zachowania harmonii z przyrodą parku.

Budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku. W planach jest także wytyczenie dróg dojazdowych do obu twierdz. 

Basen "tylko dla orłów". Całkowicie przeszklony i wystaje 150 metrów nad ruchliwą ulicą

Park Narodowy Krka jest jednym z najsłynniejszych w Chorwacji. Znajduje się w środkowej Dalmacji, niedaleko Szybeniku. Atrakcją parku są widowiskowe wodospady i kaskady, w tym m.in. Skradinski Buk, który jest najdłuższym i najczęściej odwiedzanym wodospadem rzeki Krka. W jego okolicy zostało wyznaczone kąpielisko dla turystów, ale w maju 2018 roku władze parku poinformowały o nowych restrykcjach - obszar, po którym można pływać, został ograniczony, aby chronić przyrodę.

Komentarze (19)
W Chorwacji nad przepaścią powstanie wiszący most dla pieszych. Jeden z najdłuższych na świecie
Zaloguj się
 • De Lorni

  Oceniono 8 razy 4

  Na pewno będzie najszerszy na świecie, choć animacja daje zupełnie inne wrażenie ???????

 • m.szynkiewicz

  Oceniono 12 razy 4

  taa i bilet z 250 zl podskoczy do 300 jak na plitwickich

 • race444

  Oceniono 9 razy 3

  Za darmo to to nie bedzie, pewnie bedzie ta "atrakcja" za 20-25 Euro

 • firewalk

  Oceniono 1 raz 1

  Szeroka na 160 m kladka ????? o ja cie yebie ..Dreamlinery beda mogły ladować :)

 • aleksandra.kruczek

  0

  Obowiązkowe miejsce do zwiedzenia podczas rejsy Chorwacja !!! Mowa oczywiście o rejsach morskich jachtem czy rejsach katamaranem a nie wycieczkowcami :)

 • super_benek

  Oceniono 15 razy -1

  Dziękuje, postoje :D Mam nadzieje, ze konstruktorzy dobrze oblicza nośność biorąc pod uwagę tłumy, które przybywają w to miejsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX