Poszedł zimą w góry z dmuchanym kołem. Park narodowy ostrzega. "Polecamy raczej raki"

Niedawno w Polsce rozpoczął się okres ferii zimowych. Wielu turystów na urlop wybrało się w polskie góry. Niestety, niektórzy z nich zapominają o tym, że zimą z górami nie ma żartów.

Polskie góry są coraz bardziej oblegane przez turystów. Coraz częściej Polacy decydują się podziwiać rodzime widoki, rezygnując z zagranicznych wyjazdów. Nie sposób się temu dziwić, bo w tym roku zima w Polsce jest naprawdę piękna, a widoki jak z ekskluzywnych kurortów

Niestety, nie wszyscy mają wyobraźnię. W mediach opisywana była historia rodziny, która zabłądziła w górach, ponieważ była kompletnie nieprzygotowana do takiej wyprawy. Dzieci były ubrane w getry, sukienki i niskie buty. Rodzice nie mieli latarek. Ratownicy, którzy odnaleźli całą czwórkę, stwierdzili u nich pierwszy stopień hipotermii. 

Również polski bokser Artur Szpilka wybrał się w góry ze swoim psem. Sportowiec nie przewidział jednak, że dla jego czworonożnego przyjaciela taka wyprawa może okazać się ogromnym wyzwaniem, które ostatecznie zakończyło się pomocą służb ratowniczych. 

Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach

Turysta, o którym teraz piszemy, raczej pomylił pory roku. Na zdjęciu autorstwa Sebastiana Chruszczyńskiego, które zostało opublikowane na Twitterze Karkonoskiego Parku Narodowego, widzimy grupę turystów zmierzającą na szczyt Śnieżki. Jeden z mężczyzn pod pachą trzyma dmuchane koło, które dobrze kojarzymy z nadmorskich ośrodków.

W poście na Twitterze czytamy, że w takich warunkach bardziej przydadzą się raki, rakiety śnieżne czy narty skiturowe, a nie dmuchane koło. Karkonoski Park Narodowy przestrzega, że jeżdżenie na jabłuszkach i podobnych urządzeniach nie jest dobrym pomysłem.

W Karkonoszach panuje obecnie trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Niedostępnych jest kilka szlaków turystycznych: zielony szlak od grupy skalnej Pielgrzymy do Przełęczy Karkonoskiej, czerwony szlak przez Kocioł Łomniczki i żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów.  

Polskie góry są piękne, ale bywają też niebezpieczne. Jeżeli planujecie wybrać się tam na urlop, nie zapominajcie o odpowiednim ubiorze, obuwiu i sprzęcie. Mierzcie też siły na zamiary i dobrze zaplanujcie wyprawę - tak, aby na dole być przed zapadnięciem zmroku. I pamiętajcie, że warunki pogodowe w górach zmieniają się bardzo szybko.

Więcej o: