Odbudują słynne Lazurowe Okno na Malcie? Miałoby powstać ze... stali

Lazurowe Okno u wybrzeży wyspy Gozo było niekwestionowanym symbolem Malty. W 2017 roku skalny most zawalił się jednak do morza. Wydawało się, że turyści już nigdy nie będą mieli okazji go zobaczyć. Pojawiła się jednak możliwość odbudowania formacji.

Lazurowe Okno powstało w wyniku erozji wapienia. Już zimą 2016 roku fale morskie zniszczyły płytę u podstawy klifu tej formy skalnej. W marcu 2017 roku stało się to, czego obawiali się wszyscy - skalny most runął do morza.

Była to nie tylko jedna z najsłynniejszych atrakcji turystycznych Malty, lecz także tło dla wielu filmów: "Gry o Tron", "Hrabiego Monte Christo" czy hollywoodzkiej produkcji z lat osiemdziesiątych "Zmierzch tytanów".

Wydawało się wówczas, że ci, którzy nie zdążyli zobaczyć Lazurowego Okna, muszą pogodzić się ze straconą szansą. Okazuje się jednak, że jedna z głównych atrakcji turystycznych Malty może powrócić, choć w nieco odmienionej postaci.

Rosyjski architekt, Swetozar Andrejew, przyznał, że chce odbudować słynną formację. Zamierza użyć do tego celu... stali, której powierzchnia byłaby mocno wypolerowana i odbijała światło. Jego zdaniem nowa konstrukcja, którą nazwał "Sercem Malty", mogłaby być wykorzystywana jako przestrzeń wystawiennicza i centrum konferencyjne. Składałaby się z pięciu poziomów, a w środku do dyspozycji byłoby ponad pięć tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. 

 
Byłoby to doskonałe połączenie nowoczesności i natury, czasu i historii oraz świadectwo wytrwałości ludzkiego ducha

- uważa autor projektu

Ostateczne decyzje co do rekonstrukcji Lazurowego Okna jeszcze nie zapadły, ale mówi się, że władze wstępnie zaaprobowały pomysł. A wy, co o nim myślicie? Symbol Malty powinien powrócić w takiej formie czy lepiej zostawić to miejsce w spokoju?

Komentarze (22)
Odbudują słynne Lazurowe Okno na Malcie? Miałoby powstać ze... stali
Zaloguj się
 • cometto-pl

  Oceniono 18 razy 10

  Ale bzdura, dramat...

 • Andrzej Gac

  Oceniono 10 razy 6

  To wygląda jak proteza. Szkoda że wygląd nie będzie zbliżony do naturalnego.

 • jarek007

  Oceniono 6 razy 4

  Żeby ustosunkować się do tego pomysłu należałoby znać kontekst przyrodniczy w jakim znajdowało się Lazurowe Okno. To jest mała wysepka Gozo koło Malty, w ustronnej okolicy, z dojazdem wąską drogą, na końcu chyba szutrową. Wokoło też są inne, ciekawe formacje skalne, których walorem jest również to, że są niezagospodarowane turystycznie. Czy jest sens, zarówno ekonomiczny jak i przyrodniczy żeby to zakłócać? W mojej ocenie - nie.

 • grogreg

  Oceniono 6 razy 4

  Dosyć często nurkuję w miejscu gdzie było Azure Window. Jeśli mam być szczery to jego upadek wyszedł nurkom na dobre. Cały ten materiał skalny pięknie się ułożył tworząc pionowe i ukośne ściany, przepływy, tunele... cud miód. A co do tej...."protezy"...to morze rozprawi się z tym w ciągu dwu lat. Widziałem co w czasie sztormu się tam dzieje.

 • respons

  Oceniono 8 razy 4

  Mnie się to podoba, niepowtarzalny obiekt.

 • tfurczyni

  Oceniono 10 razy 4

  Ohyda. Człowiek nigdy nie przebije natury w tworzeniu arcydzieł i piękna, a to ich naśladownictwo jest wyjątkowo pokraczne, szkaradne i obraża moje poczucie przyrodniczej estetyki. Może w centrum Berlina by tak nie raziło. Może.

 • true_lysander

  Oceniono 8 razy 4

  Ehm.. pogrzało? Jakbym chciał obejrzeć dmuchany pomnik ze stali, to go sobie np. we Wrocławiu można obejrzeć.: kto ciekaw. google: Rzeźba Nawa - Wrocław

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX