Za fotografowanie wschodu i zachodu słońca w Tatrach możesz słono zapłacić. Turyści o tym zapominają

Brzmi nieco absurdalnie, ale to prawda. Za wschód i zachód słońca fotografowany po słowackiej stronie Tatr można dostać mandat. Wszystko przez porę dnia, o której wykonywane są zdjęcia.

Godziny wspinaczki, ogromny wysiłek i w końcu jest. Wymarzony wschód lub zachód słońca sfotografowany w Tatrach. Ale chwalenie się takimi zdjęciami publicznie może oznaczać nie tylko podziw, lecz także ryzyko zapłacenia kary.

Wszystko przez przepisy, które obowiązują po słowackiej stronie Tatr. Jak informuje Portal Tatrzański, TANAP, czyli słowacki odpowiednik Tatrzańskiego Parku Narodowego, przypomina turystom o przepisach, które obowiązują na jego terenie. W całych Tatrach Słowackich obowiązuje zakaz chodzenia po szlakach po zmroku, zaś od 1 listopada do 15 czerwca szlaki wysokogórskie są zamknięte. Lista tych szlaków znajduje się na oficjalnej stronie parku.

Himalaje to nie tylko piękne szczyty. Wspinacze wysokogórscy zostawiają za sobą góry śmieci

Słowacy ostrzegają, że media społecznościowe mają być monitorowane i jeśli inspekcja znajdzie dowód na to, że ktoś na szlaku przebywał po zmroku (a o takiej porze trzeba tam być, aby zrobić wspomniane zdjęcia), może zapłacić za to karę grzywny. Na oficjalnej stronie TANAP zachęca, aby na wędrówki wybierać się w ciągu dnia, który liczony jest od jednej godziny po wschodzie słońca do jednej godziny przed zachodem. 

Słowacki serwis myliptov.sme.sk podaje, że turyści, którzy złamią przepisy, mogą zapłacić karę w wysokości do 66 euro, czyli około 283 złotych. Dotyczy to nie tylko zdjęć zrobionych po zmroku, ale też takich, które zostały zrobione w miejscach niedostępnych dla turystów. 

Wybierając się w góry, zawsze trzeba mierzyć siły na zamiary, dobrze się przygotować i ocenić warunki pogodowe. Wycieczkę należy zaplanować tak, aby wrócić przed zmrokiem. Warto dodać, że na Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne.

Komentarze (60)
Za fotografowanie wschodu i zachodu słońca w Tatrach możesz słono zapłacić. Turyści o tym zapominają
Zaloguj się
 • amsti

  Oceniono 27 razy 23

  Panie/Pani ap:

  Wersja słowacka (oryginalna - z linkowanego przez Pana/Panią artykułu):
  "Platí aj časové obmedzenie, turista smie vstúpiť na územie parku s piatym stupňom ochrany najskôr hodinu pred východom slnka a odísť z neho hodinu po západe slnka"

  i wersja gazety.pl:

  "by na wędrówki wybierać się w ciągu dnia, który liczony jest od jednej godziny po wschodzie słońca do jednej godziny przed zachodem. 

  Jak widać można być najwcześniej godzinę przed wschodem słońca ("najskôr hodinu pred východom slnka), a opuścić najpóźniej godzinę po zachodzie słońca (" odísť z neho hodinu po západe slnka").

  Proszę o poprawienie informacji w artykule.

  Kłaniam się

 • ale.sobie.konto.wymyslilem

  Oceniono 13 razy 9

  Jakiś czas temu na pewnym blogu znalazłem opis wycieczki w Tatry Słowackie bez szlaku, zawierający m.in. opis chowania się przed potencjalnymi strażnikami. A nie jest to pierwszy taki opis jaki widziałem z naszym necie. I nie chodzi tu o 'Grażyny i Brajany' co to dzięki pińcet plus po raz pierwszy wyjechali poza ojczystą parafię jeno o 'prawdziwych turystów'.

 • sumosi

  Oceniono 23 razy 7

  Twarde prawo, ale prawo!

 • dr_bloger

  Oceniono 13 razy 5

  Rozum im odebrało, samo opublikowanie zdjęcia nie jest żadnym dowodem. Niech im to jakiś prawnik wytłumaczy.

 • pieskuba

  Oceniono 6 razy 4

  Nieprawda, wybierając się w góry nie wolno "mierzyć sił na zamiary" tylko właśnie odwrotnie "mierzyć zamiary według sił". I rozumieć cytaty, które się przytacza, ale to już nie turystów dotyczy, tylko dziennikarzy.

 • zlosliwy.janek

  Oceniono 10 razy 4

  Jeśli byście zrozumieli wieszcza to byście wiedzieli, że wychodząc w góry trzeba mierzyć zamiar podług sił.

 • trudnyrynek

  Oceniono 5 razy 3

  tytul sugeruje ze za fotki w calych Tatrach mozna zarobic mandate ----a drogi pismaczku --jesli bede robila zdjecie w polskich Tatrach to Twoja pisanina IDZIE DO KIBLA......

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 2 razy 2

  Kto pisze te idiotyczne artykuły dla ciemnego luda?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX