W Poznaniu została otwarta nowa wieża widokowa. Wystarczy pokonać 120 stopni, aby móc podziwiać panoramę miasta [ZDJĘCIA]

W Poznaniu pojawiła się kolejna atrakcja, która może stanowić idealny punkt odwiedzin zarówno dla turystów, jak i mieszkańców stolicy Wielkopolski. W sobotę otwarta została wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę Poznania.

W Poznaniu w ostatni weekend otwarto nowy punkt widokowy. Znajduje się on nad Stawem Glabisia, w rejonie dawnej Cegielni Kotowo. Wyposażony jest w zadaszony taras, z którego można podziwiać panoramę Poznania i Lubonia oraz pobliskie tereny zielone. Sobotnie, oficjalne otwarcie wieży widokowej przyciągnęło tłumy mieszkańców Poznania i okolic. Taras widokowy wypełniony był po brzegi od rana aż do samego zmroku.

Wieża widokowa znajduje się w południowej części miasta - na Szachtach. Ma 25 m wysokości. Cała inwestycja kosztowała 1,3 mln zł, a projekt jej budowy został wybrany w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Warszawa z najwyższego punktu w stolicy. Zobacz ten widok! [WIDEO]

Pierwotnie planowano, że wieża zbudowana będzie w całości z drewna, jednak ostatecznie tak się nie stało. Zaprojektowana została na planie trójkąta, a sama jej konstrukcja wykonana była z trzech stalowych pali. Do tego schody zrobione po obrysie trójkąta oraz balustrady, obłożone deskami z materiału drewnopodobnego.

Na wieży zamontowano również oświetlenie i system monitoringu. Na sam szczyt prowadzą schody - w sumie 120 stopni. Znajduje się tam zadaszony taras, który naraz może pomieścić do 30 osób.

 
Nie było łatwo. To projekt innowacyjny. Poza tym okazało się, że koszty budowy wieży widokowej były zdecydowanie większe, niż zakładała początkowa wycena. Pomógł nasz fundusz rezerwowy, który stworzyliśmy w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dzięki temu udało się dołożyć pieniądze, a dzisiaj możemy cieszyć się z tego pięknego kompleksu

- mówił podczas otwarcia Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Poznania.

Więcej o: