W Poznaniu została otwarta nowa wieża widokowa. Wystarczy pokonać 120 stopni, aby móc podziwiać panoramę miasta [ZDJĘCIA]

W Poznaniu pojawiła się kolejna atrakcja, która może stanowić idealny punkt odwiedzin zarówno dla turystów, jak i mieszkańców stolicy Wielkopolski. W sobotę otwarta została wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę Poznania.

W Poznaniu w ostatni weekend otwarto nowy punkt widokowy. Znajduje się on nad Stawem Glabisia, w rejonie dawnej Cegielni Kotowo. Wyposażony jest w zadaszony taras, z którego można podziwiać panoramę Poznania i Lubonia oraz pobliskie tereny zielone. Sobotnie, oficjalne otwarcie wieży widokowej przyciągnęło tłumy mieszkańców Poznania i okolic. Taras widokowy wypełniony był po brzegi od rana aż do samego zmroku.

Wieża widokowa znajduje się w południowej części miasta - na Szachtach. Ma 25 m wysokości. Cała inwestycja kosztowała 1,3 mln zł, a projekt jej budowy został wybrany w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Warszawa z najwyższego punktu w stolicy. Zobacz ten widok! [WIDEO]

Pierwotnie planowano, że wieża zbudowana będzie w całości z drewna, jednak ostatecznie tak się nie stało. Zaprojektowana została na planie trójkąta, a sama jej konstrukcja wykonana była z trzech stalowych pali. Do tego schody zrobione po obrysie trójkąta oraz balustrady, obłożone deskami z materiału drewnopodobnego.

Na wieży zamontowano również oświetlenie i system monitoringu. Na sam szczyt prowadzą schody - w sumie 120 stopni. Znajduje się tam zadaszony taras, który naraz może pomieścić do 30 osób.

 
Nie było łatwo. To projekt innowacyjny. Poza tym okazało się, że koszty budowy wieży widokowej były zdecydowanie większe, niż zakładała początkowa wycena. Pomógł nasz fundusz rezerwowy, który stworzyliśmy w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dzięki temu udało się dołożyć pieniądze, a dzisiaj możemy cieszyć się z tego pięknego kompleksu

- mówił podczas otwarcia Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Poznania.

Komentarze (50)
W Poznaniu została otwarta nowa wieża widokowa. Wystarczy pokonać 120 stopni, aby móc podziwiać panoramę miasta [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • achaszwerosz

  Oceniono 15 razy 7

  Wieża widokowa... 25m wysokości... 1300000... W odległym o sto kilometrów Koninie postawiono dwie takie, Złota góra i Paprotnia. Mają po 30m, na taras górny wejdzie ponad 70 osób, koszt jednie 100tyś... Brawo Poznań!

 • Michał J

  Oceniono 16 razy 6

  To jest Miś na miarę naszych możliwości

 • pilot.tv

  Oceniono 18 razy 6

  1.5mln wywalone w błoto. Na wieże mająca 20metrów. Osoba/y odpowiedzialne za ten szajs powinny oddać pieniadze. Postawienie 20metrów metalu kosztuje mniej niz 1.5mln PLN. Poza tym co to za atrakcja turystyczna. Szczególnie na Szachtach. Widoki na glinianki.

 • Michał J

  Oceniono 5 razy 5

  Jak działa publiczne. W Poznaniu wybudowano za miliony Sąd Okręgowy w którym dopiero po 5 latach pojawiło się ksero, w barze z kanapkami I pączkami. Do tego Sądu wozi się akta z sąsiedniego "starego" sądu, na które czeka się 2 dni. W Poznaniu jest też niedaleko wybudowana za miliony Biblioteka Raczyńskich (z fundatorami nie ma nic wspólnego, jest po to, żeby ludzi mieli "pracę" siedzącą). Tam żeby zrobić ksero, trzeba wyrobić sobie konto. Nie można też skserować nic co nie jest z biblioteki. Komputery nie są połączone z drukarką. Żeby w tej bibliotece móc usiąść na krześle w pomieszczeniu z krzesłami do rozmów na lajcie trzeba odczekać do godz. 11.30. Innym publicznym potworkiem w tym mieście jest Brama Poznania, która jest kłującym w oczy shitem pokazującym jak robi się coś, żeby na contencie zarobili wszyscy nic się nie napracowując. Nudniejszych tabliczek z informacjami z Wikipedii na ścianach za miliony nigdzie nie widziałem, a cudowną garderobę księżniczki Dobrawy I księcia uszyła jakaś bezrobotna krawcowa "artystka", zapewne czyjaś bratowa lub córka.

 • nieotake

  Oceniono 4 razy 4

  Warto się wdrapać jak akurat smogu nie ma, bo dobrze ponoć widać wtenczas spacerniak pierdla we Wronkach.

 • markowski222

  Oceniono 5 razy 3

  Koszt tego cuda jest skandaliczny, nie ma się czym chwalić - chyba własnie monstrualnym kosztem!

 • ochujek

  Oceniono 9 razy 3

  A na schody w Warszawie nie wpuszczają. Zrobili je dla miesiączkującego staruszka, ale on boi się własnego cienia i nie włazi nań.

 • tata_28

  Oceniono 6 razy 2

  25- metrowa kupa złomu na zadupiu za skandaliczne pieniądze!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX