Masz 18 lat? Przez miesiąc za darmo możesz jeździć pociągami po całej Europie. Ale są warunki

Udział w programie DiscoverEU to wyjątkowa okazja, żeby kompletnie za darmo podróżować koleją po Europie. Żeby wziąć udział w projekcie, trzeba mieć 18 lat i być obywatelem Unii Europejskiej.

DiscoverEU to unijny program, dzięki któremu młodzi Europejczycy przez cały miesiąc mogą podróżować pociągami po całym kontynencie. I to za darmo! 29 listopada ruszyła druga edycja projektu. Rekrutacja trwa tylko do 11 grudnia, do godz. 12.00 (czasu środkowoeuropejskiego). Do rozdania jest w sumie 12 tysięcy darmowych biletów dla młodych z całej Europy, przy czym na Polskę przypada ich 888.

Rekrutacja do programu DiscoverEU

Co trzeba zrobić? Niewiele. Wystarczy zgłosić się za pośrednictwem formularza, dostępnego TUTAJ. Należy podać swoje podstawowe dane osobowe oraz szczegóły planowanej podróży. Do tego rozwiązać quiz wiedzy ogólnej na temat Starego Kontynentu. Na tej samej stronie można również znaleźć zasady programu i wszelkie inne niezbędne informacje.

Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Kto może wziąć udział w programie DiscoverEU?

Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej, którzy urodzili się między 1 stycznia a 31 grudnia 2000 roku. Po bilet zatem aplikować mogą osoby, które będą mieć ukończone 18 lat najpóźniej w dniu 31 grudnia 2018 roku.

Co czeka na wygranych?

Ogłoszenie listy szczęśliwców ma nastąpić w połowie stycznia 2019 roku. Na wygranych czekają darmowe bilety InterRail. Są to międzynarodowe bilety, które umożliwiają podróżowanie koleją po całej Europie. Głównym środkiem transportu są pociągi, ale bilet InterRail upoważnia również do korzystania z wybranych autobusów oraz promów. Dzięki niemu młodzi Europejczycy mogą podróżować po 30 krajach Starego Kontynentu. Są wśród nich takie państwa jak: Grecja, Portugalia, Francja, Niemcy, Hiszpania czy Turcja. Konkursową podróż należy zrealizować w okresie między 15 kwietnia a 31 października 2019 roku.

Osoby, które dostaną się do programu DiscoverEU, staną się jednocześnie jego ambasadorami. Obowiązkiem takich osób będzie zdawanie relacji ze swojej podróży np. za pośrednictwem mediów społecznościowych. W ramach bycia ambasadorem projektu należy go również promować np. poprzez prezentację w swojej szkole lub w swojej miejscowości. Dla najbardziej aktywnych ambasadorów przewidziane są dodatkowe nagrody.

W czerwcu 2018 roku odbyła się pierwsza runda konkursu. Do udziału w nim zgłosiło się 100 480 osób, bilety zaś wygrało 15 tysięcy. TUTAJ można obejrzeć ich relacje z podróży.

Więcej o: