Szwedzkie miasto zostanie przeniesione o trzy kilometry. Całe domy przewożone są ciężarówkami

W szwedzkiej Kirunie podjęto decyzję o przeniesieniu centrum miasta o kilka kilometrów. Wszystko z powodu pobliskiej kopalni rudy żelaza, której funkcjonowanie wpływa na stabilność gruntów i budynków.

Kiruna to miasto w północnej Szwecji, które zamieszkuje około 20 tysięcy osób. Słynie ono z występowania na tych terenach bogatych rud żelaza. Powstała tam więc olbrzymia kopalnia, w której wydobywany jest ten surowiec. Po wielu latach jej działania okazało się jednak, że zagraża mieszkańcom - tunele, które zostały wydrążone przez górników, wpływają na stabilność gruntu, a co za tym idzie, również budynków. Ponadto z roku na rok coraz bardziej powiększa się szczelina, która biegnie od kopalni do miasta.

Zamknięcie kopalni nie wchodzi jednak w grę. Jest zbyt dochodowa, aby to zrobić. Dlatego zapadła decyzja, że to miasto zostanie przeniesione. A konkretnie jego centrum. O całe trzy kilometry na wschód.

 
 

Proces przenoszenia Kiruny już się rozpoczął i ma potrwać około 20-30 lat. W sieci można znaleźć nagrania, na których pokazane są etapy przenoszenia miasta. Niektóre domy w całości załadowywane są na ciężarówki i przewożone w nowe miejsce, ale część ma zostać wyburzona. Te osoby, których domy zostaną rozebrane, dostaną równowartość swojej nieruchomości i dodatek w postaci 25 procent wartości domu.

Zaprojektowanie nowego centrum powierzono urbaniście Göranowi Carsowi. - Głównym założeniem jest stworzenie rynku, ponieważ obecne miasto w ogóle nie posiada takiego miejsca - mówi serwisowi The Guardian. W planie jest też wybudowanie kina, bibliotek i hoteli. Budynki mają być zaprojektowane w nowoczesnym stylu.

Skala przedsięwzięcia jest niespotykana. Trzeba jednak podkreślić, że proces przenoszenia Kiruny budzi wątpliwości. Chodzi o obszar, na który miasto jest przenoszone. Jest to bowiem terytorium, które zamieszkują Samowie - rdzenni mieszkańcy Laponii. Zajmują się oni hodowlą reniferów, która zakłócana jest przez działanie przemysłu wydobywczego.

Komentarze (23)
Szwedzkie miasto zostanie przeniesione o trzy kilometry. Całe domy przewożone są ciężarówkami
Zaloguj się
 • mg_0

  Oceniono 11 razy 9

  A my się w Katowicach i okolicach kołyszemy, kołyszemy i nic... Budują kolejne "apartamenty" - nawet na terenach, które nigdy nie nadawały się do zabudowy (vide okolice Trzech Stawów). Stacja GIG odnotowuje coraz częstsze i silniejsze wstrząsy, ludzie zwracają również uwagę na to, ze są one coraz dłuższe. I co? I nic, fedrują coraz głębiej... Najlepszy był komentarz po ostatnim wstrząsie, tydzień temu: "Blok mi się zawali zanim zdążę spłacić hipotekę pod mieszkanie". Stąd też niezmiernie "cieszy" mnie kolejne 200 lat wydobycia zapowiadane przez Matołuszka.

 • big_gadu

  Oceniono 9 razy 5

  Szwedzi maja takiej jakości rudę ze opłaca się kopać i wozić do Narwiku i dalej w świat !

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 3 razy 3

  - Co to są te?
  - Spółdzielcze punktowce.
  - Aaaha. To damy tu...
  - Panie Dyrektorze, tu jest jezioro!
  - A, to nie... A nie, dobrze! To jezioro damy tutaj, a ten niech sobie stoi w zieleni.

 • tetradrachma

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawe, co Ruscy zrobia z miastami na Syberii, jak im zacznie Irkuck, czy inny Magadan siadać, gdy zacznie topic "wieczna(?) zmarzlina" ?????

 • mamber1100

  Oceniono 4 razy 2

  A w Wałbrzychu czy Bytomiu domy pękajà i nikt się tym nie przejmuje. Hajer ważniejszy

 • gadolinn

  Oceniono 6 razy 2

  ciekawe czy ludzie musieli opuscic domy na czas transportu

 • glemp1

  Oceniono 6 razy 2

  Słuszna koncepcja. Na wschodzie z pewnością jest jakaś cywilizacja...

 • sztucznypolak

  Oceniono 10 razy 2

  Wydaje mi sie, ze poprawna nazwa jest jednak Saamowie (lub Saami). Przynajmniej taka pisownie mozna znalezc w SJP.

 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 2 razy 0

  Abu Simbel?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX