Niemiecka hrabianka rozsławiła swoim "royal wedding" Zamek Książ. Nie tylko w Polsce

Wesele niemieckiej hrabianki Carolin von Hochberg, które odbyło się 1 grudnia na Zamku Książ, przysporzyło obiektowi niespodziewanej sławy. Okazuje się, że zabytek zainteresował nie tylko rzesze przyszłych nowożeńców, lecz także zagranicznych dziennikarzy.

Co skłoniło mieszkającą na co dzień w Lubece niemiecką hrabiankę do zorganizowania swojego wesela na polskim zamku? To, że przez kilkaset lat (od początku XVII wieku do lat 40. XX) należał do jej rodu.

Według doniesień, Carolin von Hochberg odwiedziła kompleks w Wałbrzychu w zeszłym roku i zachwycił ją na tyle, że postanowiła zorganizować tu swoje wesele. Wygląda na to, że się opłaciło - wszystkim. Carolin i jej mężowi Jasperowi Schulzowi, bo - według relacji "Gazety Wyborczej" - organizatorzy i okoliczni mieszkańcy naprawdę postarali się, by impreza była niezapomniana i miała królewski rozmach niczym "royal wedding".

Zamek z kolei skorzystał na tym dlatego, że wydarzenie mocno wypromowało go w mediach - przede wszystkim polskich, które relacjonowały szczegóły z uroczystości - ale też, jak się okazuje, zagranicznych. Zarządcy obiektu cieszą się też z tego, że po publikacjach na temat wesela hrabianki odnotowali ogromne zainteresowanie organizacją tego typu imprez.

- Dzwonią zagraniczni dziennikarze, ale też nasiliły się pytania, jak zorganizować u nas wesele. Ciągle ktoś dzwoni - zdradził serwisowi NaTemat rzecznik zamku, Mateusz Mykszytyn. Z jego relacji wynika, że kontaktowali się z nim dziennikarze m.in. niemieckiego "Der Spiegel" i brytyjskiego "Daily Mail".

Zainteresowanie przyszłych nowożeńców ślubem na zamku - również z kręgu bliskich Carolin von Hochberg - rzecznik potwierdził też w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". - Goście bawili się do białego rana - już trzy kolejne śluby chcą zorganizować w Zamku Książ. Państwo młodzi też byli bardzo zadowoleni. Wszystko udało się nad wyraz doskonale - cieszy się.

Ile kosztuje wesele na zamku Książ?

Ile kosztuje wesele na Zamku Książ w stylu "niemieckiej hrabianki"? - Ślub z taką oprawą, jaką mieliśmy w sobotę, to szacunkowy koszt od ośmiu do 10 tysięcy euro - zdradza NaTemat rzecznik, dodając, że trudno mu podać konkretne kwoty, bo wszystko zależy od rozmachu wesela i dodatkowych atrakcji (np. pokazu walk rycerskich na dziedzińcu, nocnego zwiedzania zamku, a zimą również przejazdu saniami). Mimo to cena, którą podaje, nie odbiega od oferty wielu hoteli i domów weselnych w Polsce.

Mimo dużego zainteresowania Zamkiem Książ w ostatnich dniach, nie można powiedzieć, by bez tego nie był popularny - tak w Polsce, jak i za granicą.

To obiekt o niezwykle bogatej historii (powstał pod koniec XIII wieku i przez stulecia "przewinęło się" przez niego wiele sław - w tym Zygmunt Krasiński, Winston Churchill czy rosyjski car Mikołaj I Romanow) i dużej wartości artystycznej, stąd jest naprawdę popularny wśród polskich turystów.

I nie tylko. Na organizację wesela na terenie zamku trzeba czekać aż dwa lata i jeszcze przed ślubem hrabianki von Hochberg było to popularne miejsce wśród par, które biorą ślub. Również międzynarodowych, w których zwykle jeden z partnerów ma polskie korzenie (rzecznik wymieniał m.in. nowożeńców z Brazylii czy z Arabii Saudyjskiej).

Zobacz też:

Więcej o: